חדשות

שיעור גבוה מהרגיל של מחלות כרוניות בקרב מי שאובחנו כסובלים מטרשת נפוצה

מחקר אמריקאי מצא שיעורים גבוהים של יתר לחץ דם בגברים הסובלים מ-MS, וכן שיעורים גבוהים של מחלות כרוניות אחרות בנשים ובגברים, בהשוואה למי שאינם חולים במחלה

טרשת נפוצה, בדיקת MRI, אבחון (צילום: אילסוטרציה)

מטופלים שאובחנו כחולי טרשת נפוצה (MS) סובלים לעתים קרובות ממחלות נלוות כרוניות; כך מצא מחקר שפורסם בסוף השבוע במהדורה המקוונת של כתב העת Neurology, הביטאון הרפואי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.

מחברת דו"ח המחקר, ד"ר רות אן-מארי, מאוניברסיטת מניטובה
שבוויניפג, קנדה, ציינה כי הממצאים מעלים לדיון את השאלה אם יש גורמי סיכון המשותפים לטרשת נפוצה ולמחלות האחרות שהתגלו. המחקר גם מצא, כי קצב ההתפתחות של טרשת נפוצה מהיר יותר בקרב החולים הסובלים ממחלות כרוניות נוספות, ולכן על הרופאים להיות מודעים לכך שיש לנסות ולטפל גם במחלות אלה.

אחת הסיבות להימצאות שיעור גבוה של מחלות כרוניות נוספות בקרב חולי MS היא שהמחלות חולקות ביניהן אותם גורמי סיכון

החוקרים בדקו את שכיחות המחלות הכרוניות בקרב 23,382 חולי MS שאובחנו לראשונה עם טרשת נפוצה, מול 116,638 אנשים באותה קבוצת גיל ומגדר, ללא MS. מצבי החולי הכרוניים שנבדקו היו: יתר לחץ דם, סוכרת, רמה גבוהה של כולסטרול, מחלת לב, מחלת ריאות כרונית, אפילפסיה, פיברומיאלגיה, מחלת מעי דלקתית, דיכאון, חרדה, סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית.

נמצא, כי בקרב חולי MS היו שיעורים גבוהים של כל המחלות, למעט רמות גבוהות של כולסטרול. במיוחד נמצאו שיעורים גבוהים של מחלות נפש. המחלה הכרונית השכיחה ביותר היתה דיכאון. לפחות 19% מחולי ה-MS גם סבלו מדיכאון, בהשוואה ל-9% בקרב אלו שלא היו חולי טרשת נפוצה.

דיכאון וחרדה, מציינים מחברי המחקר, משפיעים על איכות החיים ומעלים את הסיכון לאשפוזים תכופים, ומסיבה זאת יש לעודד את המטופלים ליטול את התרופות שנרשמו להם, ולהבהיר את חשיבות הקפדה על משטר התרופות. כמו כן, כתבו המחברים, יש צורך לבצע ניטור קפדני של בעיות נפשיות אלו.

עוד נמצאו הבדלים בשיעורי המחלות הכרוניות בין גברים לנשים עם טרשת נפוצה; בקרב גברים עם MS נמצא שיעור גבוה ב-48% של יתר לחץ דם לעומת אלו שלא היו חולי MSי = 22% לעומת 15% בקבוצת הביקורת. בקרב נשים, 14% מחולות ב-MS סבלו מיתר לחץ דם, לעומת 12% בקרב נשים ללא טרשת נפוצה.

בקרב גברים עם MS נתגלו גם רמות גבוהות מהרגיל של סוכרת, אפילפסיה, דיכאון וחרדה, בהשוואה לנשים עם MS. כן נמצא שיעור גבוה בקרב נשים עם MS הסובלות ממחלת ריאות כרונית, לעומת גברים עם MS.

החוקרים גם בדקו את שכיחות המחלות הכרונית חמש שנים לפני שאובחנו כחולי MS. התברר, כי אלו שאצלם נעשתה האבחנה בשלב מאוחר יותר של המחלה נטו יותר מאחרים להציג גם את מצבי החולי הכרוניים האחרים שמהם סבלו.

החוקרים ציינו, כי יידרש מחקר נוסף כדי לקבל תמונה ברורה יותר בדבר ההבדלים שבין גברים לנשים וגם בדבר הבדלים בבטיחות הטיפול ל-MS אצל אלו הסובלים ממחלות כרוניות נוספות.

במאמר נלווה לדו"ח המחקר כתב ד"ר וויליאם גראנט ממרכז "סאנלייט" למחקרי תזונה ובריאות בסן פרנסיסקו, כי אחת הסיבות להימצאות שיעור גבוה של מחלות כרוניות נוספות בקרב חולי MS היא שהמחלות חולקות ביניהן אותם גורמי סיכון, כמו עישון, השמנת יתר, רמות נמוכות של ויטמין D ורמות נמוכות של חומצות אומגה-3 - שתורמים להחמרת ה-MS ובמשלבים שונים למחלות הכרוניות האחרות.

לדבריו, חשוב שהרופא המטפל ידגיש נושאים אלו ואת חשיבות הטיפול גם בהם לחולי ה-MS. עורכי המחקר ציינו, כי גיל אוכלוסיית המחקר שלהם בעת שאובחנו כחולי MS היה גבוה, וייתכן שהם אינם מייצגים את כלל אוכלוסיית החולים במחלה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  טרשת נפוצה,  MS,  מחלות כרוניות,  יתר לחץ דם,  ארה"ב,  גורמי סיכון
תגובות