מחקרים

ענף התחרות וסוג המגבלה הגופנית משפיעים על אופי הפציעות במהלך אולימפיאדת הנכים

במחקר ראשון מסוגו נמצא, כי ענפי אתלטיקה בישיבה (זריקה/הדיפה) קשורים לפציעות בכתפיים ובעצמות הבריח, בעוד שענפי מסלול (track) קשורים לפציעות בירכיים

08.03.2016, 09:45
מקצה בתחרות לספורטאים בכסא גלגלים (צילום: אילוסטרציה)

שיעורי ההיארעות והגורמים הקשורים לפציעות בענפי אתלטיקה פאראלימפיים עדיין לא מובנים לעומק ולא נחקרו באופן פרוספקטיבי. מחקר עקבה פרופסקטיבי זה בוצע במטרה לקבוע את שיעורי ההיארעות של הפציעות, מאפייני הפציעות והגורמים הקשורים לפציעות ספורט בקרב אתלטים שהשתתפו במשחקים הפאראלימפיים בלונדון בשנת 2012.

977 ספורטאים שהתחרו במקצי אתלטיקה שונים היו במעקב במהלך 10 ימי התחרות. נתונים יומיים על פציעות נאספו דרך שני מאגרי נתונים:

(1) WEB-IISSי (web-based injury and illness surveillance system), מערכת מעקב אחר פציעות ומחלות, מבוססת-אינטרנט בהתאמה אישית, אשר תוחזקה על ידי אנשי הצוות הרפואי במשחקים,

(2) מאגר הנתונים של הוועד המארגן של המשחקים, אשר תוחזק על ידי ספקי שירותי בריאות שהוצבו בתחנות רפואיות, בניצוח הוועד המארגן של המשחקים האולימפיים והפאראלימפיים בלונדון.

מידע לגבי אופי המגבלות של האתלטים וענפי התחרות נאסף דרך מאגר הנתונים הבין-לאומי לאתלטים של הוועד הפאראלימפי. במחקר זה נבחנו שיעורי ההיארעות (מספר פציעות עבור 1,000 ימי אתלט) לפי אופי המוגבלות של האתלטים, ענף התחרות, מין וגיל.

שיעור היארעות הפציעות עמד בסך הכל על 22.1 פציעות לכל 1,000 ימי אתלט (95% רווח בר סמך: 19.5-24.8). בתחרויות מסלול (track), אתלטים ניידים עם שיתוק מוחין (cerebral palsy) היו עם שיעורים נמוכים יותר של פציעות (10.2, 4.2-16.2) בהשוואה לאתלטים ניידים עם מוגבלות אחרת כלשהי.

אתלטים שהשתתפו בתחרויות זריקה והדיפה תוך כדי ישיבה חוו פציעות רבות (23.7, 17.5-30.0) בהשוואה לאתלטים שהתחרו במרוצים עם כיסאות גלגלים (10.6, 5.5-15.6).

רוב הפציעות שאירעו, הן בתחרויות שנערכו על המסלול והן בתחרויות שנערכו בשדה, לא הביאו לאובדן זמן מהתחרות או מהאימונים.

אתלטים ניידים חוו את שיעור הפציעות הגבוה ביותר בירכיים (16.4% מכל הפציעות, שיעור היארעות: 4.0), אשר נצפו בעיקר בקרב אתלטים שהתחרו בענפי מסלול. אתלטים שהתחרו בישיבה או עם כיסאות גלגלים חוו את שיעור הפציעות הגבוה ביותר בכתפיים ובעצמות הבריח (19.3% מכל הפציעות, שיעור היארעות: 3.4), אשר נצפו בעיקר בקרב אתלטים שהתחרו בענפי שדה.

החוקרים ציינו, כי זהו מחקר העקבה הפרוספקטיבי הראשון שבחן את שיעורי ההיארעות של פציעות ואת הגורמים הקשורים לפציעות בקרב אתלטים המתחרים באולימפיאדת הנכים.

דפוסי הפציעות היו ספציפיים לענפי תחרויות מסוימים ולאופי המוגבלות של האתלטים. רוב הפציעות היו בירכיים (בקרב אתלטים ניידים) או בכתפיים ובעצמות הבריח (בקרב אתלטים ישובים), ולא גרמו לאובדן זמן.

מקור:
Cheri A. Blauwet, Daniel Cushman, Carolyn Emery, Stuart E. Willick,Nick Webborn, Wayne Derman, Martin Schwellnus, Jaap Stomphorst,and Peter Van de Vliet; Risk of Injuries in Paralympic Track and Field Differs by Impairment and Event Discipline: A Prospective Cohort Study at the London 2012 Paralympic Games;Am J Sports Med February 26, 2016 ; published online before printFebruary 26, 2016, doi:10.1177/0363546516629949

נושאים קשורים:  מחקרים,  המשחקים הפאראלימפיים,  פאראלימדיאדה,  אולימפיאדת הנכים,  פציעות ספורט,  אתלטיקה,  ספורטאים בעלי מוגבלות,  WEB-IISS,  הוועד הפאראלימפי,  שיתוק מוחין,  cerebral palsy,  פציעות בירכיים,  פציעות בכתפיים,  עצם הבריח,  כיסא גלגלים
תגובות