חדשות

"בגלל מחסור במיטות רופאים נאלצים לעשות סלקציה - מי לחיים ומי למוות"

כך אמר מנהל יחידת הטראומה ב"שיבא", ד"ר יורם קליין, במהלך ביקור של ועדת ביקורת המדינה של הכנסת בבית החולים אתמול; לדבריו, "המצב הזה שערורייתי. מספר המיטות מעליב, והדבר בא לידי ביטוי באובדן חיי אדם"

ד"ר ג'קי אור וחברי ועדת הביקורת של הכנסת בסיור ב"שיבא" (צילום: דוברות הכנסת)

המחסור החמור במיטות במחלקות טיפול נמרץ הוצג אתמול (א') לפני חברי ועדת ביקורת המדינה של הכנסת, במהלך ביקור שערכו במרכז הרפואי "שיבא". לח"כים נמסר, בין השאר, כי "פצוע ירי מטופל כבר ארבעה ימים במיון עקב מחסור במיטה פנויה עבורו ביחידה לטיפול נמרץ".

ד"ר יורם קליין, מנהל יחידת הטראומה ב"שיבא" התריע על המצב ובין השאר אמר לחברי הוועדה: "המצב הזה שערורייתי. מספר המיטות מעליב, והדבר בא לידי ביטוי באובדן חיי אדם".

"פצוע ירי מטופל כבר ארבעה ימים במיון עקב מחסור במיטה פנויה עבורו ביחידה לטיפול נמרץ"

עוד אמר ד"ר קליין: "בבית החולים הגדול במדינה יש רק 12 מיטות אשפוז בטיפול נמרץ כללי. הייתכן? בכל רגע נתון יש כאן חולים ופצועים שצריכים אשפוז ואין להם מקום". "מאחר שזה לא קוטג'", אמר באופן סרקסטי, "אנשים לא יוצאים לרחוב".

ד"ר קליין התריע על כך שנוכח המחסור במיטות נוצר למעשה מצב שבו "הרופאים נאלצים לבצע סלקציה – מי לחיים ומי למוות. והקונוטציה מובנת". בהתייחסו לדילמה של הרופאים בשאלה מי יזכה למיטה ומי לא, אמר: "אנחנו לא עושים סלקציה כי אנחנו אנשים רעים, אלא כי רק משום שאין לנו משאבים. הרופאים כאן בוכים כל יום".

לוועדה הוצגו מחקרים לפיהם מי שזקוק לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ, אך לא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ, עומד בפני סיכון גדול ב-30% למוות.

מנהל המחלקה לרפואה דחופה, ד"ר ג'קי אור, אמר לחברי הוועדה כי רק בעוד שנה יושלם מבנה חדש עבור מחלקת המיון שגם יהיה יותר מודרני ובו יהיו שש עמדות בידוד למניעת זיהומים צולבים.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה כי הנתונים שהוצגו מדאיגים. "הרופאים עושים את המיטב, עם מינימום ציוד, והרבה פחות מהנדרש", אמרה.לדבריה, תיעשה פנייה דחופה הגדלת מספר המיטות לשר הבריאות ויבוצע מעקב שוטף והדוק בוועדה על הביצוע.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחסור במיטות,  טיפול נמרץ,  המרכז הרפואי "שיבא",  ד"ר יורם קליין,  ד"ר ג'קי אור
תגובות
 
אנונימי/ת
07.03.2016, 19:02

בעבר הרחוק כאשר עבדתי בשיבא היתה מדי פעם עוברת הוראה לחשושית מחיים שיבא:לא לשחרר חולים ,למלא המסדרונות. יש בקורת ממשרד הבריאות.

אנונימי/ת
10.03.2016, 08:20

כנראה שהעבר במקרה שלך הוא רחוק מאד מאד, כי אין שום צורך להתאמץ כדי למלא מסדרונות בשיבא, המלר"ד והמחלקות עמוסים בכל יום. מציעה לך להכנס למלר"ד בשלוש בלילה. נראה כאילו שלוש בצהרים.

07.03.2016, 19:17

ספר/י את הבובה מייסע הזה לפצוע הירי שמאושפז כבר 4 ימים במיון

הפתרון ברור ופשוט : יש צורך לאמץ במהירות את נושא "הבריאות "לקדימות הנופלת אך במעט מנושא "הביטחון"
כמוהו הוא חייב בתכנון רב-שנתי שכותרתו : "מדיניות בריאות ממלכתית לעשור הקרוב (2016 - 2025)."
תכנית רב- שנתית זו תוכן ע'י רופאים -מומחים לנושא, תסתייע בהנהלת הארגון האירופאי (אליו אנו משתייכים שנים רבות) של "ארגון הבריאות העולמי "WHO ".
בהיות הנושא א-פוליטי במהותו, הוא אמור ללא קושי לקבל את אישור הכנסת ברוב קולות החברים מכל מגוון הקשת הפוליטית, ויהפוך לחוק כדוגמת החוק "לביטוח בריאות ממלכתי".
התכנית תיוסם בהדרגה לאורך השנים, כשבתחילתן ינתן המענה המתבקש למצוקות הקיימות במערכת כיום, ובהמשכן ינתן המענה הנדרש להיקף האוכלוסיה , לפיזורה הגיאוגרפי ולחתך הדמוגרפי שלה.
התכנית תכלול את הרפואה הראשונית והשניונית בקהילה בדגש המתבקש, וכמובן את הרפואה האישפוזית והשיקומית.
לכך יהיה צורך לתכנן מראש את כח האדם הרפואי למקצעותיו , ואת כ'א הסיעודי המתאים .
החוק יהיה בלתי תלוי בממשלה מכהנת, אך יהיה זקוק למעקב שנתי ,לשם טיפול יעיל בבעיות הבלתי צפויות.
יתרון נוסף:יתבטל הצורך לעמוד מידי שנה "כעני בפתח" דלתות האוצר הקמוצות, כפי שזה מתנהל כבר לאורך שנים.
הרעבת המערכת הכרונית , היא זו שהביאה אותה למצבה המדורדר כיום, מצב עגום המתקרב לקריסה מוחלטת.
יש צורך לדבוק מחדש ב"שבועת הרופא העברי" הדורשת מן הרופא לתת קדימות ראשונה במעלה "לטובת האדם החולה", ולחדול לדרוש ממנו לדגול בסיסמת "האיזון התקציבי".
ראו לאן זו הוליכה את המערכת!!!
כבר לפני 30 שנה ( 1986 ) בהיותי מנכ'ל יחד עם רופאים בכירים, דרשנו לבנות תכנית רב-שנתית כזאת. אך הייתי אז כ"קול הקורא במדבר"!
יתכן ועכשיו הבשילה השעה לכך!
מי יתן...!!!
בכל הכבוד הראוי לקוראים,
פרופ. תיאו דב גולן.

14.03.2016, 23:41

מקובל לדבר על חולים שנשארים זמן רב מדי במיון עד כדי סיכון חיים את הסבל אי הנוחות ההשפלה ואבוד הפרטיות אנו מקבלים כחלק מהמציאות שאינו ניתן לשינוי . הרופאים מחליטים מי לחיים ומי למות, ( נשמע נורא) לא מתייחסים לסיבה שמייצרת את התופעות האלה.
אם רק תביעו רמז למשאלה לבנות מקוה טהרה אפילו ביישוב קטן וחילוני שאין בו דתיים , תקבלו את מלוא המימון תוך זמן קצר. אבל תקציב למיטת אשפוז אין, אף אחד לא אומר לקשיש שכבר 36 שעות שרוע על מיטה במיון כשהוא לבוש פיגמה
עם מכנסיים קטנים באי אלו מידות בעוד שחולצת הפיגמה גדולה מדי ובקצה המיטה ממתין המגש עם שאריות ארוחת הערב לכח העזר שתפנה אותו, שכחתם ? למקוה יש תקציב, אבל מדברים על הרופא שמחליט היכן ומתי יועבר החולה למחלקת אשפוז, לא מדברים על הפוליטיקאים שמקפחים את המערכות האזרחיות לטובת מקוואות שאיש לא יטבול בהם,או מחלקת גולני שמאבטחת(24\7- 365) משפחות שקבלו בית במתנה , במקרה הוא ממוק ם בסילואן, אבל על הםוליטיקאים שיוצרים את המציאות הזאת כולם שכחו.