חדשות

ועדת הבריאות אישרה חופשת לידה ומענק לידה למי שילדו עובר מת מהשבוע ה-22

עד כה, רק אשה שילדה לאחר השבוע ה-26 היתה זכאית לחלק מהזכויות הקיימות לנשים שלידתן הסתיימה בהצלחה; ההצעה תעלה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת

עובר בשבוע ה-22 להריון (צילום: אילוסטרציה)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה השבוע לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק, לפיה לידה של עובר מת מהשבוע ה-22 להיריון והלאה תקנה ליולדת את מלוא הזכויות במוסד לביטוח הלאומי. כלומר: מענק לידה, דמי לידה וזכאות לחופשת לידה.

כיום, רק אישה שילדה מהשבוע ה-26 ואילך זכאית לזכויות הללו. בנוסף, עד כה מקרה של "לידה שקטה" (לידת עובר מת) לא העניקה זכות לחופשת לידה.

את הצעת החוק הפרטית יזמה ח"כ עליזה לביא, ואליה הצטרפו ח"כים נוספים. ההצעה מוזגה עם הצעת חוק ממשלתית דומה.

ח"כ לביא אמרה בדיון: "סוף סוף, אחרי כל כך הרבה שנים, אנחנו מתקנים עוול שנגרם לנשים ולמשפחות רבות. עד כה, במקרים של 'לידה שקטה', הנשים לא רק חוו אובדן, אלא גם זלזול והשפלה מצד החברה ומקום העבודה".

היועצת המשפטית של שדולת הנשים בישראל, עו"ד קרן גרינבלט, ציינה שעד כה ניצלו מעסיקים את חוסר ההגנה של נשים אלה ואף פיטרו אותן ממקומות עבודתן.

נציגת משרד האוצר, יעל אגמון, העריכה את עלות הצעת החוק בכ-2 עד 3 מיליון שקלים בשנה. החוק ייכנס לתוקפו ב-1 בחודש שלאחר פרסומו. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, מסר שייעשה מאמץ לאשר את הצעת החוק במליאת הכנסת עוד במהלך כנס החורף הנוכחי.

נושאים קשורים:  חדשות,  ועדת הבריאות של הכנסת,  "לידה שקטה",  זכויות ליולדת,  ביטוח לאומי
תגובות