חדשות

משרד הבריאות יחל לבצע רישום לאומי על תחלואה ותמותה במחלקות ניתוחי לב וחזה

איגוד מנתחי הלב הסכים לביצוע הסקר, בתנאי שפרטים לגבי תחלואה או תמותה חריגים במחלקה או אצל רופא מסוים יישארו חשאיים, והנתונים הכלליים יתפרסמו רק ברמה הלאומית

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות יתחיל בקרוב לאסוף נתונים מ-14 המחלקות לניתוחי לב בבתי החולים בארץ, לשם רישום לאומי שיבוצע במרכז לבקרת מחלות. הסקר ישווה את היקף התחלואה והתמותה במחלקות השונות. על היוזמה החדשה מדווח היום (ג') העיתון "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי סקר כזה לא נעשה במערכת הבריאות בישראל במשך יותר מ-20 שנה "בגלל התנגדות עקבית של ארגוני הרופאים", אולם הפעם "הושגה הסכמה חשובה בין משרד הבריאות לאיגוד מנתחי הלב לביצוע הסקר". לפי העיתון, "במשרד הבריאות מקווים שסקר התמותה בניתוחי הלב והחזה יוביל בהמשך לביצוע בדיקות משוות של תמותה ותחלואה בין כל מחלקות בתי החולים בארץ".

העיתון גם מסר, כי "נודע שמשרד הבריאות הסכים לדרישה האולטימטיבית של איגוד מנתחי הלב בארץ לסודיות מוחלטת של הנתונים ההשוואתיים, והם יוסתרו ולא יפורסמו לציבור". הכוונה היא לנתונים ההשוואתיים בין מחלקות בתי החולים ובין הרופאים המנתחים בכל מחלקה. "על פי ההסכמות", דיווח העיתון, "הנתונים יפורסמו לציבור אך ורק כנתון כללי של התמותה והתחלואה ברמה הלאומית של 5,000 ניתוחי הלב המבוצעים בשנה בישראל" .

עוד מדווח העיתון, כי משרד הבריאות הסכים שלא למסור ולא להפיץ מידע על נתוני הסקר גם אם יתגלו נתונים חריגים של סיבוכים בניתוחים במחלקות מסוימות או אצל מנתחי לב ספציפיים - אלא אם יתקבל אישור לכך מראש ובכתב מבית החולים ומהרופא שאצלו התגלו הממצאים החריגים, וכן אישור מאיגוד מנתחי הלב והחזה.

לדיווח המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סקר,  תחלואה,  רשם לאומי,  איגוד מנתחי הלב,  פרופ' גיל בולוטין,  משרד הבריאות,  המרכז לבקרת מחלות
תגובות
אנונימי/ת
24.02.2016, 22:59

חשוב מאד שיבוצע דרוג איכותי הישגי של מחלקות הרפואה השונות למיניהן בישראל
כדי שציבור הלקוחות יוכל להפעיל שיקול דעת נכון באילו מחלקות לבחור ומאלו לשמור מרחק.