דעות

למה הממשלה סומכת על תרומות כדי שיחממו את הקשישים בחורף?

"הקרן לידידות" מקבלת מלשכות הרווחה את רשימת הקשישים הנזקקים לסיוע בדמות כסף לחימום בחורף; מדוע הממשלה, שמחלקת מיליארדים לבניית כבישים עוקפים בשטחים, לטקסים וטיסות, לשכר ולתקציבי לשכות חברי הכנסת והשרים, אינה לוקחת זאת על עצמה?

גל הקור האחרון גרם לשני קשישים, בן 85 מבת ים ובן 101 מהגליל המערבי, לעבור היפותרמיה (טמפרטורת גוף מתחת ל-32 מעלות מסכנת חיים) ולעוד קשישים רבים ונזקקים לסבול מקור מכאיב. ההיפותרמיה גורמת לירידה בקואורדינציה וביכולת הדיבור עד כדי שיתוק וקריסה למוות בגלל הקור.

מי שנחפז לסייע לקשישים עניים שסובלים מקור מסכן חיים היא "הקרן לידידות", בראשות הרב אקשטיין, המייצגת נוצרים אוהבי ישראל. ממשלת ישראל, השרים שאחראים על רווחה וגמלאים, היו עסוקים בנושאים אחרים - רק לא בקשישים קפואים עם סכנת חיים.

אסור שפקידי הממשלה האחראים על הגמלאים והקשישים ימשיכו במסלול החיים הרגיל שלהם כאילו השמש זורחת, כאשר קשישים סובלים מקור קשה

בישראל הגענו למצב שבו כ-80 אלף קשישים עניים צריכים לבחור בין חימום למזון או בין חימום לתרופות. חלקם גרים בשיכונים מלאי רטיבות, אחרים בדירות רעועות, אין להם מטפלים למרות מחלותיהם הכרוניות שהולכות ומחמירות עם השנים. על כל זה נוספת לעיתים ערירות ובדידות שהיא בעיה חמורה בפני עצמה לקשיש, וחלקם ניצולי שואה שמתקשים להבין או לנצל את זכויותיהם החוקיות, כי אין איש שטורח להסביר להם והם סובלים גם מעוני מחפיר.

לרוב הקשישים אין יכולת דיגיטלית ליצור קשר עם ביטוח לאומי ולדווח על מצבם. ניסיונם עם ביטוח לאומי במשך השנים לא הצביע על יחס מלבב, בלשון המעטה.

הרב אקשטיין ותורמיו לוקחים חלק מהאחריות הממשלתית ומספקים תרומה-קצבה מיוחדת לחימום קשישים נזקקים. את רשימת הקשישים מקבלים התורמים מלשכות הרווחה והסעד ברשויות המקומיות ובעמותות השונות העוסקות בסיוע לקשישים. הכל בגדר מידע גלוי שניתן לקבל אותו במהירות יחסית - לא רק עבור התורמים, אלא גם עבור משרדי הגמלאים והרווחה.

הממשלה, שמחלקת מיליארדים לבניית כבישים עוקפים בשטחים, לטקסים וטיסות, לשכר ולתקציבי לשכות חברי הכנסת והשרים, למגזרים השונים, יכולה וצריכה למצוא 20 עד 30 מיליון שקל, לפי הערכת משרד הגמלאים, לחלוקה לקשישים נזקקים לחימום. הכסף יאפשר לקשישים לא לחסוך בתרופות או במזון.

תקציב המדינה לשנת 2016 עומד על כ-464 מיליארד שקל. המשרד לשוויון חברתי בראשות השרה גילה גמליאל כולל כיום את משרד הגמלאים תחת השם "המשרד לאזרחים וותיקים". במשרד המחודש מופעלות עשרות פעילויות מתוקצבות למען הקשישים, החל מהשלמת השכלה ועד מניעת אובדנות ומאבק באלימות נגד זקנים. התקציב הכולל של המשרד מסתכם בכ- 1.4 מיליארד שקל וקיימת בו ועדת תמיכות למגוון תחומים.

האדישות כלפי ציבור אזרחים שאינו זועק בגלל אפיסת כוחו... היא תעודת עניות לממשלה שסומכת על הרב יחיאל אקשטיין ותורמיו שיחממו את הקשישים

הוועדה יכולה לדאוג לתמיכה מיוחדת לחימום תוך טיפול על בסיס מידע ממחלקות הרווחה, היכן דרוש מענק חימום מהיר, שבוודאי עדיף בימי הקור על סבסוד הופעות וימי תרבות לאזרחים וותיקים. צריך להיות קהה-חושים אם, כאשר קשישים נמצאים  בסכנת היפותרמיה, מקצים כספים למטרות אחרות, שהן ללא ספק פחות חשובות בזמן הקרה.

אסור שפקידי הממשלה האחראים על הגמלאים והקשישים ימשיכו במסלול החיים הרגיל שלהם כאילו השמש זורחת, כאשר קשישים סובלים מקור קשה ומסכן חיים לגילם. האדישות כלפי ציבור אזרחים שאינו זועק בגלל אפיסת כוחו שתש ברבות השנים מעוני ומחלות, היא תעודת עניות לממשלה שסומכת על הרב יחיאל אקשטיין ותורמיו שיחממו את הקשישים.

נושאים קשורים:  דעות,  היפותרמיה,  חימום,  הקרן לידידות,  משרד הגמלאים,  ממשלת ישראל,  תקציב
תגובות
אנונימי/ת
10.02.2016, 22:29

כנסת בה חברים אנשים המשתכרים 5500 ש"ח ליום(!)
לא מסוגלת להתרשם מסבל הזולת..