חדשות

"סורוקה": בוצע צנתור מוח מורכב באשה שסבלה מפקקת קשה של ורידי המוח

לדברי בית החולים, הצנתור נחשב לנדיר ובוצע באשה בת 56 שסבלה מחוסר ניקוז כמעט מוחלט של ורידי המוח וכתוצאה מכך מעלייה בלחץ התוך-גולגולתי, שהביאה לבצקת קשה ולדימומים במוח

צנתור (צילום: אילוסטרציה)

המרכז הרפואי "סורוקה" בבאר-שבע דיווח כי רופאיו ביצעו פרוצדורת צנתור-מוח מורכבת בעקבות פקקת קשה של ורידי המוח, והצליחו להציל חיי מטופלת בת 56.

בית החולים מסר אתמול (ב'), כי ההליך נחשב לנדיר. הוא בוצע באשה בריאה בדרך כלל, שהגיעה לבית החולים כשהיא מונשמת ומורדמת על רקע של מצב בלבולי שהתפתח לאיבוד הכרה.

ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במוח ב"סורוקה", עם קריש הדם באורך של כ-40 ס"מ שהוצא מורידי המוח (צילום: "סורוקה")

ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במוח ב"סורוקה", עם קריש הדם באורך של כ-40 ס"מ שהוצא מורידי המוח (צילום: "סורוקה")

בהדמיית CT מוח הודגמה פקקת קשה, יוצאת דופן בחומרתה, שעירבה את רוב ורידי המוח של אותה אשה וגרמה לחוסר ניקוז כמעט מוחלט של ורידי המוח וכתוצאה מכך לעלייה בלחץ התוך-גולגולתי, שהביאה לבצקת קשה ולדימומים במוח.

בבית החולים הוחלט על טיפול צנתורי בוורידי המוח, לאחר שנעשה ניסיון לתת לחולה טיפול תרופתי בנוגדי קרישה כמקובל במקרים דומים, שלא שיפר את מצבה.

ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה להתערבות פולשנית במוח ב"סורוקה", שביצעה את הצנתור, מסרה: "מדובר בפרוצדורה מורכבת ויוצאת דופן המתבצעת רק במקרים נדירים שבהם יש סכנת חיים. בפעולה הזאת נכנסנו עם צנתר קטן לעורק המפשעה וממנו עלינו לוורידי המוח הפקוקים ומשם בוצעה שאיבת קרישי הדם מהוורידים.

"לאחר שאיבה של כמות גדולה מאוד של קרישי דם, התאפשר ניקוז מערכת הדם במוח. המטופלת מתאוששת בצורה מרשימה, לאחר שחייה היו בסכנה ממשית. בימים אלה היא במחלקת השיקום בבית החולים".

היחידה להתערבות פולשנית ב"סורוקה" היא חלק ממרכז המוח ההולך ומוקם בבית החולים, במטרה לתת מענה לכל סוגי תחלואת המוח, לטיפול במקרים חריפים של מחלות כלי דם במוח ובעמוד השדרה וגם לצורך מחקר.

נושאים קשורים:  חדשות,  צנתור מוח,  קריש דם,  פקקת ורידים,  המרכז הרפואי "סורוקה",  ד"ר ענת חורב
תגובות