חדשות

"רמב"ם": יולדה רביעייה בחודש השישי להריון לאחר הפריה חוץ-גופית

רביעיית הפגים נמצאת כעת בטיפול נמרץ, לאחר שיולדה בניתוח קיסרי במשקלי 550-900 גרם; בית החולים מסר כי לא ברור מדוע לא בוצע דילול עוברים בהליך ההפריה החוץ-גופית, וכי ההליך לא בוצע ב"רמב"ם"

פג באינקובטור (צילום: אילוסטרציה)

במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה נולדה שלשום (שבת) בניתוח קיסרי רביעיית פגים - שלוש בנות ובן, במשקלים שבין 550 ל-900 גרם. אמם עברה הליך של הפריה חוץ-גופית. בית החולים מסר, כי אירוע נדיר שכזה לא התרחש בו מאז 1998. בעשור האחרון דווח על לפחות שלוש לידות של רביעיות בבתי החולים "לניאדו", "בילינסון" ו"ברזילי" באשקלון.

מ"רמב"ם" נמסר, כי רביעיית הפגים נמצאת עתה ביחידת לטיפול נמרץ בפגייה וכי כולם מונשמים. מצב שלושה יציב ואחת הפגות, שהיתה במצוקה שבעטיה בוצעה הלידה המוקדמת בחודש השישי להריון, נמצאת במצב לא יציב. לצורך ביצוע הלידה הוקפצו לבית החולים כמה צוותי כוננות.

במקרים של הפריות חוץ גופיות, בדרך כלל לא נולדות רביעיות, שכן מבוצע דילול עוברים

בית החולים מסר עוד, כי ההורים הם תושבי הגליל, בשנות ה-30 לחייהם. האשה אושפזה להשגחה ולשם שמירת היריון במחלקת הנשים בבית החולים לפני כשישה שבועות, כשהייתה בשבוע ה-21 להיריון. בשבת התברר, כי אחת הפגות החלה לגלות סימני מצוקה, ולפיכך הוחלט לילד את האישה.

פרופ' שרגא בלזר, מנהל הפגייה ברמב"ם, מסר כי כאשר לא מדובר בהפריה מלאכותית, הסיכוי ללידת רביעייה באופן טבעי עומד על 1:720,000 לידות. במקרים של הפריות חוץ גופיות, בדרך כלל לא נולדות רביעיות, שכן מבוצע דילול עוברים. בית החולים לא ידע להסביר מדוע לא בוצע דילול, אך צוין שההפריה לא בוצעה ברמב"ם.

בבית החולים "לניאדו" בנתניה ב-2005 נולדה רביעייה לזוג חרדים לאחר שהאדמו"ר שלהם אסר על בני הזוג להסכים לביצוע דילול עוברים; בבית החולים "בילינסון" בפתח-תקווה ב-2005 נולדה רביעייה לאשה מהשומרון, לאחר שבלידה הקודמת היא ילדה שלישיה ולפני כן נולדו בלידות טבעיות עוד שני ילדים. שניים מהפגים ברביעייה היו במשקל של 2 ק"ג כל-אחד ושניים – 1.6 ק"ג. המקרה השלישי היה בבית החולים "ברזילי" באשקלון ב-2008, והיולדת הייתה פלשתינאית מעזה.

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה,  פגים,  הפריה חוץ גופית,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות