חדשות

ה"לנסט" פסל מאמר על יתרונות בריאותיים של תוספי מזון - 24 שנים לאחר שפורסם

כתב העת הרפואי פסל מאמר של חוקר קנדי שכינה עצמו "אבי האימונולוגיה התזונתית", לאחר שהוא הפסיד במשפט דיבה נגד תוכנית טלוויזיה שחשפה את מעשיו; בשיא של כל הזמנים בפסילת מאמר בדיעבד מחזיק כתב עת רפואי הולנדי

כתב עת מקצועי (צילום: אילוסטרציה)

כתב העת הרפואי היוקרתי The Lancet הודיע בשבוע שעבר כי הוא פוסל בדיעבד (Retract) מאמר על ידי חוקר שכינה עצמו "אבי האימונולוגיה התזונתית", רג'יט קומר צ'אנדרה - 24 שנים לאחר שהמאמר פורסם.

ההחלטה לפסול את המאמר, שפורסם ב-1992 בעיתון הרפואי עתיר המוניטין שבו נהוגה ביקורת-עמיתים מוקדמת, איננה מתקרבת אפילו ל"שיא העולמי" בפסילת מאמרים לאחר זמן רב.

המהלך הנוכחי נעשה בעקבות חקירה פנימית שקיימה אוניברסיטת Memorial University of Newfoundlandי(MUN) בקנדה, במקביל לחקירה שביצע ה"לנסט" עצמו. במאמר המקורי נטען, כי מחקר העלה שתוספי מזון מסייעים להקטין סיכון לדלקות וזיהומים בקרב אנשים קשישים. לאחר שפורסם זכה ל-390 ציטוטים במאמרים מדעיים אחרים.

ב-2006, כחלק מסדרה של שלושה משדרי טלוויזיה ששידרה רשת CBC הקנדית, נבדקו האשמות של זיוף מחקרים מצד אותו מדען. הוא הגיש תביעה על לשון הרע על סך יותר מ-100 מיליון דולר, אך הפסיד בה ביולי 2015.

התברר, כי עוד קודם לכן עוררו ממצאיו-כביכול של אותו מדען-תזונה לא מעט חשדות. הוא טען כי יש לו פטנט על תוספי תזונה המשפרים זיכרון אצל קשישים בריאים. בנוסף, מאמר אחר שהגיש לפרסום בכתב העת הרפואי הבריטי BMJ נפסל, לאחר שהעורכים הסיקו כי מספר המבדקים והניסויים הרבים שעליהם דיווח צ'אנדרה "הוא פשוט מעבר ליכולות של חוקר יחיד שמתמחה בתזונה".

האוניברסיטה הקנדית העמידה את החוקר לדין בטענה שביצע זיופים במה שהתיימר להציג כמחקריו.

ל"לנסט", כאמור, נדרשו 24 שנים כדי להודות שהוטעה ולבצע את אחזור ופסילת המאמר. תחקיר נוסף העלה כי ה-BMJ כבר פסל ב-1989 מאמר שכתב אותו צ'אנדרה על הנקת תינוקות ופורמולה, אלא שב-Lancet לא שמו לב לכך.

בשיא של כל הזמנים בפסילת מאמר שפורסם בעבר מחזיק כתב העת הרפואי ההולנדי Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. נדרשו לו 80 שנה כדי הודות שטעה, הוטעה, להתנצל ולבצע את ההליך באופן רשמי. המאמר המדובר הופיע בשנת 1923. דווח בו על מקרה של גבר בן 24 שמת לאחר שהשתעל ופלט כיח בנפח של 4 כוסות (1000 מ"ל).

החוקרים של המאמר הפסול מסרו, כי התברר שהכיח נראה וגם הדיף ריח של שתן. בתיאור המקרה נמסר שבניתוח שלאחר המוות התברר כי אותו גבר היה חולה בדלקת ריאות קשה. התגלה בניתוח שהכליה הייתה ממוקמת באורח מוזר באזור החזה. דלקת הריאות גרמה לדליפת שתן מהכליה והוא הצטבר סביב מעטפת הריאות. מה שגרם לאותו חולה לשיעול פרפלקסי.

אם המקרה נשמע מטורף - הרי שהוא אכן כזה. הוא לא קרה מעולם. רק ב-2003 התברר, שהגבר לא היה קיים כלל, ואירוע שכזה לא התרחש. כל הדיווח היה פיברוק של סטודנטים לרפואה. הם כתבו את דו"ח המקרה מרוב שעמום או כדי לפרוק את לחצי בחינות הגמר. הם הסבירו רק כעבור שנים רבות, שכלל לא תיארו לעצמם שעורכי אותו כתב עת יאשרו את פרסומו.

נושאים קשורים:  חדשות,  לנסט,  The Lancet,  ביקורת עמיתים,  פסילת מאמר,  Retraction
תגובות