חדשות

מחקר במכון ויצמן: היחס בין מספר החיידקים בגוף לתאים נמוך משהעריכו בעבר

מחקר שנעשה במכון העריך, כי בגוף האדם חיים בממוצע 40 טריליון חיידקים, לצד כ-30 טריליון תאים; בעבר סברו כי יש פי עשרה יותר חיידקים מתאים

חיידק אי. קולי, E. Coli (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנעשה במכון ויצמן מפריך הערכה שהייתה נפוצה עד כה, לפיה מספרם של החיידקים על ובגופו של אדם גדול פי עשרה ממספר תאי הרקמות שלו. המחקר החדש העלה, כי בגופו של אדם רגיל חיים כ-40 טריליון חיידקים, לצד כ-30 טריליון תאי אדם. כלומר מדובר ביחס מספרי כמעט של 1 ל-1 .

ממצאי המחקר נכללים בספר חדש - Cell Biology by the Numbers - שפירסם עתה פרופסור רון מילוא יחד עם פרופסור רוב פיליפס מהמכון לטכנולוגיה של קליפורניה (Caltech). הספר עוסק בחישובים ובאומדנים, בנוגע לתאים.

פרופסור מילוא הסביר: "החיידקים החיים בגוף האדם הם גורם חשוב ומרכזי בתהליכים שונים המתחוללים במצבים של בריאות וחולי כאחד. ההרכב הייחודי של אוכלוסיית החיידקים בכל אדם (Microbiome) הוא אחת הסיבות להבדלים האישיים למשל בהשמנה, בתגובה לתרופות ועוד. יש הרואים בו מה שמכונה לעתים 'הגנום השני' שיש להתחשב בו בהתוויית שיטות טיפול רפואי שונות".

החשיבות הגוברת של חיידקי הגוף במחקרים המדעיים העכשוויים הנעשים בתחומים שונים הובילה את פרופסור מילוא, יחד עם ד"ר שי פוקס ותלמיד המחקר רון סנדר ממכון ויצמן, לבחון את השאלה: האם היחס בין תאֵי האדם לבין החיידקים בגופו של אדם רגיל ובריא הוא, אכן, עשרה חיידקים לכל תא אדם אחד כפי שהוערך עד כה?

"התפיסה שגרסה כי מספר תאי החיידקים בגוף האדם עולה על מספר התאים כדי פי עשרה, נבעה, בין היתר, מההערכה שחיידק קטן כדי פי 1,000 בהשוואה לגודלו של תא בגוף האדם. אלא שלא כל תאי האדם דומים בגודלם, וגם בין החיידקים קיימים הבדלי גודל", אמר פרופ' מילוא, "למשל, תאי הדם האדומים גדולים מחיידק המעבדה 'הסטנדרטי' רק פי 100, ואילו החיידקים במעי גדולים מחיידק מעבדה 'סטנדרטי' פי ארבעה, בממוצע".

מדעני מכון ויצמן שעסקו בעבודה הזאת שיקללו בחישוביהם את כמויות תאי האדם השונים, ואת יחס הגודל שלהם בהשוואה לגודלם של החיידקים בגוף. בנוסף, שיקללו את מספר החיידקים ה"מתארחים" באיברים השונים. למשל, במעי הגס "מתגוררים" חיידקים רבים מאוד, אבל ברוב שאר האיברים, מספרם צנוע בהרבה.

"חשיבותם של חיידקים המתגוררים בגופנו רבה מאוד", הדגיש פרופסור מילוא. "התפקידים שהם ממלאים שופכים אור חדש על תהליכים שונים, והמחקר בתחום הזה עשוי להוביל לתובנות מדעיות ורפואיות חשובות. החיים הם תהליך דינמי וקשה להציג מספרים מוחלטים בתחום הזה - מה שמוביל הרבה פעמים להתייחסות איכותית בלבד. אבל הערכות מספריות מושׂכלות בדבר סדרי הגודל השונים, הם כלי עוצמתי ומשתמשים בו עתה יותר ויותר במדעי החיים וברפואה. אצל מי שמומחה בשימוש בהם, הן הופכות להיות מעין 'חוש שישי' שפותח צוהר לתובנות חדשות ולשאלות מרתקות״.

נושאים קשורים:  חדשות,  חיידקים,  המעי הגס,  תאים,  חישוב,  מכון ויצמן למדע,  פרופ' רון מילוא
תגובות