חדשות

ארגון הבריאות העולמי: עלייה במספר הילדים מתחת לגיל 5 הסובלים ממשקל עודף

צוות שמינה הארגון קרא לתופעה "מגפה כלל עולמית", והפציר במדינות להיאבק בתופעה כדי "לאפשר לילדים את התחלת החיים שמגיעה להם"

ילדה אוכלת דונאט (צילום: אילוסטרציה)

כ-41 מיליון ילדים בעולם, בני חמש ומטה, סובלים מרמות שונות של השמנת-יתר ועודף משקל, ורובם באים ממשפחות ברמה סוציו-אקונומית נמוכה; כך עולה מדו"ח חדש, שפורסם השבוע על-ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO).

הדו"ח נכתב על ידי "ווועדה לסיום השמנת-היתר בילדות" (ECHO), שמינה ה-WHO. הוועדה אספה במשך שנתיים את נתוני ההשמנה מלמעלה מ-100 מדינות. מחבריו קראו לממשלות לנקוט בצעדים לצמצום מגפת ההשמנה בקרב הילדים, "כדי להעניק להם את התחלת החיים הבריאה לה הם זכאים". מהדו"ח עולה, כי מאז 1990 ממדי ההשמנה בקרב ילדים עד גיל 5 עלו ב-32%. במדינות רבות, נמסר, שיעור העלייה מגיע ל-100%.

דו"ח שפורסם בישראל ב-2013 הצביע על כך ש-23% מהילדים בכיתה א' הם במצב של השמנת-יתר או עודף משקל ניכר. בכיתה ז' כבר מדובר בכ-33% . השיעור הגבוה ביותר של תלמידי כיתה א' עם עודף משקל נמצא בחינוך הממלכתי. בחינוך הממלכתי-דתי הוא מגיע ל-18% ובחינוך החרדי ל-13%.

סגן יו"ר ועדת המומחים של ה-WHO, ד"ר פיטר גלוקמן, אמר: "אין זו אשמת הילדים שזה המצב". עורכת המשנה של הדו"ח, ד"ר סניה נישטר, צינה כי "השמנת יתר משפיעה על איכות חייו של הילד. ילדים שמנים נמצאים בסיכון להישאר שמנים גם בתקופת הבגרות ולכך יש תוצאות חמורות על הבריאות ועל המצב הכלכלי שלהם, של משפחותיהם ושל החברה כולה".

הדו"ח טוען, כי ילדים רבים גדלים בסביבה המעודדת עלייה במשקל והשמנה. זאת, בעיקר במשפחות בעלות הכנסה נמוכה ובמדינות עניות ומתפתחות שבהן משווקים מוצרי מזון מתועש לא בריאים ומשקאות ממותקים - גורמים מרכזיים לתופעת השמנת היתר של הילדים.

בין שנת 1990 ל-2014 שיעור הילדים עד גיל 5 שמשקל גופם הוא בטווח עודפי המשקל ומשקל היתר עלה מ-4.8% ל-6.1%. במדינות המתפתחות שבהן ההכנסה לנפש נמוכה, שיעור הילדים השמנים הוכפל מ-7.5 מיליון ל-15.5.
מחברי הדו"ח ציינו, כי במשך שני עשורים לא התייחסו לבעיה הזאת בכובד הראש הראוי וכאיום על בריאות הציבור.

הגורמים להשמנה הם גם ביולוגיים ותורשתיים, לצד צריכת פריטי מזון לא בריאים בכמויות גדולות, ובמיוחד מזונות עתירי שומנים, ירידה במספר שעות הפעילות הגופנית בבתי הספר, היעדר רגולציה בשוק המזון. כל אלו הם "המנוע שמריץ את השמנת היתר", קבעה הוועדה. היא קראה לתיאום בינלאומי כדי להתמודד עם התופעה.

הדו"ח מזהיר כי אם לא ניתן יהיה "להחזיר לאחור" את תמונת המצב, יאבדו כל היתרונות שאוכלוסיות רבות בעולם נהנו מהן תודות לשיפור ברפואה ובשירותי הבריאות.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  השמנה בילדים,  משקל עודף,  השמנת יתר,  ארגון הבריאות העולמי,  WHO,  דו"ח
תגובות