דעות

הקמת הפקולטה לרפואה בגליל שינתה את התמונה בצפון

הפקולטה נתנה "חמצן" לרפואה כאן, בגיוס כוח אדם טוב ואיכותי יותר, בדרבון הרופאים עצמם להיות טובים יותר ובמתן תמריצים להתקדם, לחקור ולפרסם מאמרים

אני רופא, יליד הגליל. חלומי לאורך השנים היה לחזור לכאן ולתרום למקום שממנו באתי. לאורך מסלול הכשרתי ברפואה חלמתי על היום שבו אחזור "הביתה" - לגליל.

סיימתי לימודי רפואה בטכניון ואחר כך שירתי בצה"ל כרופא במגוון תפקידים. השתחררתי משירות המילואים בדרגת סא"ל. התמחיתי ברפואה פנימית ב"הדסה" עין כרם והשלמתי ב"בילינסון" התמחות בקרדיולוגיה, עם אוריינטציה לטיפול באי-ספיקת לב. לאחר ההתמחות עברתי לעבוד ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית ב"איכילוב". עשיתי השתלמות במכוני הבריאות הלאומיים בארה"ב (NIH) בתחום הביולוגיה הווסקולרית - תחום שהפך למוביל בהשתלת תאי גזע ללב ולכלי הדם.

משנת 1999 אני מנהל את המחלקה פנימית א' במרכז הרפואי "פורייה" ליד טבריה. המעבר למרכז הרפואי הזה היה חלק ממימוש החלום והחזון שלי - לחזור ולתרום לגליל. בשנת 2006, במקביל להיותי מנהל מחלקה ובעקבות עבודות המחקר שפירסמתי, הוזמנתי לאוניברסיטת מיאמי להיות חלק מצוות מוביל בתחום השתלות תאי גזע ללב.

אני יכול לומר בפה מלא, שאני מביט בסיפוק על הפעילות המשולבת שלי בבית החולים וכמרצה בפקולטה לרפואה של בר-אילן בגליל

הנה היום אני יכול לומר בפה מלא, שאני מביט בסיפוק על הפעילות המשולבת שלי בבית החולים וכמרצה בפקולטה לרפואה של בר-אילן בגליל.

הייתי בין התומכים הנלהבים בהקמת הפקולטה ובהצטרפות המרכז הרפואי "פורייה" כבית חולים להתמחות של הסטודנטים בפקולטה. האמנתי בחלוציות ובמשב הרוח הרענן שהפקולטה מביאה לגליל.

ואכן, הקמת הפקולטה הצפונית גרמה לשינוי קיצוני לטובה בבתי החולים בצפון. השינוי מתבטא ברמה האקדמית והמקצועית. התלהבות הרופאים מהוראת הסטודנטים לרפואה כאן מורגשת בכל פינה בבתי החולים. הרמה המקצועית של בתי החולים בצפון ואיכות הטיפול עלתה גם היא, במקביל.

מספר הסטודנטים שנמצאים בכל בתי החולים לאורך כל השנה, מספר המחקרים שעלה עשרות מונים, בניית מכוני המחקר המתקדמים ביותר בבתי החולים - מתוך השקפת עולם שהמחקר צריך להיעשות ליד מיטת החולה - כל אלו קידמו מאוד את הרפואה בצפון.

אם אני משווה את המצב באזור הזה לפני 6-5 שנים בלבד, עם מה שיש כאן כבר היום, בכל אחד מבתי החולים, אפשר לקרוא לזה מהפך רפואי וחברתי.

לפני כן, אפשר לומר ללא היסוס, הייתה פה כמעט שממה. עכשיו מרגישים פריחה אדירה. מרגישים את זה באוויר, רואים את הברק בעיניהם של הרופאים. השינוי שהפקולטה גרמה לאזור הוא אדיר. הפקולטה נתנה "חמצן" לרפואה כאן, בגיוס כוח אדם טוב ואיכותי יותר, בדרבון הרופאים עצמם להיות טובים יותר ובמתן תמריצים להתקדם, לחקור ולפרסם מאמרים.

אם אני משווה את המצב באזור לפני 6-5 שנים בלבד, עם מה שיש כאן כבר היום, בכל אחד מבתי החולים, אפשר לקרוא לזה מהפך רפואי וחברתי

הפקולטה נותנת במה ומנוף לצעירים לעסוק במחקר ולהתפתח גם בצפון, ללא צורך לנדוד למרכז הארץ. בכך היא מהווה כוח משיכה לצעירים כדי שיבואו להתגורר בצפון, יפתחו את הגליל ויקימו דור חדש של חוקרים ואנשי אקדמיה ברמה גבוהה.

שמחתי לקבל את התפקיד המאתגר כראש החוג לרפואה פנימית בפקולטה לרפואה של בר-אילן. הרפואה הפנימית היא הנדבך המרכזי בכל מערכת רפואית ובכל בית חולים בעולם. עליו מתבססת כל הרפואה. בתי הספר לרפואה נשענים על הרפואה הפנימית כבסיס העיקרי להוראת סטודנטים לרפואה בכל התחומים: הקניית הידע הבסיסי, הדרכה בבצוע הבדיקה הרפואית, התחקור הרפואי, הניתוח, בחינת המורכבות של המחלה, הפן האנושי, הרגישות המתבקשת לכל אדם ובמיוחד בשעת מצוקה והחשיפה לבעיות אתיות והיכרות עם משפחת החולה. כל אלה הם חלק מחינוך הסטודנט לרפואה.

עולם הרפואה משתנה כל הזמן. אחד התחומים שחלו בו תהפוכות אדירות בדור האחרון הוא ברפואה הפנימית. קשה מאוד לעקוב אחר כל ההתפתחויות, אם לא עוסקים בכך באופן שוטף. לכן, אני רואה בתפקידי כראש החוג הזדמנות לחשוף את הסטודנטים לקדמה, למורכבות, ליכולות הטכנולוגיות החדשות שקיימות בעולם הרפואי. כך, שכשיסיימו את פרק הלימוד, ייצאו מכאן כשהם מוכשרים להתמודד עם האמצעים החדישים , פתוחים ומאותגרים לפתח טכנולוגיות חדשות ולחפש תשובות לבעיות שטרם נפתרו בעולם הרפואה.

המחקר הוא הכלי העיקרי להתמודדות עם שאלות בלתי פתורות בעולם הרפואה. מחקר קליני ומעבדתי ברמה התאית, המולקולרית והגנטית, משולב במחקר המודרני. אנחנו מנסים לתרגם תוצאות של מחקר ברמה הבסיסית לרפואה ליד מיטת החולה. לזה קוראים היום רפואה תרגומית.

תחום המחקר שלי הוא ביולוגיה וסקולרית - התנהגות כלי הדם והלב במצבי מחלה חריפים וממושכים - וחקר תאי הגזע. זהו אחד התחומים המתקדמים ביותר במחקר הרפואי שכל מרכז רפואי בעולם המערבי עוסק בו.

חלומי וחזוני הוא לבנות מרכז לחקר תאי גזע במכון המחקר שבנתה אוניברסיטת בר-אילן בבית החולים "פורייה"

חלומי וחזוני הוא לבנות מרכז לחקר תאי גזע במכון המחקר שבנתה אוניברסיטת בר-אילן בבית החולים "פורייה". זאת, כדי שישמש בנוסף למחקר גם כמרכז שירות קליני לטיפול בחולים ומרכז מצוינות, שימשוך חוקרים ומחקרים ואני מעז לומר - יקדם את כל הגליל לקדמת הבמה האקדמית והמחקרית בעולם המערבי.

מטרה נוספת שהוצבה למרכז היא לשרת את כל תושבי הגליל לאבחון מוקדם של מחלות קרדיווסקולריות בשיטות מתקדמות ולא פולשניות. לאבחן דרגות סיכון למחלה ולנבא סיכוני תמותה באופן אישי לכל חולה - רפואה מותאמת אישית. יחד עם זיהוי גורמי הסיכון למחלות הלב וכלי הדם, המטרה היא לבנות תכנית טפול פרטנית לכל חולה, על-פי נתוניו האישיים, ובשימוש בטכנולוגיות חדישות מתחום הביולוגיה הווסקולרית.

אני רואה בכניסת הפקולטה לרפואה בגליל תחילתו של מהפך אקדמי וחברתי משמעותי ביותר בצפון. הפקולטה תשמש כאן מרכז אקדמי מוביל עם פיתוח מעבדות המחקר ויכולות לפתח יוזמות טכנולוגית מתקדמת, ותעמיד אפיק נוסף לתעשיית המדע בישראל בפיתוח טכנולוגיות ותרופות חדשות למחלות חשוכות מרפא.

המהפך שחל בבתי החולים בצפון רק הולך ומתעצם, והפקולטה בגליל עתידה לתפוס בעתיד מקום מרכזי בעשייה האקדמית והרפואית במדינה.

נושאים קשורים:  דעות,  הפקולטה לרפואה בגליל,  אוניברסיטת בר אילן,  הפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר-אילן,  מחקר,  השתלת תאי גזע,  רפואה קרדיווסקולרית
תגובות
 
28.01.2016, 13:51

יישר כח ארנון, רופא מעולה, אדם ברוך כשרונות וצנוע. אשרנו שתחת אחריותך הכשרת פנימאים לעתיד.

29.01.2016, 08:37

לפרופ ארנון בלום וחבריו . המוכיחים כי הציונות עדיין חיה ובועטת כאשר נותנים לה הזדמנות כה לחי.
אני תקווה שבית הספר החדש לרפואה ישפר את רמת הרפואה לתושבי הצפון . כפי שבית הספר באונברסיטת בן גוריון עשה לתושבי הדרום
שלא תאבדו את השמחה וההתלהבות
חיים סילבר

29.01.2016, 13:52

רבים בגליל שותפים לתחודתו של פרופ' בלום, מכירים ומוקירים את התרומה המשמעותית של הפקולטה החדשה לרפואה, כמי שעבר לגליל לפני קרוב ל 30 שנה, אינני שותף לקביעה שהייתה כאן שממה (בהיבט הרפואי), לחלוטין לא. מערכת רפואת המשפחה, בשילוב פורה עם רבים ממקצועות הרפוטה היועצת, שימשו מקור השראה ולימוד לאחרים.
ועוד משפט… באותו הקשר, כתבה שלמה ואין ולו מילה אחת על הרפואה בקהילה. חבל.

אנונימי/ת
29.01.2016, 21:53

כיף גדול להיות חלק מהפקולטה. לא הייתי בוחרת ללמוד בשום מקום אחר. יחס מדהים ממנהלי המחלקות והבכירים, רצון אדיר ללמד ולענות על שאלות. ממש לא מובן באליו ואין בשום מקום אחר בארץ.
סטודנטית שנה ד׳, ארבע שנתי, בר אילן.