חדשות

ניתוח חדשני לטיפול בעקמת ילדים בגיל צעיר בוצע ב"אסף הרופא"

מערכת SHILLA Growth Guidance, של חברת "מדטרוניק", משתמשת בברגים שאינם ננעלים ומסוגלים להתאים עצמם לכך שעמוד השדרה של הילד משתנה

לפני (מצד שמאל) ואחרי הניתוח לתיקון עקמת בילדה (צילום: "אסף הרופא")

המרכז הרפואי "אסף הרופא" הודיע אתמול (ד'), כי לראשונה בישראל בוצע במחלקה האורתופדית שבו ניתוח לטיפול בעקמת ילדים בשיטה שכללה שימוש במערכת מונחית-מחשב ומערכת הדמיה בתלת-ממד.

הניתוח בוצע בילדה בת 8, על ידי פרופ' יגאל מירובסקי, ד"ר יורם אנקשטיין וד"ר יוסי סמורג'יק. המערכת שבה נעשה השימוש היא SHILLA Growth Guidance, של חברת מדטרוניק.

בית החולים: ניתן להציע ניהול אפקטיבי וביצוע תחזוקה של התיקונים בעמוד השדרה במקביל לצמיחה הטבעית של הילד... ללא צורך בניתוחים חוזרים

לדברי בית החולים, מערכת SHILLA עושה שימוש בברגים מיוחדים שאינם ננעלים. הם ממוקמים בקצות מוטות המבנה. מאפיין מיוחד זה מאפשר למוט להחליק דרך ראשי הבורג כשעמוד השדרה של הילד גדל ובמקביל לספק תיקון של הפגם בעמוד השדרה. התקנת הברגים נעשתה בעזרת מערכת ניווט מונחת מחשב ובעזרת מכשיר O ARM, המאפשר סריקה תלת ממדית על שולחן הניתוחים.

השימוש במערכות אלו מאפשר התקנת השתלים ללא חשיפה מלאה של חוליות עמוד השדרה, ובכך נמנעה פגיעה בצמיחה התקינה שלו.

פרופסור מירובסקי, מנהל המחלקה האורתופדית, אמר, כי "התפתחות מוקדמת של עקמת (סקוליוזיס) לפני גיל 10 מאתגרת לטיפול. הניתוח המקובל בעקמת קשה הוא איחוי עמוד השדרה, אולם בילדים שעדיין גדלים, טכניקה זאת גורמת לעצירה חלקית של הגדילה. הגישות הניתוחיות הקודמות הצריכו לעתים קרובות שני ניתוחים בשנה (כלומר מדי ששה עד תשעה חודשים) במהלך צמיחתו של הילד.

"באסף הרופא מתבצעים מידי שנה עשרות ניתוחים לטיפול בעיוותי עמוד השדרה ובעיקר בעקמת נעורים. אולם מצב שבו מתפתחת עקמת כבר בגילאי הגן ובית הספר היסודי הוא די נדיר. לצערנו, עיוותים קשים אלו פוגעים באיכות החיים העתידית של הילד, לפגיעה אסטתית קשה בדימוי הגוף ולעתים אף לפגיעה חברתית קשה.

"עד היום, האלטרנטיבה היחידה הייתה לבצע ניתוחים חוזרים המסכנים את הילד סיכון מיותר מבחינת הצמיחה. מעתה, יש אופציה נוספת שלא תפגע בצמיחתו של הילד".

הטכנולוגיה שבה נעשה הניתוח מאפשרת לטפל בעקמת ילדים גם אם המנותחים הם בני פחות מ-10, שהשלד שלהם טרם התבגר, ואשר אובחנו עם התהוות מוקדמת של עיוותים חמורים מתקדמים בעמוד השדרה. לדברי בית החולים, תודות למערכת החדשה ניתן להציע ניהול אפקטיבי וביצוע תחזוקה של התיקונים בעמוד השדרה, במקביל לצמיחה הטבעית של הילד - וזאת לשם טיפול אפקטיבי בבעיה ללא צורך בניתוחים חוזרים.

האורתופד ד"ר אנקשטיין הוסיף: "הניתוח שעברה הילדה הוכתר בהצלחה. היא השתחררה לביתה לאחר פחות משבוע של אשפוז. צפוי לה מעקב רפואי סטנדרטי, ללא צורך בהתערבות פולשנית עד סיום הצמיחה של הגוף. רק לקראת גיל 15 נציע לילדה להמיר את המכשור הזה בניתוח קיבוע סטנדרטי, המקובל בגיל הבוגר יותר".

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  עקמת,  ילדים,  SHILLA Growth Guidance,  ד"ר יורם אנקשטיין.,  פרופ' יגאל מירובסקי
תגובות