חדשות

נמשכת העלייה במספר ניתוחי קיצור קיבה בישראל: 8,841 בשנה שעברה

לפי דיווח ב"ישראל היום", 15 בני אדם נפטרו כתוצאה מהניתוח; עמותת הדיאטנים והתזונאים פירסמה נייר עמדה "על מנת להבטיח אחידות בשלבי הטיפול לקראת הניתוח ואחריו"

קיצור קיבה (אילוסטרציה)
קיבה (אילוסטרציה)

8,841 ישראלים עברו בשנת 2014 ניתוחי קיצור קיבה, ומתוכם 15 בני אדם נפטרו; כך דיווח אתמול (ד') העיתון "ישראל היום", על סמך נתוני משרד הבריאות. בדיווח נמסר, כי עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל ("עתיד), פירסמה באחרונה נייר עמדה ובו הנחיות מפורטות עבור כל מי שעומד לעבור ניתוח כזה.

מחברי נייר העמדה הדגישו, כי לפני הניתוח יש לקבל הערכה של דיאטנית, לשמור על דיאטה דלת-קלוריות ודלת-פחמימות למשך שלושה שבועות וליטול מולטי-ויטמינים. לפי המסמך, יש לחתור לירידה ב-5%-10% במשקל הגוף ההתחלתי לפני הניתוח, צעד שעשוי להוביל לירידה משמעותית יותר במשקל בטווח הקצר לאחר הניתוח, ולהפחית סיבוכים ניתוחיים. בהנחיות גם נכללת המלצה להפסיק לעשן שישה שבועות לפני הניתוח ולאחריו.

Creon
Abbot Medical Laboratories Ltd
RX
Partially covered by the Health basket
Multiple ingredients
Creon

10000: CAPS: 100. Initial: 1-2 caps with meals. Incr. dose if necess. slowly with monitor. 25000: CAPS: 100. Initial: 1 cap with meals. Incr. if reqd. with careful monitoring and symptomatology. MICRO: BOTTLE (Gastro-resist.granul.):20gr Initial. 100 mg (5000 lipase un.) of gastro-resist. granules (one measure) should be taken with each feed or meal. Dose incr., if required, should be added slowly, with careful monitor. of response and symptomatology. Max. dly. dosage should not exceed 10,000 un. lipase/kg/d. See lit. Pancreat. exocrine insuffic. C/I: Hypersens. to pancreatin of porcine origin or to excips.

לפי המסמך, יש להקפיד על צריכת מאכלים עשירים בחלבון כדי לשמור על מסת השריר, בפרט למי שעבר ניתוח "מעקף תריסריון"

העמותה ממליצה להימנע משתיית אלכוהול או להפחית בה במדה משמעותית, להימנע מצריכת משקאות מוגזים ולהימנע מצום מלא בשנה וחצי שלאחר הניתוח, בשל סכנה להתייבשות ולהקאות. מומלץ לצרוך 6-4 ארוחות קטנות במשך היום ולהפריד שתייה מאוכל. יש לשתות רבע שעה לפני הארוחה או חצי שעה אחריה, נכתב במסמך.

בשנה הראשונה לאחר הניתוח יש לבצע בדיקות דם אחת ל-3 חודשים, בשנה השנייה - פעם בחצי שנה ובהמשך - פעם בשנה. לפי ההמלצות, יש ליטול תוספי ויטמינים ומינרלים כמו מולטי-ויטמין, סידן וויטמין D כל החיים. יש להקפיד על צריכת מאכלים עשירים בחלבון כדי לשמור על מסת השריר, בפרט למי שעבר ניתוח "מעקף תריסריון", מאחר שבהליך הזה יש פגיעה מסוימת בספיגת חלבונים.

שירי שרף-דגן, דיאטנית ב"אסותא" וממחברות המסמך, אמרה לעיתון כי עקב העלייה בניתוחים הבריאטריים נדרשו הנחיות למטופלים על מנת ליצור אחידות בטיפול שהם יעברו בבתי החולים השונים. "רק התייחסות והירתמות מתאימה של המטופל עצמו עוד לפני הניתוח כחלק מההכנות לקראתו ואחריו, תתרום לשימור הצלחת הניתוח", אמרה לעיתון.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח בריאטרי,  קיצור קיבה,  המלצות תזונה,  הכנה לניתוח,  עמותת עתיד,  "ישראל היום"
תגובות