חדשות

"שיבא": שתי השתלות לב בוצעו בתוך 48 שעות; הושתל לב מלאכותי חדשני

אחד הניתוחים נעשה בחולה שנעזר בלב מלאכותי במשך שלוש שנים; פרופ' יעקב (ג'יי) לביא: "למרות ששיעור ההסכמה לתרומת איברים עלה לראשונה מעל 60%, חייבים לקדם עוד את הנושא"

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

המרכז הרפואי "שיבא" הודיע אתמול על ביצוע שתי השתלות לב, בשני מטופלים, בתוך 48 שעות בלבד. לדברי בית החולים, שני המושתלים המתינו תקופה ארוכה לפרוצדורה הזאת.

מטופל אחד הוגדר כוותיק מושתלי הלב המלאכותי בארץ. הוא נשא אותו למעלה משלוש שנים. על פי רוב, זמן השהייה עם לב מלאכותי כגשר לקראת השתלת לב חי קצר יותר, אלא שבמקרה זה תרומת הלב האנושי המתאימה בוששה להגיע. הלב המלאכותי מופעל ידי סוללות חיצוניות.

ההשתלה השנייה היתה בחולה ששהתה באשפוז בבית החולים בחודשיים האחרונים ועקב חומרת מצבה לא ניתן היה לשחררה לביתה. תוך כדי כך התבשרה שנמצא עבורה לב מתאים. שני המושתלים מתאוששים מהניתוח.

פרופ' יעקב (ג'יי) לביא: "אני מקווה שמדובר ב'יריית פתיחה' מוצלחת לבאות, וששנת 2016 תתאפיין כשנה של תרומות והשתלות"

פרופסור יעקב (ג'יי) לביא, מנהל יחידת השתלות הלב ב"שיבא", מסר: "שתי השתלות לב ב-48 שעות הן דבר נדיר בישראל. למרות הגידול המרשים שחל בשנה האחרונה בשיעור ההסכמה לתרומת איברים בארץ, שעלה עתה לראשונה מעל ל-60%, אנו בכל זאת חייבים לקדם עוד-ועוד את הנושא".

לדבריו, "יותר מדי אנשים ממתינים להליך הזה יותר מדי זמן. שני המושתלים האחרונים, כמו גם מושתלי העבר, קיבלו את חייהם במתנה בזכות התרומות ויוכלו לשוב ולבצע פעולות ומשימות שלא עשו תקופות ממושכות. אני מקווה שמדובר ב'יריית הפתיחה' המוצלחת לבאות, וששנת 2016 תתאפיין כשנה של תרומות והשתלות".

הושתל לב מלאכותי מסוג חדש

המרכז הרפואי "שיבא" גם מסר, כי החל לבצע השתלת לב מלאכותי חדשני, מסוג HeartMate 3. מוקדם יותר השבוע הודיע על כך גם בית החולים "ביליניסון". בכך הצטרפו שני בתי החולים לרשימה מצומצמת של מרכזים רפואיים בעולם שמבצעים השתלה זו.

לב מלאכותי חדש (איור באדיבות "שיבא")

לב מלאכותי חדש (איור באדיבות "שיבא")

בית החולים מסר, כי המכשיר החדש המושתל בגוף החולה קטן יותר, קל יותר ודורש זמן החלמה קצר יותר מהניתוח. הסוללות בו מאפשרות 20 שעות פעילות ברציפות ללא הטענה, בזכות צריכת חשמל נמוכה. המושתל הראשון, מסר בית החולים, השתחרר לביתו בתום שבוע בלבד מהניתוח.

ב"שיבא" החלו להשתיל חלופות מכאניות ללב כבר לפני 23 שנה. עד היום, מסר בית החולים, הושתלו אלה ביותר מ-100 חולים. בשנים הראשונות היו המכשירים מושתלים מחוץ לגוף החולה. הם היו גדולים וכבדים ודרשו הטענה של הסוללות כל כמה שעות. במרוצת השנים גודלם קטן, זמן הסוללה התארך בהדרגה והם החלו להיות מושתלים בתוך גוף החולה.

פרופסור לביא ציין: "עדיין אין תחליף מכאני מושלם ללב האנושי, אך ניתן לומר שהלב המלאכותי החדש הוא ה'מלה האחרונה' בתחום, זאת בעוד שהמאמץ המחקרי למציאת חלופה אידיאלית, שתאפשר שימוש ארוך טווח ותהווה פתרון קבוע, נמשך כל העת".

הלב המלכותי החדש, מכשיר זעיר במשקל 200 גרם בלבד, מכיל משאבה צנטריפוגלית קטנה, ומחובר ישירות לחוד החדר השמאלי של הלב. בפעולתו הוא מחליף את פעולת החדר השמאלי של הלב. הפעלתו נעשית באמצעות צמד סוללות הנישאות על ידי החולה בתיק כתף.

לדברי בית החולים, הטכנולוגיה החדשנית שבה בנוי המכשיר כוללת דסקית טיטניום הצפה בתוך המכשיר בשדה מגנטי ומסתובבת במהירות של כ-5,500 סיבובים בדקה. היא מבטיחה פעילות ארוכת טווח ללא כל נקודות חיכוך ופגיעה מינימלית בדם הזורם דרך המכשיר.

נושאים קשורים:  חדשות,  השתלות,  השתלת לב,  המרכז הרפואי "שיבא",  לב מלאכותי,  Heart Mate 3,  פרופסור יעקב (ג'יי) לביא
תגובות