חדשות

מרתון השתלות כליה ב"רמב"ם": ארבע השתלות בוצעו בתוך 28 שעות

שלוש כליות הגיעו מתרומה מן המת, וכליה אחת שהושתלה בילד בן 6 נתרמה על ידי אביו; פרופסור סמי ניטצקי: "ביצוע ארבע השתלות ב-28 שעות בלבד זו משימה די נדירה"

חדר ניתוח ברמב"ם (צילום: אבשלום לוי / רמב"ם)

המרכז הרפואי "רמב"ם" דיווח אתמול (יום ג') על ביצוע ארבע השתלות כליה בתוך 28 שעות בלבד, בשלושה מבוגרים ובילד. שלושה מהמושתלים קיבלו תרומת כליה מן המת, מה שמסביר את קצב ההשתלות הגבוה. מוקדם יותר השבוע הודיע "בילינסון" על ביצוע שבע השתלות (כבד וריאות) בתוך 48 שעות ברציפות.

בית החולים מסר, כי ביום שני בשבוע שעבר נותחה תושבת הצפון בת 60, שסבלה שנים מאי ספיקת כליה. את ההודעה על מציאת כליה עבורה קיבלה בעודה מחוברת למכשיר הדיאליזה בטיפול שגרתי. את ההשתלה ביצע צוות רב-תחומי - כירורגים, נפרולוגים ומרדימים – והובילו פרופסור אהרון הופמן, מנהל מחלקת כירורגית כלי דם והשתלות וסגנו פרופסור סמי ניטצקי. הניתוח נמשך כשלוש שעות וחצי .

פרופ' ניטצקי: "היה כאן צירוף נסיבות לא רגיל. במצב כזה לא דוחים - למרות העומס הרב על הצוות ולמרות שההליכים נעשו בשעות הערב והלילה, המשימה היא להציל חיים"

כעבור 45 דקות מסיום ההשתלה הראשונה, בוצעה ההשתלה השנייה באשה בשנות ה-20 לחייה, תושבת המרכז, שקיבלה אף היא תרומת כליה מן המת. בעבר סבלה המטופלת מגידול ממאיר שפגע בתפקודי הכליה שלה והיתה כמה שנים ברשימת ההמתנה לתרומת איברים, אחרי שבמשך חמש שנים לא נצפתה חזרה של מחלתה. ההשתלה ארכה כשלוש שעות.

זמן לא רב לאחר מכן, מסר בית החולים, חזר הצוות הרב תחומי לחדר הניתוח יחד עם יחידת כירורגיית ילדים, בראשותו של ד"ר רן שטיינברג, לביצוע בהשתלה השלישית. זו היתה השתלה מן החי. המושתל הוא ילד בן 6, תושב עזה, שטופל זמן רב בדיאליזה. אביו תרם לו כליה. במקרה זה בוצעו למעשה  שני ניתוחים: קצירת הכליה מן האב והשתלתה בבנו הקטן.

הניתוח הרביעי בסדרה היה מתורם מן המת. הובילו אותו ד"ר טוני כארם, מנהל היחידה לכירורגיה אנדו-וסקולרית וגישה לכלי הדם ופרופסור הופמן. המנותחת היא תושבת הצפון בשנות ה-50, שביצוע הניתוח בה היווה אתגר לא פשוט לצוות הרפואי. הפרוצדורה נמשכה שבע שעות בחדר הניתוח והסתיימה ביום רביעי לפנות בוקר.

פרופסור ניטצקי: "ביצוע ארבעה ניתוחים ושלוש השתלות בפרק זמן של 28 שעות בלבד הוא משימה לא פשוטה כלל, ודי נדירה". הוא הוסיף: "היה כאן צירוף נסיבות לא רגיל כשנמצאו שלוש תרומות כליה מן המת. מדובר בניתוחים לא מתוכננים. במצב כזה לא דוחים - למרות העומס הרב על הצוות ולמרות שההליכים נעשו בשעות הערב והלילה, המשימה היא להציל חיים".

בית החולים מסר, כי בתכנית ההשתלות ברמב"ם משתפים פעולה באופן הדוק מחלקת כירורגית כלי דם והשתלות בניהולו של פרופסור הופמן, המחלקה הנפרולוגית בניהולה של ד"ר סוהיר אסדי והיחידה למעקב אחר מושתלים, בראשותו של ד"ר ראוי רמדאן, המחלקה לכירורגיית ילדים בניהולו של ד"ר רן שטיינברג, היחידה לנפרולוגיית ילדים בניהולה של פרופסור דניאלה מגן, מחלקת ההרדמה בראשותו של פרופסור ישי כץ, ולצדם מתאמות ההשתלות מן החי ומן המת, מומחים באימונולוגיה ובסיווג רקמות, ואנשי מקצוע נוספים ממחלקות שונות בבית החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  השתלות,  ניתוח,  כליה,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות