חדשות

מחר: יום עיון בנושא רפואה בתקופה הנאצית ביוזמת הטכניון ובית לוחמי הגטאות

יום העיון מאורגן ביחד עם בית לוחמי הגטאות, בו נפתחה לפני כשנה תערוכה בשם "רפואה קטלנית"; בין ההרצאות: אתיקה במוסדות להכשרת רופאים בגרמניה, הטיפול בחולי נפש בגרמניה הנאצית ועוד

דגם אנטומי של גוף האדם שהוצג במוזיאון ההיגיינה הגרמני בדרזדן (צילום: באדיבות מוזיאון בית לוחמי הגטאות)

הפקולטה לרפואה של הטכניון, ביחד עם בית לוחמי הגטאות למורשת השואה בקיבוץ לוחמי הגטאות, תקיים מחר (חמישי) מ-10 בבוקר יום עיון מיוחד, תחת הכותרת "רפואה קטלנית". יום העיון יעסוק בפועלם של רופאים גרמנים בתקופת השלטון הנאצי. תערוכה בעלת שם זהה הוצגה החל מינואר 2015 במוזיאון הקיבוץ.

לא מעט מחקרים וספרים עסקו בהתגייסות הפרופסיה הרפואית בגרמניה לטובת האידיאולוגיה הנאצית, ובשאלה כיצד הפכו רופאים בכירים מאוד, ביניהם רופאים ידועי-שם באירופה, לצד הדור הצעיר יותר של רופאים גרמנים וצוותי רפואה, למכשיר מרכזי בביצוע מדיניות "תוכנית T4" להמתת חסד.

התוכנית נועדה לחסל את כל ה"לא כשירים" ולדאוג ל"טיהור הגזע הארי". במסגרת התוכנית, שהתבססה על האידאולוגיה הגזענית הנאצית ועקרונות אאוגניים, רצחו הנאצים באמצעים שונים, לרבות תאי גזים, כ-90 אלף גרמנים‏‏ שסבלו מנכויות, מומים מולדים, מחלות כרוניות או מחלות נפש. הרעיונות והאמצעים שיושמו בה הועתקו אחר-כך להשמדת יהדות אירופה, צוענים, הומוסקסואלים וקבוצת שונות נוספות.

יום העיון יעסוק בשאלה מה הרפואה מאותה תקופה חשוכה יכולה ללמד אותנו, כיום, 70 שנה לאחר תום מלחמת העולם השנייה, על הסכנות הנשקפות לכל חברה אנושית, וכן מהם הלקחים עבור הרפואה המודרנית.

בין המרצים: ד"ר טסה שלוש, רופאת משפחה במרפאת "הכללית" בגבעת חיים, שעסקה לא מעט בחקר סוגיית הוראת האתיקה במוסדות להכשרת רופאים בגרמניה בשנים 1945-1933; פרופסור ישראל שטראוס מהמרכז הרפואי לבריאות הנפש באר-יעקב/נס ציונה, שידבר על הטיפול בחולי נפש בתקופה הנאצית; ד"ר עומר גולדשטיין מהמרכז הרפואי בני ציון על דמותה של ד"ר הרטה אוברהאוזר, שערכה ניסויים אכזריים באסירות מחנה הריכוז רוונסבריק; פרופסור שמואל רייס, רופא משפחה בשירותי בריאות כללית, ומנהל היחידה לפיתוח סגל בפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר-אילן, שהרצאתו תעסוק ברפואה בתקופת השואה וכיצד היא עיצבה את דמותו של הרופא העתידי.

ההיסטוריון פרופסור משה צימרמן, מומחה לגרמניה הנאצית, יהיה המרצה האורח בנושא הרפואה הנאצית על כס המשפט. פאנל המרצים בכנס יעסוק בסוגיות כמו: כיצד מעשיהם של הרופאים הנאצים השפיעו על הרפואה העולמית מאז תום מלחמת העולם ועד היום, ובפרט על הרפואה בישראל; ובדילמות אתיות כמו הכנסת PEG לחולים דמנטיים והזנה בכפייה.

נושאים קשורים:  חדשות,  "רפואה קטלנית",  היסטוריה של הרפואה,  גרמניה הנאצית,  המתת חסד,  הזנה בכפייה,  אתיקה
תגובות