חדשות

נחנכו חדרי הניתוח החדשים ב"הדסה"; רוטשטיין: נחזיר את ביה"ח לפסגה בה היה

אתמול התקיים טקס חנוכת מערך חדרי הניתוח החדשים ב"הדסה" עין כרם; נשיאת ארגון נשות הדסה החדשה, אלן הרשקין: "הם הוקמו כתוצאה מעבודה מאומצת של איסוף דולר לדולר מתורמים כמוני וכמוכם"; שר הבריאות: "זוהי תקופה חדשה לבית החולים"

מימין: פרופ עופר גופרית, נשיאת "נשות הדסה" אלן הרשקין ושר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: "הדסה")

מערך חדרי הניתוח החדשים במרכז הרפואי "הדסה" עין כרם נחנך אתמול (א') בטקס רב-משתתפים. 13 חדרי הניתוח, שהם לדברי הנהלת הדסה מן המתקדמים ביותר בהשוואה לבתי חולים בגודל דומה בעולם, יאפשרו לבצע ניתוחים מורכבים במצבי חירום, משום שהם ממוקמים 4 קומות מתחת לפני הקרקע.

התכנון והבנייה של חדרי הניתוח החדשים נמשכו כשמונה שנים, והנהלת הדסה מסרה כי היא רואה במימוש הפרויקט "רגע של התחדשות, לאחר תקופה ארוכה של עצירת פיתוחו של המרכז הרפואי".

אחד חדרי הניתוח החדשים ב"הדסה" עין כרם (צילום: "הדסה")

אחד מחדרי הניתוח החדשים ב"הדסה" עין כרם (צילום: "הדסה")

באירוע נטלו חלק בין השאר שר הבריאות יעקב ליצמן, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, נשיאת ארגון נשות הדסה אלן הרשקין, מנכ"ל הדסה הנכנס, פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב, רבני העיר ירושלים ובכירים במערכת הבריאות.

מ"הדסה" נמסר, כי מדובר ב"דור החדש של חדרי ניתוח, המצוידים ומאובזרים במכשור ובטכנולוגיה הרפואית המתקדמת ביותר". החדרים החדשים כוללים אפשרויות לבצע ניתוחים בעזרת מערכות ממוחשבות, עם מערכת הדמיה הממוקמת בכל חדר ותשתית אופטית ותאורה מיוחדת. החדרים נבנו בכפוף לדרישות מיוחדות של פיקוד העורף. בתכנון נלקחו בחשבון המלצות שנאספו מצוותי הרופאים ומאנשי סגל אחרים בתחום הכירורגי.

חדרי הניתוח החדשים הם גדולים מהממוצע, בין 55 מ''ר ל-83 מ''ר, ומצוידים במיטות המאפשרות לקבע את המנותח במגוון מנחים, לרבות עמידה, כך שלרשות הצוות הרפואי מנעד רחב יותר של אפשרויות לביצוע הניתוח. מערכת התאורה קובעה כך שרצפת חדר הניתוח תהיה פנויה. הקירות עשויים נירוסטה למניעת "כיסי אוויר" ולשם שמירה על מידה מרבית של סטריליות.

מימין: נשיאת "נשות הדסה" אלן הרשקין, פרופ' זאב רוטשטיין ושר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: "הדסה")

מימין: נשיאת "נשות הדסה" אלן הרשקין, פרופ' זאב רוטשטיין ושר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: "הדסה")

ליצמן: "חנוכת חדרי הניתוח החדשים מבטאת את המשך ההתקדמות של הדסה ועמידתה בקדמת הרפואה הישראלית"

במערך גם חדר ניתוח מיוחד - "החדר ההיברידי" – שמשתרע על שטח של 83 מ''ר ומצויד במכונת שיקוף רנטגן מיוחדת. החדר מיועד לניתוחים מורכבים, לרבות ניתוחים מצילי חיים במצבי טראומה. הוא מאפשר למספר צוותים בתחומים שונים לבצע פעולות כירורגיות אחדות במקביל.

בטקס אמר השר ליצמן, כי "הדסה "מחזירה עתה עטרה ליושנה". הוא הדגיש כי "תכנית ההבראה תיושם במלואה" וציין כי "זוהי תקופה חדשה לבית החולים, עם מנכ"ל חדש שמתחיל את תפקידו ברגל ימין".

השר סיפר כי ראה מערכות בריאות מצוינות בביקורו האחרון בארה"ב והבין כי יש לחדש את הציוד הרפואי בארץ. הוא הודיע, כי יפעל להעניק את האפשרות לטיפול רפואי מיטבי לכל שכבות האוכלוסייה. "כירושלמי אני מבין את חשיבותה של הדסה לעיר. אני מאמין שתגיע לגדולה. חנוכת חדרי הניתוח החדשים מבטאת את המשך ההתקדמות של הדסה ועמידתה בקדמת הרפואה הישראלית", ציין.

טקס גזירת הסרט בחנוכת חדרי הניתוח החדשים ב"הדסה" (צילום: "הדסה")

טקס גזירת הסרט בחנוכת חדרי הניתוח החדשים ב"הדסה" (צילום: "הדסה")

נשיאת "נשות הדסה", אלן הרשקין, הודיעה כי הארגון החליט להקדים את הזרמת עשרות מיליוני השקלים שגויסו לטובת העברת המחלקות הפנימיות למגדל האשפוז החדש

המנכ"ל הנכנס, פרופסור רוטשטיין, מצא "מידה רבה של סמליות בחנוכת מערך חדרי הניתוח החדשים היום. הדסה החדשה פונה לציבור בפתיחות, צניעות ועממיות, כבית חולים של הציבור, הפתוח ומאיר פנים לכל. יחד עם זאת, הוא שומר על איכות רפואית וטכנולוגיה מתקדמת, המאפשרים מתן טיפול רפואי איכותי לכל הבאים בשעריו".

פרופ' רוטשטיין הוסיף: "יש לי מטרה אחת: להביא את 'הדסה' אל הפסגה שבה היתה ממוקמת". נשיאת ארגון נשות הדסה, אלן הרשקין, אמרה: "חדרי הניתוח המתקדמים ביותר בישראל ומהמתקדמים בעולם כולו הוקמו כתוצאה של עבודה מאומצת של איסוף דולר לדולר מתורמים כמוני וכמוכם, שמדינת ישראל חשובה להם".

היא הדגישה, כי "כנשיאה החדשה של הארגון, יחד עם הממשלה, המנכ"ל החדש והצוות המעולה, נעבוד בשיתוף פעולה". לדבריה, השלב הבא בתכנית הארגון והנהלת הדסה יתמקד בתחום הרפואה הפנימית, והיא הודיעה כי "נשות הדסה" החליטו להקדים את הזרמת עשרות מיליוני השקלים שגויסו לטובת העברת המחלקות הפנימיות למגדל האשפוז החדש.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הוסיף: "הדור החדש של חדרי הניתוח הוא פרויקט בעל חשיבות לאומית ואבן דרך בחיי הדסה. הם מביאים אותנו להביט קדימה אל העתיד. תחומי הרפואה ומדעי החיים משקפים את היתרון היחסי של ירושלים בעולם ומושכים לעיר השקעות עצומות שמוציאות בשורות גדולות, מחזקות את התבססותה של ירושלים כמעצמה רפואית, מדעית ומתקדמת מבחינה טכנולוגית".

נושאים קשורים:  חדשות,  חדרי ניתוח,  המרכז הרפואי "הדסה",  פרופ' זאב רוטשטיין,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  ראש העיר ירושלים ניר ברקת,  ארגון נשות הדסה,  אלן הרשקין
תגובות
 
אנונימי/ת
11.01.2016, 22:20

לפקוח עין על הפרופסור רוטשטיין
יומיום שעה שעה.
בא מבית האולפנא של מרדכי שני.