חדשות

נתוני משרד הבריאות: תחלואת השפעת העונה דווקא נמוכה באופן יחסי

הנתונים נמסרו בדיון של ועדת הבריאות של הכנסת בנוגע למחסור בחיסונים נגד שפעת בקופות החולים; נציגת "כללית" דיווחה כי בשבוע שעבר הגיעו פי 10 ממספר המתחסנים הרגיל ביום

חיסון (צילום: פלאש 90)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה אתמול (ג') דיון על המחסור בחיסונים לשפעת. בוועדה הוצגו נתונים עדכניים לגבי היקף התחלואה השנה.

לפי הנתונים, ארבעה חולי שפעת נפטרו עד כה במהלך החורף (ומאז החלה באוקטובר עונת החיסונים) ו-58 חולים אושפזו במצב קשה, ביניהם 6 נשים הרות ו-9 ילדים. לשלושה מהם לא היו מחלות רקע נוספות. כל הארבעה שנפטרו לא חוסנו. לאחת מהם היתה מחלת רקע.

בהשוואה לשנים קודמות, נמסר, תחלואת השפעת עד כה דווקא נמוכה יחסית.
ד"ר אמיליה אניס, מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, הציגה את הנתונים הבאים לשם השוואה:

- בחורף 2010 דווח למשרד על 232 חולים קשים בשפעת ו-96 מהם נפטרו
- ב-2011 – 117 חולים קשים (28 נפטרו)
- ב-2012 : 5 חולים (1 נפטר)
- ב-2013 : 134 (34 נפטרו)
- ב-2014 : 116 (30 נפטרו)
- ב-2015 : 75 (9 נפטרו)

עוד נמסר, כי עד כה חוסנו בישראל יותר מ-1.666 מיליון מאזרחי ישראל (כ-20%, לעומת 21% שחוסנו בכל העונה הקודמת). הקופות רכשו לקראת העונה השנה 1.83 מיליון חיסונים לעומת 1.7 מיליון בשנה שעברה.

בדצמבר, לפי הדיווח, פנה משרד הבריאות לקופות לחדש מלאי חיסונים, והיתה זו הפנייה השנייה מאז תחילת עונת החיסונים באוקטובר. בשלב זה, נמסר, קיימת בעיית יצור עולמית של חיסוני שפעת, ולכן המלאי מוגבל. עשרות אלפי מנות חיסון של תרכיב חי-מוחלש שהוזמנו לא הגיעו עדיין לארץ.

נדב פרץ, האחראי על החיסונים ב"מכבי שירותי בריאות", סיפר בדיון כי בשנה שעברה נאלצה הקופה להשמיד 110 אלף חיסונים שרכשה – בשווי כולל של כ-2.5 מיליון שקלים – משום שמבוטחים לא הגיעו להתחסן. הוא ציין, כי במלאי של הקופה נותרו למעשה כמה אלפי מנות חיסון השמורים לתינוקות וילדים.

אסתר רפאלוביץ, האחראית על החיסונים ב"כללית", מסרה כי ביום רגיל מתחסנים במרפאות הקופה ואצל רופאי משפחה כ-3,000 איש אבל כשפרצה לפני כשבועיים "בהלת השפעת" הגיעו 30 אלף ביום. לפני שבועיים נותרו בידי הקופה 100 אלף מנות, ונעשו פניות למבוטחים שלא חוסנו להגיע להתחסן – אבל רבים מהמוזמנים לא הגיעו.

לפרטים נוספים לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  חיסון לשפעת,  משרד הבריאות,  קופות החולים,  מכבי שירותי בריאות,  כנסת,  ועדת הבריאות של הכנסת,  כללית שירותי בריאות
תגובות