חדשות

רמב"ם: שנת שיא במספר השתלות כליה; מחציתן מתרומות בני משפחה או זרים

לדברי המרכז הרפואי בחיפה, בשנת 2015 בוצעו 35 השתלות כליה, לעומת 26 בשנה הקודמת; פרופ' אהרן הופמן: " אנחנו נתקלים ביותר תרומות אלטרואיסטיות של כליה לזרים"

המחלקה לכירורגית ילדים ב"רמב"ם" (צילום: ערן ירדני / "רמב"ם")

המרכז הרפואי "רמב"ם" הודיע אתמול (ב'), כי במהלך 2015 בוצעו בבית החולים 35 השתלות כליה, לעומת 26 בשנה קודמת. לפי בית החולים, מדובר בשנת שיא, ובעלייה של 30% לעומת המצב ב-2014.

בית החולים דיווח, כי 22 מן השתלות נעשו הודות לתרומה מן המת. 13 בוצעו תודות לתרומה של בן, קרוב משפחה או תורם אלטרואיסט (תרומה לזר), תחום שבו נרשמת מגמת עלייה בשנים האחרונות.

תשע מבין השתלות נעשו בילדים, לעומת 5 בשנה קודמת, והשאר במבוגרים. בהשתלות הכליה בילדים הוחל ברמב"ם במהלך 2014.

פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם ויו"ר המרכז הלאומי להשתלות, ציין כי העלייה במספר התורמים קשורה ישירות בעלייה במודעות הציבורית לנושא. "כשמדובר בתרומת איברים, אנחנו מדברים על הצלת חיים. השיח על הנושא הפך יותר ויותר פופולרי. הציבור מבין את חשיבותו ואת התוצאות רואים ברמב"ם ובבתי החולים הנוספים", אמר פרופ' ביאר, "תודות לתרומה נדיבה מאין כמותה, מצילים (התורמים) חיי מטופלים ומשפחות שלמות".

בישראל פועלים חמישה מרכזים רפואיים המבצעים השתלות כליה: "בילינסון", "איכילוב", "הדסה", "סורוקה" ו"רמב"ם". את נושא ההשתלות בבית החולים בחיפה מנהלים פרופסור דוד ארליק ופרופסור אורי בתר, הראשון בארץ שביצע השתלת כליה מן המת בשנות ה-60. רק לפני מספר חודשים בוצעה ברמב"ם השתלת הכליה ה-500 במספר.

תכנית ההשתלות ברמב"ם זוקפת לזכותה גם ניתוחים מורכבים, ובכלל זה השתלות צולבות וכפולות (של כליות גבוליות). לדברי בית החולים, הוא המרכז הרפואי המוביל במספר האיברים הנתרמים, והראשון בארץ שבו נתרמו בהצלחה כליות לאחר מוות לבבי - פיילוט שהחל בשנה שעברה.

פרופ' אהרן הופמן, מנהל מחלקה כירורגית כלי דם והשתלות ברמב"ם, אמר: "בשנים האחרונות רואים עלייה בכל מגמות ההשתלה. יותר תורמים מוכנים לתרום כליה בעודם בחיים. הם מהווים כיום כמחצית מהתורמים. אנחנו נתקלים ביותר תרומות אלטרואיסטיות של כליה לזרים שמעולם לא פגשו את התורמים קודם לכן, תופעה ראויה לציון ומעוררת השראה. הכיוון בהחלט חיובי והנתונים מדברים בעד עצמם".

ד"ר רן שטיינברג, מנהל כירורגית ילדים בבית החולים לילדים בקמפוס רמב"ם, אמר: "סוד ההצלחה טמון בשיתוף הפעולה בין כל הגורמים והצוותים הקשורים לנושא, החל ממתאמת ההשתלות, דרך הצוות המנתח, וכלה במעקב אחר המנותחים והתמיכה הסיעודית".

במסגרת סיכומי השנה החולפת, גם המרכז הרפואי "פוריה", הודיע על שנת שיא: ב-2015 נערכו בבית החולים 3,758 לידות, שיא חדש ועלייה ב-5.5% לעומת השנה הקודמת.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  השתלות,  כליה,  תרומת איברים,  שנת שיא,  המרכז הרפואי "ברוך פדה" בפוריה
תגובות