שתי רופאות בכירות מישראל התקבלו לקבוצת מחקר בינלאומית העוסקת בגידולים גינקולוגיים. הרופאות הן ד"ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה האונקו-גיניקולוגית במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים ופרופסור טלי לוי, מהמרכז הרפואי "וולפסון" בחולון, שמכהנת גם כיו"ר החברה הישראלית לגינקולוגיה אונקולוגית.

ד"ר רוזנגרטן מסרה, כי בתחילת נובמבר האחרון התכנסה בטוקיו הוועידה העולמית השנתית של הרופאים העוסקים בסרטן שחלות וגידולים גינקולוגיים ממאירים (OCCCי - Ovarian Cancer Consensus Conference), כאשר המטרה הייתה לקבוע קווים מנחים מוסכמים לחקר סרטן השחלה ולטיפול במחלה.

בכנס השתתפו נציגים מ-29 מדינות מרחבי העולם. "לראשונה", ציינה ד"ר רוזנגרטן, "ישראל נכללה ברשימת המדינות, לאחר שהתקבלה לא מכבר לקבוצת המחקר הבינלאומית המאוד חשובה שעוסקת בתחום הגידולים הגינקולוגיים".

על שילוב הרופאים מישראל ברפואה העולמית בתחום הזה אחראית ד"ר רוזנגרטן. היא מנהלת עתה במחלקתה כמה מחקרים שעשויים להערכתה לספק ממצאים פורצי-דרך, בשיתוף רופאים מחו"ל.

"הפורום דן במסגרות ובאמצעי המחקר לשנים הקרובות, תוך קביעת נהלים והנחיות לגבי תכנון המחקרים המתאימים למחלה זו. לאחר דיונים מעמיקים נערכה הצבעה שבה יש לכל קבוצה קול אחד, והקונצנזוס נקבע ויתפרסם בעיתונות הרלוונטית בחדשים הקרובים", ציינה עוד ד"ר רוזנגרטן.

"סרטן השחלה", הדגישה, "הוא אחד הקטלניים מבין הגידולים המאירים בקרב נשים. מאמצים רבים נעשים בשנים האחרונות על מנת לשפר את שיעורי ההחלמה מן המחלה. במקרים שבהם היא חוזרת, המאמצים מכוונים להארכת תוחלת החיים של המטופלות תוך שמירה על איכות חייהן. הטיפולים כוללים כימותרפיה כפי שהיה מקובל בעבר, אם כי בשנים האחרונות התווספו ל'מחסן התחמושת' גם טיפולים ביולוגיים רבים מסוגים שונים".

לדבריה, "חלק מהטיפולים כבר נכנסו לשימוש וחלקם בבדיקה. מחקרים רבים נפתחים עתה ברחבי העולם לבדיקת אפשרויות טיפול אלו, ולכן יש חשיבות גדולה עבור הקהילה הרפואית בישראל להשתתפות פעילה במחקרים".

"באופן ספציפי לישראל", הוסיפה עוד ד"ר רוזנגרטן, "יש חשיבות רבה לטיפולים מכווני-מטרה בנשים שהן נשאיות של המוטציה בגן BRCA, בשל השכיחות הגבוהה שלהן בארץ. תרופות רבות צפויות להיכנס בעתיד לצד הטיפולים הקונבנציונליים ואולי אף להחליף לחלוטין את התרופות הכימותרפיות הקיימות כיום".

ד"ר רוזנגרטן הוסיפה, כי "אין ספק שהצטרפות לפורום הזה תעמיד את מדינת ישראל בחוד החנית של הטיפולים המתקדמים וכמובן בתכנון המחקרים הבינלאומיים הבאים שייעשו בתחום". ד"ר רוזנגרטן משערי צדק ופרופסור טלי לוי מבית החולים וולפסון ייצגו בכנס את החברה הישראלית לגינקולוגיה.