חדשות

בדיקה חדשה לחולי סוכרת ב"רמב"ם" תקבע אם יוכלו לקחת ויטמין E

הבדיקה תוצע בעקבות מחקר שהעלה, כי רק חולי סוכרת עם סוג מסוים של החלבון הפטוגלובין יכולים לשפר את מצבם הבריאותי על ידי נטילת תוסף ויטמין E, בעוד שלאחרים התוסף עלול להיות מסוכן

בדיקת מעבדה ב"רמב"ם" (צילום: בן יוסטר / "רמב"ם")

המרכז הרפואי "רמב"ם" הודיע אתמול (א'), כי החל לבצע בדיקת דם חדישה שאמורה לחסוך סיבוכים לחולי סוכרת במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם. לדברי בית החולים, הבדיקה שונה מזו שמבוצעת בקופות החולים או בבתי חולים אחרים, ומתמקדת בחלבון הפטוגלובין.

ד"ר עירית הוכברג, רופאה בכירה במכון, מסרה את הפרטים הבאים: "ויטמין E, תוסף מזון הנחשב חיוני ומועיל לחלק מחולי הסוכרת, ידוע כמשפר את מצבם הרפואי. אלא שבחלק מחולי הסוכרת נטילתו עלולה להיות מסוכנת - ולהגדיל סיכון לשבץ מוחי או לבבי. ההסבר המדעי לכך קשור בחלבון הדם הפטוגלובין.

ד"ר עירית הוכברג: "בדיקת דם פשוטה יכולה לאבחן את סוג ההפטוגלובין וכך לפתור את הבעיה ולאפשר לחולי סוכרת שמתאימים לכך ליטול את אותו ויטמין E"

"לכל אדם סוג אחר של הפטוגלובין (2-2, 1-1 או 2-1). הוא נקבע בגנים שלו. בסדרת מחקרים, שבוצעה בידי פרופסור אנדרו לוי מהפקולטה לרפואה בטכניון, בשיתוף קרדיולוגים ואנדוקרינולוגים מרמב"ם, נמצא שאנשים עם סוכרת שהם בעלי הפטוגלובין סוג 2-2 מועדים יותר לסיבוכי סוכרת והתקפי לב.

"סיכון יתר זה ניתן למניעה בעזרת טיפול פשוט בוויטמין E. ואולם, בחולי סוכרת עם שאר סוגי ההפטוגלובין, נטילת ויטמין E מגדילה את הסיכון להתקפי לב. סכנה זו הובילה לאיסור גורף לגבי ההמלצה על מתן ויטמין E לכל מי שיש לו סוכרת.

בדיקת דם פשוטה יכולה לאבחן את סוג ההפטוגלובין וכך לפתור את הבעיה ולאפשר לחולי סוכרת שמתאימים לכך ליטול את אותו ויטמין E".

רמב"ם מסר, כי הוא בית החולים הראשון בישראל וכיום גם היחיד שמציע את הבדיקה לאוכלוסיית חולי הסוכרת בארץ.

ד"ר הוכברג עסקה בנושא במסגרת עבודת הדוקטורט שביצעה, בהנחיית פרופסור לוי. היא הראתה בה לראשונה את הסיכון המוגבר לסיבוכים ולהתקפי לב באנשים עם סוכרת וסוג הפטוגלובין 2-2.

"ההמלצה לביצוע הבדיקה בקרב חולי סוכרת היא חד משמעית. מצד אחד נטילת הוויטמין יכולה להציל חיים ומצד שני היא עלולה לסכן אותם. בדיקת דם חד פעמית תאפשר לחולה הסוכרת לדעת אם מומלץ לו ליטול את הוויטמין, או לא. לכן לא מומלץ לקחת ויטמין E בלי לדעת בדיוק את סוג ההפטוגלובין האישי", מסרה.

ד"ר הוכברג וד"ר דיב דאוד, המנהל בפועל של המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ב"רמב"ם", מסרו כי נוכח החשיבות הגדולה להנגשת הבדיקה עבור כלל ציבור חולי הסוכרת, החליטו שיבוצעו במכון בדיקות מיוחדות אלו. ד"ר מיכל ארמוני תהיה אחראית על ביצוע וניתוח ממצאי הבדיקה. "להבדיל מבדיקת הפטוגלובין שזמינה בקופות החולים ובבתי החולים, ושמודדת את כמות ההפטוגלובין בדם, ב"רמב"ם" הבדיקה תספק מידע על סוג ההפטוגלובין", אמרה.

נושאים קשורים:  חדשות,  סוכרת,  ויטמין E,  הפטוגלובין,  בדיקה,  בדיקת דם,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
 
אנונימי/ת
29.12.2015, 19:26

איך מתאמים בדיקה

אנונימי/ת
08.01.2016, 18:01

בטלפון:
04-7772828 או
04-7773041