חדשות

משרד הבריאות משנה עמדה: בתיה"ח הפסיכיאטריים הפרטיים לא ייסגרו

במקום זאת, ייערך מכרז להפעלתם של "אילנית" ו"נווה שלווה" כ"קהילות אקולוגיות שיקומיות"; ההחלטה לסגור אותם התקבלה ב-2012, אך המדינה השיבה לבג"צ באחרונה כי שינתה את עמדתה

שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: פלאש 90)

משרד הבריאות שינה את עמדתו: במקום לסגור את שני בתי החולים הפסיכיאטריים הפרטיים, כפי שהחליט ב-2012 בעקבות פרשת התעללות חמורה בחוסים שנתגלתה במוסד פרטי אחר, מתכוון עתה המשרד לפרסם מכרז להפעלתם, תחת הגדרתם כ"קהילות אקולוגיות שיקומיות" ולא כבתי חולים; כך מדווח העיתון "הארץ" הבוקר (ד').

הכוונה לסגור את המוסדות התקבלה לאחר שנחשפו ממדי התעללות מצד עשרות אנשי צוות במוסד הפרטי "נווה יעקב", אותו סגר המשרד באוקטובר 2012. בעליו ומנהליו של אותו מוסד, וגם חלק מהעובדים בו, נעצרו בחשד לתקיפת חסרי ישע, התעללות, הזנחה ועבירות שונות אחרות.

הכוונה לסגור את המוסדות התקבלה לאחר שנחשפו ממדי התעללות מצד עשרות אנשי צוות במוסד הפרטי "נווה יעקב"

שרת הבריאות דאז יעל גרמן ומנכ"ל המשרד באותה תקופה, פרופסור רוני גמזו, הודיעו ב-2013 כי עד סוף אותה שנה יש כוונה לסגור את שני המוסדות הפרטיים האחרים - "אילנית" ו"נווה שלווה", נוכח מה שהתגלה ב"נווה יעקב".

כעת, מדווח העיתון, שינה המשרד את עמדתו. המכרז שיתפרסם מיועד ליזמים פרטיים שייקראו להפעיל בעתיד את שני המוסדות הפסיכיאטריים הפרטיים הנ"ל תחת הגדרתם כ"קהילות אקולוגיות שיקומיות", כשבכל מוסד יטופלו 68 חוסים, בתקציב של 14 מיליון שקל.

פרופסור גמזו אמר ל"הארץ", כי שני המוסדות שבהם מדובר אינם בתי חולים ו"הפתרון שמוצע עתה היא שהם יהיו 'מוסדות לאחסון מטופלים'". "למשרד הבריאות אין כיום יכולת לפקח ולבקר אחר המתרחש בהם", הוסיף פרופסור גמזו.

בכתבה בנושא ב"הארץ", מאת עידו אפרתי, צוין כי צוות בדיקה שפעל במוסדות חשף רשימה ארוכה של ליקויים וסטנדרטים נמוכים של ניהול, חוסר תיאום בין אותם מוסדות למשרד הבריאות ואכיפה לא נחרצת מספיק מצד המשרד. הורי מטופלים וחוסים דיווחו רק בדיעבד על הזנחה והיעדר פיקוח שנמשכו שנים רבות.

במוסדות אלה בדרך כלל חוסים המטופלים הקשים ביותר מקרב פגועי הנפש, המוגדרים כבעלי תחלואה כפולה, ריבוי אבחנות ותסמינים, לקויות התפתחותיות ושכליות ואף גילויי אלימות שמחייבים השגחה מיוחדת. בני משפחות החוסים מתקשים להתמודד עמם ולהעניק להם טיפול פרטי ראוי, וחלק מהן חסרי אמצעים כלכליים לעשות כן.

כאשר נודעה כוונת משרד הבריאות לסגור את שני המוסדות פנו כמה מהורי החוסים לשרה ולמנכ"ל בבקשה שלא לבצע את המהלך

בעקבות התערבות של בג"צ נדרשה המדינה להסביר מדוע אינה מספקת לאוכלוסיית החוסים מסגרת שאיננה מוגדרת ופועלת כבית חולים, והמשרד השיב, כאמור, כי בכוונתו להקים את המסגרות השיקומיות כחלופה לקיים.

בדיווח נמסר, כי כאשר נודעה כוונת משרד הבריאות לסגור את שני המוסדות פנו כמה מהורי החוסים לשרה ולמנכ"ל בבקשה שלא לבצע את המהלך הזה. חלק מהמטופלים שוהים במקומות אלו מרבים חייהם, ולעתים מעל 35 שנה. בחלק מהמקרים, הורים חתמו על הסכם קבע עם בעלי המוסד "אילנית", ונרכש מקום של קבע במוסד עבור בן המשפחה.

לפי הדיווח, משרד הבריאות מצא באחרונה כי המצב ב"אילנית" השתפר ו"נעשה לחלק מעובדיו המסורים עוול". "המקרה של 'נווה יעקב' מצער ומשרד הבריאות הפיק את הלקחים ממנו", מצוטטת בדיווח ד"ר טלי ברגמן-לוי, מנהלת אגף בריאות הנפש במשרד.

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר לעיתון, כי הוא "מודע למתרחש ב'אילנית' ופועל במישורים שונים למציאת הפתרון הנדרש. צוות מקצועי פועל לקבלת ההחלטה הטובה ביותר ובימים הקרובים ינקטו כמה צעדים לטובת המקום והשוהים בו".

נושאים קשורים:  חדשות,  בתי חולים פסיכיאטריים,  "נווה שלווה",  "אילנית",  נווה יעקב
תגובות