חדשות

דו"ח בארה"ב: חוסר מוכנות להתמודדות עם מחלות זיהומיות ברוב המדינות

רק חמש מדינות בארה"ב קיבלו ציון "טוב" על התמודדות עם מחלות זיהומיות - החל מחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ועד לשפעת ולאיידס

חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה (צילום: אילוסטרציה)

דו"ח שפורסם בסוף השבוע בארה"ב, המבוסס על נתונים שנאספו מכל אחת ממדינותיה, העלה תמונת מצב עגומה בנוגע למדיניות למניעת מחלות זיהומיות בהן.

לפי הדו"ח, רוב מדינות ארה"ב קיבלו את הציון הגרוע ביותר, ואף לא אחת זכתה לציון "טוב מאוד" על ביצועיה. רק חמש ממדינות ארה"ב – ניו-יורק, דלאוור, קנטקי, מיין ו-וירג'יניה, קיבלו את הציון "טוב" (8). שש מדינות קיבלו את הציון 7 (אלסקה , קליפורניה, מרילנד, מסצ'וסטס, מינסוטה ונברסקה), וכל השאר קיבלו ציון שנע בין 3 ל-6 בלבד - בין גרוע מאוד ועד מספיק.

העלות השנתית למשק האמריקאי עקב התפרצויות של מחלות זיהומיות - החל ממחלות הנגרמות בידי חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה (superbugs) דרך מחוללי הסלמונלה ועד לשפעת העונתית או איידס – מוערכת ב-20 מיליארד דולר.

העלות השנתית למשק האמריקאי עקב התפרצויות של מחלות זיהומיות מוערכת ב-20 מיליארד דולר

מחברי הדו"ח ציינו בתדרוך לתקשורת, כי "הממצאים החמורים מדגישים את הצורך בתוספת משאבים כדי להבטיח שכל מדינה ממדינות ארה"ב תוכל לטפל בזמן אמת, לבצע ניטור ומעקב צמוד ולפתח בתחומה תכניות תמריצים בתחום".

מהדו"ח עולה, שמדינות לא מעטות מפגרות בביצוע פעילות מניעתית, טיפול נאות בזמן אמת וניהול לשם שליטה בהתפרצויות של מחלות זיהומיות בתחומן. בכמה מדינות הבעיה בנושא הזה קשורה לתקציב נמוך.

בסולם ציונים שבין 0 ל-10 התברר, כי 28 מדינות קיבלו ציונים של 5 ומטה. הציון הנמוך ביותר – 3 – ניתן לאיידהו, קנזס, מישיגן, אוקלהומה, אוהיו, אורגון ויוטה. פלורידה נכללת בקבוצת מקבלי הציון 4 ופנסילבניה וקונטיקט בין מקבלי הציון 5.

הדו"ח מפרט את הצורך במדיניות מקומית ולאומית, וכן במשאבים כדי להבטיח שרופאים, מדענים ומומחים בתחום בריאות הציבור יוכלו לטפל כנדרש וכמצופה מהם כשמדובר בהתפרצויות של מחלות זיהומיות. לפי מחברי הדו"ח, יש לקחת בחשבון שעל המומחים יהיה להכיר פתוגנים חדשים ש"נכנסים לזירה". כמו כן, יש צורך בפעילות ניטור לגבי איומים של אירועי טרור ביולוגי כמו חיידקי אנתרקס או אבעבועות שחורות.

מחברי הדו"ח מציינים בין השאר:

-  בשל היעדר משאבים כספיים, ב-15 ממדינות ארה"ב אין מעבדות עם צוות מקצועי והציוד הנדרש לאבחון מחוללי מחלות זיהומיות.

- רק ב-15 ממדינות ארה"ב הוכנו תכניות הקשורות בהתאמת פעילויות בתחום בריאות הציבור לשינויי האקלים.

- 1 מ-25 מאושפזים בארה"ב נדבק בזיהום נרכש בבית החולים.

- רק ב-18 ממדינות ארה"ב חוסנה מפני שפעת עונתית לפחות 50% מהאוכלוסייה ובכל השאר – פחות מזה.

- התפרצויות חדשות של הפטיטיס C שהתרחשו בכמה ממדינות ארה"ב נבעו משימוש במחטים בידי אנשים שקיבלו קודם לכן מרשמים לשיכוך כאבים, \

- רק ב-39 ממדינות ארה"ב יש תכנית לתגובה מתאימה בכל מקרה של התפרצות מחלה זיהומית עקב מזון נגוע בחיידקי E.coli.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  זיהומים,  איידס,  שפעת,  חיסון,  חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה,  E. coli,  ארה"ב
תגובות