חדשות

שלוש יולדות נדבקו בחיידק טורף מרופא בבית החולים "שיבא"

(עדכון) הנשים הובאו לבית החולים כמה ימים לאחר שילדו, בעקבות זיהום חמור, והרופאים נאלצו לבצע כריתת רחם כדי להציל את חייהן; הרופא יצא לחופשה והחל טיפול באנטיביוטיקה

לידה (צילום: אילוסטרציה)

שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר היום את היולדות המאושפזות ב"שיבא" לאחר שעברו כריתת רחם כתוצאה מהידבקות בחיידק האלים סטרפטוקוקוס A.
השר שהתעניין בשלומן אמר כי "בית החולים פועל כנדרש באירוע כזה" והוסיף כי הוטל על פרופסור ארנון אפק, המשנה למנכ"ל, לרכז את הטיפול והבדיקה של האירוע. "משרד הבריאות פועל בנחישות לוודא שננקטות כל הפעולות הנדרשות לרבות זימון הנשים שקיים חשד שנדבקו וכן תבוצע בדיקת הצוות הרפואי. ינקטו הפעולות הנדרשות למניעת זיהומים, במטרה למנוע מקרים נוספים ולבלום את האירוע."
עוד מסר משרד הבריאות כי הבדיקה נעשית במסגרת תהליך ומעקב של היחידה הארצית למניעת זיהומים. "נשלחו כבר דגימות שנלקחו מהנשים שנדבקו, למעבדה לבדיקת הריצוף הגנטי (של החיידק). ככל הנראה מחר (ה') תהיה בידינו תשובה לגבי קשר אפשרי בין החיידק , הרופא שנשא אותו ולא היה מודע לכך והנשים שנדבקו.

שלוש יולדות ככל הנראה נדבקו בחיידק סטרפטוקוקוס A ("חיידק טורף") במהלך לידה במרכז הרפואי "שיבא", וכדי להציל חייהן נאלצו הרופאים לבצע הליך של כריתת רחם.

פרופ' גליה רהב, ראש המחלקה למחלות זיהומיות ב"שיבא", אמרה אמש (יום ב') לערוץ 2, כי אכן קיים חשד - אך הוא איננו ברור עדיין לחלוטין - שרופא שהיה נשא של החיידק ובדק את שתי הנשים במהלך או לפני הלידה וכלל לא ידע על כך שהוא נשא - הדביק בו את השתיים.

הנשים אושפזו בטיפול נמרץ. הן הגיעו למיון עם סימנים המעידים על הידבקות ב"חיידק הטורף". חמש נשים נוספות שהיו בטיפולו של אותן רופא הוזמנו לבדיקה בבית החולים.

לדברי פרופ' גליה יהב, הידבקות בחיידק הזה בעת לידה הוא נדיר ביותר, והשיעור עומד על 6 מקרים ל-100 אלף

אחת משתי הנשים הגיעה קודם לכן לבית החולים "בילינסון" לאחר שחשה ברע. בבדיקה שבוצעה בה שם התגלו סימנים המעידים שנדבקה בסטרפטוקוקוס A עוד במהלך הלידה. מאחר שרק כמה ימים קודם לכן היא ילדה ב"שיבא", התבקש בית החולים לבדוק את המקרה.

ימים אחדים לאחר מכן, בבדיקה שנעשתה באישה נוספת שנדבקה בחיידק, עלה החשד שאחד הרופאים הדביק גם אותה. הרופאים בשני בתי החולים נאלצו לכרות את רחמן של השתיים. שתי הנשים עדיין מאושפזות בטיפול נמרץ, אך לא נשקפת סכנה לחייהן.

פרופסור רהב אמרה, כי הידבקות בחיידק הזה בעת לידה הוא נדיר ביותר, והשיעור עומד על 6 מקרים ל-100 אלף. אתר Ynet דיווח, כי הרופא יצא לחופשת מחלה לאחר הגילוי והוא מטופל בתרופות. אין חשד לרשלנות, מאחר שכלל לא ידע שהוא נשא. החיידק עבר כנראה כתוצאה משיעול או עיטוש. משרד הבריאות עודכן ופתח בבדיקת נסיבות האירוע.

האוכלוסיות שבסיכון גבוה להידבקות בסטרפטוקוקוס הן ילדים הלוקים באבעבועות רוח, אנשים שהמערכת החיסונית שלהם מדוכאת או כאלו הסובלים מכוויות קשות (משום שהחיידק נמצא על העור, או בגרון), קשישים הסובלים מצלוליטיס, חולי סוכרת, וחולים במחלות כלי דם או סרטן. כשהזיהומים חמורים קיים סיכון לקריסת מערכות עד מוות.

תגובת "שיבא" כפי שנמסרה אתמול: "בעקבות מקרה של אישה אשר ילדה בשיבא לפני כשבועיים והגיעה ל'בילינסון' עם זיהום ברחם מסוג סטרפטוקוקוס מקבוצה A, הוחלט בבית החולים שיבא לבצע חקירה אפידמיולוגית מיידית לרבות בדיקת נשאות של צוות רפואי באמצעות סיקור לחיידק האמור. במקביל לבדיקה, הגיעה למרכז הרפואי יולדת נוספת עם תסמינים קליניים דומים וטופלה בהתאם.

"תוצאות בדיקת הצוות העלו שאחד מאנשי הצוות הוא נשא של החיידק - למרות שאין ודאות שמדובר בחיידק זהה. הרופא הנשא הוצא לחופשת מחלה והחל לקבל טיפול באנטיביוטיקה. המרכז הרפואי שיבא יצר קשר מידי עם כל המטופלות שנבדקו ע"י אותו רופא החשוד לנשאות. חמש מטופלות הוזמנו לברור רפואי. דיווח נמסר למשרד הבריאות.

"יש לציין כי הזיהוי המדויק של החיידק טרם הושלם. כל הצעדים שננקטים הם בגדר אמצעי מנע הנובעים מאחריות מלאה של שיבא למטופליו. שיבא ימשיך לעדכן את הציבור בשקיפות מלאה בכל ממצאי החקירה האפידמיולוגית".

מנהל המרכז הרפואי שיבא פרופסור זאב רוטשטיין אמר הערב (ג') לערוץ 2 כי החקירה האפידמיולוגית הנרחבת שאותה יזם בית החולים בפרשה - נמשכת . הערב גם נודע כי עוד יולדת, שלישית, נאלצה לעבור כריתת רחם בעקבות זיהום חיידקי שנתגלה אצלה כמה ימים אחרי הלידה. עוד מסר פרופסור רוטשטיין כי החקירה העלתה עד כה כי רק לגבי יולדת אחת שעברה כריתת רחם נמצאה תאימות מלאה ו-וודאית עם אותו זן של סטרפטוקוקוס שנשא הרופא אשר טיפל בה לפני הלידה. "לגבי האחרות אנחנו עדיין לא יודעים אם מדובר בכלל בסטרפטוקוקוס" הוסיף רוטשטיין. הוא גם אמר: "למיטב ידיעתנו עתה, לא צפויה סכנה לשום אישה אחרת מבין קבוצת הנשים שילדו באחרונה ב'שיבא' ושהיו בקשר טיפולי כלשהו עם אותו רופא שנמצא נשא של 'החיידק הטורף' ויצא לחופשת מחלה". עוד אמר מנהל שיבא כי ידוע שסטרפטוקוקוס עלול לתקוף בעיקר יולדות שעברו לידה קיסרית.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שיבא",  סטרפטוקוקוס A,  "חיידק טורף",  הדבקה
תגובות