חדשות

מחצית מהרופאים המוסלמים בארה"ב מרגישים כי בוחנים אותם יותר מעמיתיהם

כך העלה סקר ראשון מסוגו שנערך בקרב רופאים ממוצא מוסלמי, המהווים 5% מהרופאים בארה"ב; כרבע מהם אמרו כי חוו אפליה במהלך הקריירה שלהם

רפואה, סטטוסקופ (צילום: אילוסטרציה)

בעוד שמחקרים רבים בחנו את ההשלכות של דעות קדומות המבוססות על מוצא אתני, גזע, מגדר או נטייה מינית על סביבת העבודה בארה"ב, סוגיית תחושת האפליה על רקע דתי במוסדות רפואיים בארה"ב זכתה לתשומת-לב מחקרית מעטה מאוד, אם בכלל.

מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת שיקגו, ושפורסם באחרונה במהדורה המקוונת של כתב העת AJOB Empirical Bioethics, העלה כי רופאים אמריקאים מוסלמים חשים באפליה ובחשדנות כלפיהם במסדרונות בתי החולים. הרופאים המוסלמים אמרו במחקר, כי הם חשים שהם "נבדקים ונבחנים" בכל צעד שהם מבצעים במהלך הקריירה שלהם, וכי זו גישה שלא מחילים על עמיתיהם הלא-מוסלמים.

"המחקר מצביע על חוויות שליליות, לצד תחושות, שחווים לעתים תכופות רופאים מוסלמים המבקשים לשמור על זהותם הדתית במקומות העבודה"

המחקר מבוסס על ממצאי סקר ארצי שנערך בקרב 255 רופאים מוסלמים-אמריקנים. כמעט 50% מהם השיבו, כי הם חשים שהם שמצויים בבחינה ובדיקה בלתי פוסקת-במקומות העבודה שלהם לעומת עמיתיהם. כמעט 25% מסרו, כי חשו לעתים באפליה על רקע דתי במהלך הקריירה שלהם. שיעור דומה של רופאים מוסלמים-אמריקאים חשו, כי "התעלמו או פסחו עליהם" כאשר היה מדובר בקידום בקריירה, בעקבות אמונתם הדתית.

תחושת האפליה על רקע דתי במהלך הקריירה היתה חזקה יותר אצל אותם רופאים שמבחינתם הדת הייתה חלק חשוב בחייהם.

המחקר לא הצביע על אפליה דתית במקומות העבודה על רקע מנהגים ואמונות כמו תפילה במשך היום, לבוש, או הופעה, כמו זקן, חיג'אב או מטפחת ראש שנשים מוסלמיות נוהגות לעתים ללבוש.

"המחקר מצביע על חוויות שליליות, לצד תחושות, שחווים לעתים תכופות רופאים מוסלמים המבקשים לשמור על זהותם הדתית במקומות העבודה. לגבי חלק מהממצאים יש מקום לדאגה", כתב מחבר דו"ח המחקר, פרופסור אסים פאדלה (Aasim Padela), רופא בכיר ומנהל מיזם בנושא איסלאם ורפואה באוניברסיטת שיקגו.

לדבריו, "אלו ראיות נוספות לכך שההכרה בזהות דתית במקום העבודה היא מרכיב נוסף שיש לתת עליו את הדעת, כמו השאיפה לצמצם אפליה על רקע גזע, מוצא אתני, מגדר או נטייה מינית".

זה המחקר הראשון מסוגו שבחן את מערכת היחסים בין רופאים מוסלמים-אמריקנים לבין מקומות עבודתם.  המחקר נועד "לחשוף השלכות שליליות על סיפוק מהעבודה או על הזדמנויות להשגת משרה במערכת הבריאות, בהקשר לאקלים הפוליטי העכשווי".

קרוב ל-5% מכלל הרופאים בארה"ב הם ממוצא מוסלמי. מחקר אחר שביצע לאחרונה מרכז המחקר פיו (Pew) מצא, כי האוכלוסייה הכללית רואה במוסלמים כיום את הקבוצה הדתית השלילית ביותר באמריקה.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  ארה"ב,  מוסלמים,  אפליה,  סקר,  בתי חולים,  גזענות,  איסלאם
תגובות
אנונימי/ת
14.12.2015, 13:18

5% מכלל רופאי ארצ"ה מוסלמים! למרות שכלל המוסלמים שם לא מגיע ל1% !!
נתון יפה

אנונימי/ת
14.12.2015, 13:19

5% מכלל רופאי ארצ"ה מוסלמים! למרות שכלל המוסלמים שם לא מגיע ל1% !!
נתון יפה