מוסד סיעודי

מחקר ישראלי: מוסדות סיעודיים בירושלים אינם מספקים טיפול הולם בסוף החיים

המחקר, שהתפרסם בכתב עת מקצועי אמריקאי, מצא גם כי רוב אנשי הצוות ענו שהם מעדיפים שלא לקבל את הטיפולים שניתנו לדיירי המוסד בו עבדו

חולים קשישים (צילום: אילוסטרציה)
חולים קשישים (צילום: אילוסטרציה)

מחקר זה בוצע במטרה להעריך את איכות הטיפול בסוף החיים (end-of-life care) במוסדות סיעודיים במחוז ירושלים.

בוצע סקר ונערכו ראיונות חצי-מובנים במוסדות סיעודיים במחוז ירושלים, בהשתתפות חברי צוות העובדים ב-28 מוסדות סיעודיים המוכשרים בטיפול ארוך-טווח, עם שיוך למגוון רחב של קבוצות אתניות עם רקע דתי שונה.
בוצע ניתוח איכותי של ראיונות חצי מובנים וניתוח סטטיסטי של השאלונים שמולאו.

רוב חברי הצוות הסיעודי דיווחו, כי העדפות סוף החיים לא היו ידועות לגבי יותר מ-90% מדיירי המוסדות, וכי פחות מ-10% מהדיירים העניקו ייפוי כוח רפואי (healthcare proxy) לאדם קרוב.

רוב אנשי הצוות דיווחו, כי ביצעו פחות מחמש שיחות על החלטות לגבי סוף החיים במהלך השנה האחרונה עם דיירי המוסד או עם קרובי משפחה של דיירים, וכן העלו פחות מחמישה מקרים בהם דייר הורשה למות במוסד הסיעודי.

לפי דעת אנשי הצוות, השכיחות של הזנה בצינור היתה גבוהה יותר מ-10%, והיא בוצעה עקב שאיפת מזון אל דרכי הנשימה, תת-תזונה או מחסור בכוח אדם, ולרוב נגד העדפת קרובי המשפחה. למעלה מ-25% מאנשי הצוות דיווחו כי הטיפול בכאב היה בלתי מספק. כחצי מאנשי הצוות הסיעודי וכשליש מהרופאים הפגינו ידע לוקה בחסר בניהול הטיפול בכאב כרוני.

רוב אנשי הצוות ענו, כי הם מעדיפים שלא לקבל את הטיפולים שניתנו לדיירי המוסד.

לסיכום, החוקרים הסיקו כי מוסדות סיעודיים במחוז ירושלים אינם כשירים באופן מלא למתן טיפול איכותי בסוף החיים. יש לבצע שיפורים רבים בתחומי ההכשרה, הפסיכולוגיה ומדיניות המוסדות, על מנת לשפר את מתן השירות בטיפול בסוף החיים עבור דיירי מוסדות סיעודיים בישראל.

מקור:
Adir Shaulov, Meir Frankel, Alan Rubinow, Yoram Maaravi and Mayer Brezis; Preparedness for End of Life—a Survey of Jerusalem District Nursing Homes; Journal of the American Geriatrics Society, Volume 63, Issue 10, pages 2114-2119, October 2015; Article first published online: 20 OCT 2015 | DOI: 10.1111/jgs.13645

נושאים קשורים:  מוסד סיעודי,  ירושלים,  ישראל,  סוף החיים,  end-of-life,  ייפוי כוח רפואי,  healthcare proxy,  טיפול בכאב,  הזנה בכפייה,  מחקרים
תגובות