מחקרים

שכיחות סיבוכים עיניים בקרב ילדים הסובלים מסוכרת

מחקר ממליץ, כי בדיקות סקר לרטינופתיה סוכרתית בילדים עם סוכרת מסוג 1 יכולות להתחיל בגיל 15 או 5 שנים לאחר אבחנת הסוכרת - המאוחר מביניהם

08.12.2015, 10:39
בדיקות עיניים לילדים (צילום: אילוסטרציה)

סוכרת הינה מחלה שעלולה לגרום לסיבוכי עיניים מגוונים במבוגרים, הכוללים רטינופתיה סוכרתית, בצקת מקולרית, קטרקט, שינויים רפרקטוריים ועוד. שכיחות וגיל הופעת סיבוכי העיניים בילדים סוכרתיים איננה חד משמעית בספרות.

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון את שכיחות הסיבוכים העיניים בילדים עם סוכרת, גורמי הסיכון להתפתחות בעיות עיניות וכן מתן המלצות למעקב בילדים אסימפטומטים.

המחקר הינו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, בו לקחו חלק ילדים מתחת לגיל 18 עם סוכרת סוג 1 או 2, שנבדקו לאורך תקופה של 4 שנים. כל הילדים עברו בדיקת עיניים כולל בדיקת מקטע אחורי ורפרקציה ציקלופלגית. בוצעה סקירת ספרות במטרה לבחון את הגיל הצעיר ביותר ומשך הזמן הקצר ביותר בו היה ידוע על סוכרת בטרם אובחנה רטינופתיה סוכרתית.

370 ילדים לקחו חלק במחקר, מתוכם 693 עברו בדיקת עיניים. משך זמן הסוכרת הממוצע עמד על 5.2 שנים וערך ה-hemoglobin A 1cי(HbA 1c) הממוצע עמד על 8.6.

לא נמצאו ילדים עם רטינופתיה סוכרתית. ל-12 ילדים היה קטרקט, ל-19 ילדים הייתה פזילה (רק לאחד מהם הייתה פזילה שיתוקית מיקרו-וסקולרית) ול-41 ילדים הייתה טעות רפרקטיבית גבוהה.

לא היה קשר בין הסיבוכים הללו למשך או לשליטה ברטינופתיה הסוכרתית. בספרות, הגיל הצעיר ביותר שבו אותרה רטינופתיה סוכרתית חמורה היה 15 שנים, ומשך המחלה הקצר ביותר טרם איתורה היה 5 שנים.

רטינופתיה סוכרתית הינה סיבוך נדיר בילדים ללא קשר למשך זמן או השליטה בסוכרת. על פי מחקר זה ועל פי סקירת הספרות, בדיקות סקר לרטינופתיה סוכרתית בילדים עם סוכרת מסוג 1 יכולות להתחיל בגיל 15 או 5 שנים לאחר אבחנת הסוכרת, המאוחר מביניהם, אלא אם החולה אובחן על ידי האנדוקרינולוג כחולה בסיכון גבוה לפתח סיבוכי סוכרת. שאר הסיבוכים יכולים להיות מאותרים במהלך בדיקות הסקר השגרתיות לאמבליופיה.

מקור:
Megan M. Geloneck MD, Brian J. Forbes MD, PhD, James Shaffer MS, Gui-shuang Ying PhD and Gil Binenbaum MD, MSCE,Ocular Complications in Children with Diabetes Mellitus,Ophthalmology, 2015-12-01, Volume 122, Issue 12, Pages 2457-2464

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  ילדים,  רטינופתיה סוכרתית,  אפדמיולגיה,  בדיקות סקר
תגובות