אסתמה

הדרכה בנוגע לשימוש במשאפים ידניים בקווים מנחים לטיפול לאסתמה ול-COPD

מחקר מצא, כי קיים חסר משמעותי בהדרכה ברורה וספציפית לשימוש במשאפים בקווים מנחים לטיפול באסתמה וב-COPD

06.12.2015, 17:38
שימוש במשאף למחלות ריאה (צילום: אילוסטרציה)

תרופות נשאפות מהוות חלק משמעותי מהטיפול התרופתי בחולי אסתמה ו-COPD. בחירה נכונה של המשאף והתרופה חשובות, אך הדרכה על השימוש במשאף חסרה במקרים רבים.

מטרת מחקר זה הייתה לכמת את רמת ההמלצות בקווים המנחים לשימוש במשאפים, על ידי סקירה של קווים מנחים לאומיים ובינלאומיים לאסתמה ול COPDי (Global Initiative for Asthma [GINA] and Global initiative for chronic Obstructive Lung Disease [GOLD] guidelines), כמו גם קווים מנחים בינלאומיים לבחירת משאף:
The American College of Chest Physicians/American College of Asthma, Allergy, and Immunologyי [ACCP/ACAAI]).

עבור כל אחד מהקווים המנחים, זוהו מספר העמודים, טבלאות/גרפים ומבואות המתייחסים למשאפים.

GINA ו-GOLD הכילו מעט מאוד הדרכה על שימוש במשאפים : <2% מהעמודים או מבואות ו <3% מהגרפים/טבלאות הוקצו לכך. תוכן קשור למשאף בקווים מנחים לבחירת משאף של ה-ACCP/ACAAI היה גבוה בהרבה, עם 54% מהעמודים, 88% מהגרפים/טבלאות ו-82% מהמבואות, בהתאמה.

תוצאות בקווים מנחים לאומיים שיקפו את אלו שבקווים המנחים הבינלאומיים.

החוקרים סיכמו, כי תוצאות מחקר זה מצביעות על כך שישנו חסר משמעותי בהדרכה ברורה וספציפית לשימוש במשאפים בקווים מנחים לטיפול באסתמה וב-COPD. יש צורך ביותר מחקרים מבוססים על ההשפעה של משאפים בכדי להגדיל את כמות ההצהרות וההמלצות מבוססות עדויות על שימוש במשאפים.

מקור:
Respir Med. 2014 May;108(5):694-700. doi: 10.1016/j.rmed.2014.02.013. Epub 2014 Mar 1;Guidance on handheld inhalers in asthma and COPD guidelines; Dekhuijzen PN1, Bjermer L2, Lavorini F3, Ninane V4, Molimard M5, Haughney J6.

נושאים קשורים:  אסתמה,  COPD,  משאפים,  קווים מנחים,  מחקרים
תגובות