חדשות

הספד לפרופ' יוליאן יאנקו: איש אמת, שדרכו היתה דרך הישר

פרופ' אודי בודנר מאוניברסיטת בר-אילן סופד לפרופ' יוליאן יאנקו, שהלך לעולמו בשבוע שעבר, בגיל 52

פרופ' יוליאן יאנקו במהלך טיול בווינה, ב-2011 (צילום: פרטי)

חזרתי כעת מהלווייתו של פרופסור יוליאן יאנקו, איש אמת, חבר וקולגה, ואני מתקשה לעכל את עובדת מותו. ההלווייה היתה שקטה ומאופקת, ללא הספדים מיוחדים ויוליאן נטמן בבית העלמין בקרית שאול. חייו ארכו 52 שנים והיו קצרים, אך בחיים אלה, הספיק פרופסור יאנקו לכתוב ולחדש רבות.

"לא פעם חשבתי לעצמי, כמה אומץ ויושרה ישנם באדם הזה, שלמרות הרגישות, אולי הפגיעות החברתית, אינו מוותר לעצמו ואומר את האמת שלו"

דרכו של יוליאן הייתה דרך הישר וללא שום קיצורי דרך. הוא היה רופא חרוץ ומסור לחוליו. יוליאן היה אדם יסודי מאד, בעל יכולת קריאה, הבנה וחשיבה יוצאת דופן. הוא גם היה אדם צנוע מאוד וביישן. הוא לא נהג לדבר על עצמו ושיתף מעט מאד אנשים ברגשותיו האישיים. אני מניח שאם היה עליו לקרוא את השורות הללו, ודאי היה נבוך.

למרות שמילא תפקידים ציבוריים חשובים ורמי דרג היה בו גם ביוליאן זיק אנרכיסטי, אולי אף אנטי-ממסדי. הוא חשב בהיגיון ופעל מתוך היגיון, וכאשר נתקל בצביעות, באטימות או ברשעות, היה מתקומם כנגד חוסר ההיגיון, כנגד חוסר הצדק, כנגד העוול. למרות שהיה פגיע ורגיש, הוא לא נמנע מלומר את האמת שלו, או מלהביע את דעותיו ועמדותיו, גם כשאלה היו מנוגדות לדעת הרוב, וגם כשהן לא נשאו חן בעיני הממונים עליו.

"למרות שמילא תפקידים ציבוריים חשובים ורמי דרג היה בו גם ביוליאן זיק אנרכיסטי, אולי אף אנטי-ממסדי"

הייתה בו ביוליאן גם מידה משולבת של סרבול בהתנהלות החברתית בצד עדינות, ביישנות ורוך. אולי בשל כך היה לפעמים מדבר בטון כמעט מהוסס, באנדרסטייטמנט, כמו כבדרך אגב, אך משתמש במילים חזקות וקשות, במילים בכלל לא דיפלומטיות, במילים שאי אפשר לסגת מהן, במילים אשר חוזרות ומהדהדות בראש גם אחרי שנסתיימו.

לא פעם חשבתי לעצמי, כמה אומץ ויושרה ישנם באדם הזה, שלמרות הרגישות, אולי הפגיעות החברתית, אינו מוותר לעצמו ואומר את האמת שלו.

עבורי היה יוליאן חבר קרוב. קרוב, ככל שהצלחתי להתקרב לרחשי ליבו. קרוב ככל שהרשה לי להתקרב אליו. יוליאן עזר לי מאד בתקופה בה התקשיתי לכתוב ולפרסם. היו לי אז כמה מחקרים שנדחו שוב ושוב והתייאשתי מלנסות ולפרסם אותם. תודות לעזרתו הצלחתי לפרסם את המחקרים הללו וחזר אלי הביטחון ביכולת המחקר והכתיבה. למעשה, למן אותו שלב, עבדנו, יזמנו מחקרים וכתבנו ביחד.

יוליאן יהיה חסר לי מאד כקולגה, כחבר, כשותף, כאיש אמת, כאדם שאני יכול לסמוך עליו ולרכוש לו אמון מלא.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' יוליאן יאנקו,  הספד,  פרופ' אודי בודנר
תגובות
 

מדויק מאוד. חבל על דאבדין

10.12.2015, 16:44

כל מילה בסלע. אני מצטער שלא יכלתי לבוא להלויתו,, מכיוון שרק אתמול חזרתי מאוסטרליה וניו זילנד. היה אדם צנוע וישר דרך והיה נאמן לאמת המדעית ולצו מצפונו, אדם מוסרי מאד. עזר לי רבות בכתיבת מאמרי באתר של האיגוד. היה לפעמים קשוח, אך למען מטרה טובה וטהורה. היה איש אשכולות. בעל ידע רחב לא רק בנבכי הפסיכיאטריה אלא גם באומנות. נהניתי מאד לכתוב עימו את המאמר באתר האיגוד: הצעקה- ציור יפה להחריד של מונק. הקשר האחרון שלי עמו היה לפני מספר שבועות, כאשר ביקש ממני לכתוב מאמר על הסם פניטילין , שאותו כנראה נטלו המחבלים בפריז. לצערי לא יכלתי למלא את בקשתו מכיוון שהייתי בטיול בניוזילנד. יהא זכרו ברוך