מאמרים

העתיד כבר כאן: ניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י

רובוט דה וינצ'י נכנס לשימוש ברפואה הישראלית ומציע פתרונות לא רק בתחום האורולוגיה אלא גם בתחום כירורגיית החזה. מגמה זו היא חלק בלתי נפרד משינויים טכנולוגיים של מחלקות כירורגיית חזה בעולם, העוברות גם הן לניתוחי חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י.

Young surgery team in the operating room (צילום: Fotolia)

רובוט דה-וינצ'י הוא הרובוט הניתוחי המתקדם והנפוץ ביותר בעולם. מספר הניתוחים הכירורגיים המתבצע באמצעות הרובוט נמצא בעלייה מתמדת, בעולם וגם בישראל. הניתוחים הפופולאריים ביותר המתבצעים כיום באמצעות הרובוט בישראל הם ניתוחים בתחום האורולוגיה (לרוב הסרת גידולים סרטניים או כריתת הערמונית), ניתוחים בתחום הגניקולוגיה וניתוחי כירורגיה כללית. המרכז הרפואי אסף הרופא לוקח את תחום הרובוטיקה הניתוחית צעד אחד קדימה ומציע גם ניתוחי חזה באמצעות הרובוט.

המרכז הרפואי אסף הרופא פרץ את הדרך לפני כעשר שנים, כאשר היה בין הראשונים שפיתחו ויישמו ניתוחי חזה באמצעות טכנולוגיית VATS (ניתוח זעיר פולשני תוך שימוש במצלמה המסייעת לביצוע הניתוח), לטיפול בפתולוגיות של הריאה וחלל בית החזה. לפני כשנתיים נרשמה פריצת דרך נוספת כאשר אסף הרופא היה למרכז הרפואי הראשון בישראל המציע ניתוחי כירורגיית חזה באמצעות רובוט דה וינצ'י.

ניתוחי חזה באמצעות רובוט במרכז הרפואי אסף הרופא ובעולם

פיתוח השימוש ברובוט לצרכי כירורגית חזה, מהווה המשך ישיר להתפתחות תחום ה-VATS בניתוחי חזה במרכז הרפואי. למרות שמדובר בשתי גישות זעיר-פולשניות, לניתוחי הרובוט ערך מוסף בדמות הדיוק יוצא הדופן, יכולות תמרון גבוהות, ויכולות תצוגה תלת ממדיות המספקות תצוגה ברזולוציה גבוהה של הרקמות שנותחו. יתרונות אלו הופכים את רובוט דה-וינצ'י לטכנולוגיה מובילה בכל הקשור לכריתות גידולים בחלל המדיאסטינום (מייצר) - חלל צר יחסית ובעל קושי טכני מסוים להגעה ע"י שיטות זעיר-פולשניות הקיימות בטכנולוגית VATS.

רובוט דה וינצ'י

למי מיועד הניתוח באמצעות רובוט דה וינצ'י?

השירות שמציעה המחלקה לכירורגיית חזה נכון להיום מיועד לטיפול כירורגי במטופלים הנמצאים במעקב נירולוגי עקב מחלת Myasthenia Gravis וזקוקים לכריתת בלוטת טימוס (או טימומות) והם יעברו Robotic Thymectomy, כמו גם למטופלים שאובחנו עם גידולים או ממצאים מדיאסטינאליים לא ברורים ולצורך אבחנה עקב ממצאים מיצריים חשודים. מבחינה טכנית יש להדגיש כי כריתת גידול מיצרי (טימומה) באמצעות הרובוט הופכת את הניתוח לפשוט לא רק מבחינה טכנית אלא גם מבחינת המנותח, כיוון שהיא מקצרת את משך זמן הניתוח ומשך זמן האשפוז ומקלה על כאביו. עד כה בוצעו באסף הרופא כ-20 ניתוחי כריתות גידולים מדיאסטינאליים, שעברו בהצלחה רבה, כאשר המנותחים שוחררו מהמרכז הרפואי כיומיים-שלושה לאחר הניתוח. בהמשך לתכנית לפיתוח ניתוחי כירורגיית חזה רובוטית, צוות המחלקה מתכנן שימוש בטכנולוגיה רובוטית גם בתחומים אחרים של כירורגית חזה, כמו ניתוחי ריאות ו-וושט. לסיכום, מעניק הרובוט מספר יתרונות בלתי מבוטלים בניתוחי חזה למנתח ולמטופל, בייחוד בניתוחים גדולים ומורכבים.

מאת: ד"ר מיכאל פאר, מנהל מחלקת כירורגיית חזה, המרכז הרפואי אסף הרופא

ליצירת קשר עם ד"ר מיכאל פאר - לחץ/י כאן

נושאים קשורים:  מאמרים
תגובות