שבוע המודעות לפגים

משרד הבריאות פירסם את רשימת הפגיות המצטיינות בישראל לשנת 2015

על רקע "יום הפג" שצוין אתמול בכנסת, פירסם המשרד גם נתונים המראים על ירידה בזיהומים בפגיות, ועל גידול בכוח האדם הרפואי ובתשתיות הקשורים בטיפול ביילודים; לדברי המשרד, 240 מתוך 960 מיטות שהוקצו בתוכנית המיטות הכללית מיועדות לטיפול נמרץ ביילוד

תינוקיה בבית החולים "שערי צדק" בירושלים. (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

חמש פגיות זכו בציונים הגבוהים ביותר בביקורת שקיים בהן משרד הבריאות השנה. חמש הפגיות פועלות במרכז הרפואי "העמק" בעפולה, במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה, בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, בבית החולים "פורייה" בטבריה ובמרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר.

בנוסף, חמש פגיות הראו את השיפור הגדול ביותר בין הביקורת ב-2014 לביקורת ב-2015 והן: בבית החולים "המשפחה הקדושה" בנצרת, בית החולים "סנט וינסנט" בנצרת, בית החולים "פורייה" בטבריה, בבית החולים "שיבא" בתל השומר ובבית החולים "שערי צדק" בירושלים.

פרטים אלו נמסרו אתמול (ג') על-ידי משרד הבריאות. זו הפעם הראשונה שהמשרד העניק דירוג מסוג זה, כחלק מתמרוץ הפגיות להשתפר.

נושא הפגיות הוגדר כאחד הנושאים החשובים שבראש סולם העדיפויות של משרד הבריאות, כך דווח גם לכנסת במסגרת אירועי "יום הפג" שהתקיימו אתמול.

משרד הבריאות דיווח, כי מודל התמרוץ הביא לירידה של 43% בשיעור הזיהומים הנגרמים מהכנסות צנתר

בין הצעדים שנקט המשרד עד כה: 240 מתוך 960 מיטות שהוקצו בתוכנית המיטות הכללית יועדו לטיפול נמרץ ביילוד; נעשתה הקצאת תקני רופאים ייעודיים לפגיות ובנוסף, ניתנו מענקים למתמחים הפונים למקצוע זה; חוזר מנהל רפואה התווה סטנדרט טיפול רצוי במחלקות לטיפול נמרץ וטיפול מיוחד ביילוד; מונה במשרד בקר לניטור ובקרה על עמידה באבני הדרך של מודל התמרוץ .

בתגובה לביקורת שנמתחה על כך שעדיין אין בישראל בנק חלב אם. הודיע משרד הבריאות כי בשבועות הקרובים תצא פנייה לגורמים הרלבנטיים כדי לקדם את הקמת הבנק.

מודל התמרוץ נבנה בשיתוף איגוד הרופאים הניאונטולוגים. תפקידו לקדם השקעה של בתי החולים בפגיות ולשפר את איכות הטיפול בפג. המודל מדרג את הפגיות בהתאם לפרמטרים שנקבעו ומתגמל כספית את הפגיות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר - גם בהתחשב בשיפור שנעשה בהם במשך כמה שנים עוקבות.

המשרד דיווח כי מודל התמרוץ הביא לירידה של 43% בשיעור הזיהומים הנגרמים מהכנסות צנתר, וכי התוכנית בנושא הזה תואץ בתקופה הקרובה כדי לצמצם עוד יותר את שיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות. "היעד הוא להגיע לאפס זיהומים", מסר משרד הבריאות.

כמו כן נרשם בשנה האחרונה גידול של 14 מתמחים חדשים במקצוע הנאונטולוגיה; 50 אחים ואחיות חדשות החלו לעבוד בפגיות ו-75 אחים ואחיות עברו כבר את הסמכת-העל הבסיסית בטיפול נמרץ ביילוד; כן הוקצו 14 תקנים למקצועות הבריאות האחרים הנדרשים בפגיות והולכים ונשלמים פערים בבינוי ובהצטיידות בפגיות השונות.

השנה גם נפתח קורס לאחות מומחית בניאונטולוגיה - תפקיד חדש במערכת הבריאות. לבוגרי הקורס יוקנו סמכויות טיפול רחבות יותר. "ההכשרה הזאת היא מתן אופק מקצועי חדש לתחום הסיעוד", מגדיר זאת משרד הבריאות.
פגיות ממוגנות נבנות עתה בבתי החולים בנהריה ובלניאדו. בתי החולים הבאים הצפויים להתחיל בבניה של פגיה ממוגנת: "הלל יפה", "זיו", "שניידר", "סורוקה" וביה"ח הצרפתי בנצרת.

בתכנית התמרוץ לשנה הקרובה יש כוונה לקדם את סוגיית הרצף הטיפולי בקהילה. בין השאר, תונהג חובת דיווח על פגישה של הורים עם רופא ילדים ועם רופא בתחום התפתחות הילד, ויתקיימו קורסי החייאה לצוות הרפואי וגם להורי הפגים.

נושאים קשורים:  חדשות,  "יום הפג",  פגיות,  משרד הבריאות,  זיהומים
תגובות