חדשות

רמב"ם: "ביצענו בהצלחה צנתור מוחי במטופלת הקשישה ביותר בישראל - בת 93"

האשה הובלה במהירות על ידי בני משפחתה ל"רמב"ם", שם בוצע בהצלחה צנתור מוחי ששלף את קריש הדם שהביא לחסימה; למחרת ההליך היא חזרה לתפקוד מלא

המטופלת, אינסה לזרוב, ופרופסור משנה קליני גרגורי טלמן לפני שחרורה מ"רמב"ם" (צילום: "רמב"ם")

המרכז הרפואי "רמב"ם" הודיע אתמול (ג'), כי רופאיו ביצעו צנתור מוח לשם טיפול בשבץ באישה בת 93, שהיא המטופלת המבוגרת ביותר שעברה הליך זה בארץ. האישה חזרה לתפקוד מלא, מסר בית החולים.

בהודעת בית החולים נמסר, כי לפני 10 ימים נמצאה האשה, אינסה לזרוב, בביתה כשהיא סובלת משיתוק מלא בפלג גוף ימני, ללא יכולת לדבר ומבלי שהבינה את הנעשה סביבה. בני משפחתה שהיו בדירה, סמוך לרמב"ם, הבינו שמדובר בשבץ מוחי ופינו אותה במהירות למיון.

הרופאים ציינו כי הזמן החולף הוא גורם מכריע בטיפול בשבץ מוחי - ובמקרים רבים הוא מהווה את ההבדל שבין חיים למוות

בסדרת בירורים מהירה שנעשתה נבדקה האשה על ידי פרופסור-משנה קליני גרגורי טלמן, רופא בכיר במחלקת הנוירולוגיה והאחראי על תחום השבץ, וד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית. ב-CT נמצא, שהיא סובלת מחסימה מלאה של העורק המספק חמצן לכל חצי המוח השמאלי שאחראי על דיבור, הבנה ותפקודו של החצי הימני של הגוף.

כן נקבע, שמאחר שהגיעה במהירות לטיפול, חלקים גדולים מרקמת המוח עדיין ניתנים להצלה. גילה הביולוגי (רמת התפקוד שלה לפני השבץ) הכריע את הכף, והרופאים קבעו כי מרבית הסיכויים שתשרוד את האירוע ואת הצנתור המוחי. ההליך בוצע בהסכמת המשפחה.

הרופאים ציינו כי הזמן החולף הוא גורם מכריע בטיפול בשבץ מוחי - ובמקרים רבים הוא מהווה את ההבדל שבין חיים למוות. 85% ממקרי השבץ המוחי הם "איסכמים" (אוטם), כפי שאירע במקרה זה. חסימת זרימת הדם נגרמה מקריש דם. בבתי חולים רבים ניתן כיום טיפול בהזרקת חומר ממיס קרישים לווריד, עד ארבע וחצי שעות מתחילת האירוע

צנתור מוח, הליך מורכב ועדין שבו נשלף הקריש החוסם מן המוח, מאפשר להרחיב את "חלון הזמן" לטיפול עד לשש שעות ולעיתים אף לשמונה. טיפול זה זמין כיום רק ב-6 מרכזים רפואיים בישראל, ביניהם "רמב"ם".

על הליך הצנתור נמסר, כי נעשה כאשר האישה תחת השפעה של תרופות מרגיעות. המצנתר ד"ר אמסלם העלה צנתר עד לאזור החסימה במוחה. לאחר מכן הוכנס תומכן זעיר דרך הצנתר, כדי "ללכוד" את הקריש החוסם ולשלוף אותו מן העורק. "בשל גילה המופלג של הישישה, מדובר היה באתגר לא פשוט", ציין הרופא. "בגילאים שכאלה כלי הדם יותר מפותלים ושבריריים מאשר בחולים צעירים יותר, והסכנה לקריעתם תוך כדי הטיפול - גדולה. בשל הפיתולים הרבים נוצר קושי להגיע עם הצנתר למקום החסימה".

הצנתור הסתיים בהצלחה, פחות משעתיים אחרי שהמטופלת הגיעה למיון. חסימת העורק במוח נפתחה וחודשה זרימת הדם. כעבור שעות ספורות נוספות האשה כבר תיקשרה עם סביבתה והזיזה את הגפיים. למחרת כבר חזרה לתפקוד מלא.

פרופסור משנה קליני טלמן ציין: "'צוות השבץ' הוא רב תחומי, מנוסה ויש תיאום מלא בין אנשיו כך שניתן לבצע את הפרוצדורה בפרקי זמן קצרים יותר מהסטנדרט העולמי". ד"ר אמסלם הדגיש: "במקרה של שבץ מוחי, בכל דקה שחולפת נמחקים במוח שני מיליון תאים. האתגר של הרופאים הוא להציל כמה שיותר".

נושאים קשורים:  חדשות,  צנתור,  קריש דם,  שבץ איסכמי,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות