חדשות

מיזוג ענק: "פייזר" ו"אלרגן" מתמזגות בעסקה בשווי 160 מיליארד דולר

העסקה קבעה שיא חדש בתעשיית התרופות העולמית; בשנה האחרונה נרשם גל גדול של מיזוגים ורכישות בתעשייה, שהגיע לסכום מצטבר של יותר מ-600 מיליארד דולר

מטה חברת פייזר בניו יורק. שיאנית התרומות - 10.3 מיליון שקל. צילום: שראטרסטוק

עסקת ענק, שקובעת שיא חדש בתעשיית התרופות העולמית, סוכמה אתמול (ב') בין חברת "פייזר" לחברת אלרגן (Allergan). שווי העסקה עומד על 160 מיליארד דולר. בעקבות המיזוג, הגיע סכום הרכישות והמיזוגים שנעשו השנה בשוק התרופות לסכום מצטבר של יותר מ-600 מיליארד דולר.

לשם השוואה: סך עסקות המיזוג והרכש השנה של חברות בתעשיית האנרגיה האמריקנית הגיע רק ל-572.4 מיליארד דולר, ובתעשיות ההיי-טק ל-514.4 מיליארד.

גל המיזוגים בתעשיית התרופות בשנה האחרונה (החל ב-2014) הוא חסר תקדים בהיקפו, כאשר חברות גדולות רוכשות חברות קטנות, בעיקר כדי לסלק מהשוק מתחרות, עם בדגש על שוק התרופות הגנריות.

פייזר (Pfizer) האמריקנית, המוכרת בעולם בעיקר כבעלת הפטנט על ויאגרה, ניסתה לפני מספר חודשים לרכוש את חברת התרופות הבריטית-שוודית אסטרה-זנקה, מהלך שלא נחל הצלחה.

המהלך הנוכחי נועד בין היתר לאפשר לפייזר להעביר את משרדיה הראשיים לאירופה. חברת אלרגן (Allergan) האירית מוכרת בעולם כבעלת הפטנט על בוטוקס. בכך, מתכננת פייזר להפחית את חבויות המס שלה, שכן רמת המס בארה"ב גבוהה מזו שבאירלנד - 35% מס בארה"ב, לעומת 12.5% בלבד באירלנד.

כצפוי, המהלך גרר ביקורות שליליות בארה"ב – בעבר התייחס הנשיא ברק אובמה בביקורת כלפי מהלכים כאלה, שמובילים לאובדן הכנסות לקופת המדינה. גם המועמד הרפובליקני לנשיאות, דונאלד טראמפ, הביע, עם פרסום המיזוג, את סלידתו מהמהלך.

על מנת לאפשר את ביצוע המיזוג, ולמנוע את חסימתו ע"י הממשל האמריקאי, תוכנן מבנה המיזוג באופן של "מיזוג הפוך", שבו, תהיה זו אלרגן שתשתלט על פייזר. למרות אופן המיזוג ההפוך, יהיה זה מנכ"ל פייזר, איאן ריד שיעמוד בראש החברה החדשה כמנכ"ל ויו"ר, בעוד שמנכ"ל אלרגן יתפקד כנשיא ומנהל תפעול ראשי (COO).

במסגרת המיזוג, בעלי המניות של אלרגן יקבלו 11.3 מניות חדשות עבור כל מניית אלרגן, בעוד שבעלי המניות של פייזר יקבלו מניה חדשה אחת עבור כל מניית פייזר.

החברה הממוזגת תהנה ממחזור שנתי של 43 מילארד ליש"ט (כ-65 מיליארד דולר), ושווי השוק שלה מוערך בלמעלה מ-211 מילארד ליש"ט (כ-319 מיליארד דולר). בכך היא תעקוף את חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון כחברת התרופות הגדולה בעולם.

עסקת פייזר-אלרגן שברה את שיא שווי הרכישה שהחזיקה פייזר עצמה, לאחר שרכשה ב-1999 את חברת וורנר-למברט וכך העבירה לידיה את השליטה במכירות התרופה נגד כולסטרול, ליפיטור.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מיזוגים ורכישות,  פייזר,  "אלרגן",  ארה"ב,  תעשיית התרופות
תגובות