"סינמטק רפואי", כך קראנו בבית הספר לרפואה בירושלים להצגה החודשית של סרט קולנוע העוסק בהעלאת סוגיות רפואיות. לפני הסרט נאמרו דברי הסבר על ידי אחד מרופאי בית החולים, אשר נושא הסרט היה בתחום עיסוקו.

במסגרת זו ראינו את "קן הקוקיה", שהשפיע על דרך הטיפול בחולי נפש, וסרטים רבים אחרים. אבל סרט אחד הפך להיות היום אקטואלי מאי פעם. התחקיר לפני הקרנת הסרט הביא לכך שידעתי כל מה שניתן לדעת על גיבור הסרט, הניתוחים המזהירים, הקריירה המרשימה והפרסומים הרפואיים בעיתונות המדעית.

הסיפור הרפואי אינו מה שגרם לכך שלפתע הידע הזה הפך להיות אקטואלי עד למאוד - גיבור הסרט הוא הנושא. גיבור שבעת הכנת הסרט היה עדיין בשיא הקרירה שלו, ולמעשה פיקח על הכנת הסרט על חייו שלו. שם הסרט הוא "ידי זהב", והוא מספר את סיפורו האמיתי של נער שחור, בן לאם חד-הורית, שנולד בשנת 1951 בדטרויט, ארצות הברית.

הוא היה נתון להתנכלות חבריו בבית הספר בשל היותו תלמיד נחשל הסובל גם מהתפרצויות אלימות וכעס, עד כדי העמדתו לדין על תקיפה. האם, שהאמינה בבנה, מגלה כי הוא קצר רואי ולכן אינו רואה את המתרחש על הלוח בעת הלימודים. לאחר התאמת משקפיים מתאימות והכוונת הנער לתכנון סדר יום מוקפד, המבוסס על לימוד וצפיה רק בתוכניות טלויזיה חינוכיות, הילד מתקדם היטב.

בן קרסון הוא דוגמא לרופא שפירסומו ברפואה היווה את תחילת הידרדרותו או עלייתו, תלוי בנקודת המבט, לצמרת השמרנים והקיצוניים ביותר במפלגה הרפובליקאית

הוא מסיים את התיכון בהצטיינות ומתקבל לבית הספר לרפואה. לאחר מכן הוא מתמחה בפסיכאטריה עובר להתמחות בנוירוכירוגיה, ומתמחה בעיקר בניתוחי מוח של ילדים. הוא מתקבל לצוות הרפואי של המוסד הרפואי היוקרתי ג'ונס הופקינס, ובגיל 33 מתמנה למנהל המחלקה לניתוחי מוח של ילדים.

פירסומו הבינלאומי בא בשנת 1987, שנה בה ערך ניתוח מורכב ביותר של הפרדת תאומים שנולדו דבוקים באברים חיוניים. הניתוח בוצע לאחר תיכנון מדויק, לאחר סימולציות מרובות, ובקפדנות ויכולת טכנית וחשיבה רפואית מעמיקה. בניתוח, שנמשך 22 שעות, השתתפו כ-70 אנשי צוות, שכל אחד ידע בדיוק את תפקידו ומיקומו. התאומים הופרדו ונשארו בחיים.

ניתוחים נוספים שפותחו על ידו היו אלה שתיקנו עיוותים מולדים במבנה הגולגולת של ילודים, כריתת אונות מוח כטיפול באפילפסה וכן פירסום מאמרים רבים בתחום לאור הצלחות קליניות מרשימות. הוא פירסם שישה ספרים, ביניהם הספר "ידי זהב" - הביוגרפיה שלו שעובדה לסרט בשם זה.

לאחרונה התברר כי הלה שיפץ מעט חלק מסיפור חייו. בשל עושרו הרב, לא רק משכרו אלא בעיקר מספריו שהפכו רבי מכר, הוא הקים, יחד עם רעייתו, קרנות לתמיכה בסטודנטים אשר משתתפים בפעילות חברתית.

שמו של הרופא - בן קרסון - הופיע לאחרונה בעת מסעי הבחירות באמריקה. הוא הודיע על רצונות להיות נשיא ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקאית, ושלח אותי לראותת שוב את הסרט.

בן קרסון הוא דוגמא לרופא שפירסומו ושמו הגדול והחשוב ללא ספק ברפואה היווה את תחילת הידרדרותו או עלייתו, תלוי בנקודת המבט, לצמרת השמרנים והקיצוניים ביותר במפלגה הרפובליקאית. למעשה, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו כמנהל מחלקה רפואית בבית החולים המפורסם בשל דבריו על הפלות, יחסי מין ויחס לדתות אחרות, שחרגו מכל מה ש"ג'ונס הופקינס" דוגל בו, ועוררו ביקורת נוקבות מצד עמיתיו למקצוע .

קרסון זכה לפירסום רב בעת סעודה שערך לכבודו הנשיא אובמה בשנת 2013, ובה במשך חצי שעה גרם לנשיא לזוע בכיסאו נוכח ביקורת כלפי כל מה שאובמה הדמוקרט דגל בו.

גופים רפובליקאיים ראו בו מיד מועמד שלהם להיות נשיא. בן קרסון הגיע במהירות שיא לפסגת הרפואה והכירוגיה העולמית, זכה בעשרות פרסי הוקרה והערכה, לא רק בשל צבע עורו אלא בשל השגים שאין כדוגמתם. הטרגדיה היא, כפי שתופסים אותה יריבים פוליטיים שאינם מטילים כל ספק בכשרונו הרפואי, היא בכך שדעותיו האולטרה-שמרניות מביישות איש מדע כמוהו. אם היה פוליטקאי ישראלי היה קרסון ללא ספק מצטרף למפלגה דתית ימנית.

קרסון ידע להפריד מוח של שני יילודים ולהשאירם בחיים, אני בספק אם הוא יהיה מסוגל לחבר את העם האמריקאי לכדי עם אחד.