חדשות

מודל חדש בארה"ב: תשלום דמי חבר למרפאה, כדי להימנע מהביורוקרטיה

על רקע הטפסים הרבים והאישורים מראש הנדרשים כחלק מהביקור אצל רופאי משפחה בארה"ב, מרפאה חדשה מציעה תשלום שנתי של דמי חבר, מה שייאפשר לה להקדיש זמן רב יותר למטופל

קליניקה רפואית בארה"ב (צילום: אילוסטרציה)

מודל פעילות חדש בתחום רפואת המשפחה נמצא באחרונה בניסוי בארה"ב: במקום שרופאי המשפחה והמבוטחים ינהלו את הקשר ביניהם דרך חברות ביטוחי הבריאות, מה שכרוך במילוי טפסים רבים, תשלומים מעוכבים, החזרים, השתתפות עצמית, הנחות וניכויים – המטופל משלם דמי-חבר פעם בשנה, ישירות למרפאה.

הסכום הנדרש כולל בדיקה שנתית מקיפה שיערוך הרופא המטפל, ושניים עד ארבעה ביקורים במרפאה בשנה במקרה של מחלה. הפרוצדורות הנכללות בו הן למשל טיפולים במרחיב סמפונות במקרי אסתמה, לרינגיטיס, ברונכיוליטיס, מחלות שונות של דרכי הנשימה ובעיקר COPD, וטיפול מונעים כמו א.ק.ג או בדיקות מהירות לזיהוי זנים של חיידקי סטרפטוקוק לשם מרשם אנטיביוטיקה.

"המודל החדש יצמצם את העיסוק בניירת לשם קבלת אישור מחברת הביטוח, כך שלרופא יהיה יותר זמן כדי להקדיש למטופלים"

בעיר הקטנה מידלטאון שבמדינת דלאוור, למשל, נפתחה עתה מרפאה הפועלת במתכונת הזאת, שהיא הראשונה מסוגה בארה"ב.

היוזמת היא רופאת המשפחה ד"ר כריסטינה בובלסקי. תעריף דמי החבר במרפאה שלה עומד על 65 או 75 דולר לחודש, שמסתכמים בכ-900-780 דולר לשנה, אך תלוי בכמה ביקורי מרפאה בוצעו בפועל. טיפול בילדים במרפאה יעלה 360-240 דולר בשנה, וכל ביקור נוסף מעבר למה שנכלל בתעריף הקבוע – 80 דולר.

יש לציין עם זאת, כי רוב המטופלים שהצטרפו למרפאה זו עדיין מחזיקים בפוליסות ביטוח בריאות לצורך פרוצדורות נוספות, למשל לשם קבלת חיסונים או לבדיקות מעבדה.

סקר ארצי שערך ארגון רופאים בארה"ב העלה, כי יותר ויותר ספקי שירותי טיפול רפואי ובריאותי מעוניינים לאמץ את גישת התשלום-הישיר, בין אם מדובר בדמי-חבר או בתשלום בעבור כל ביקור. לפי הסקר, 13% מרופאי המשפחה מעוניינים בצורה דומה של תשלום הישיר. גם רופאים מומחים ומטפלים כמו פיזיותרפיסטים סבורים שראוי לאמץ את המתכונת הזאת, בין השאר משום שתאפשר נגישות מהירה לטיפול המתבקש, ופחות המתנה לקבלת אישור מוקדם עבורו.

ספקי שירותי בריאות בארה"ב הסבירו כי לא מן הנמנע שהמעבר למודל התשלום הישיר לרופא יצבור תאוצה, כיוון שהרופאים עצמם רוצים בכך. לדבריהם, הצעד מאפשר לרופאים להקדיש יותר זמן לכל מטופל, וגם לטפל בפחות מטופלים מדי יום. הם מקווים כי הדבר ייתרגם לפחות בדיקות מיותרות, שעולות כסף גם לחברות הביטוח.

דוברת תכניות ביטוחי הבריאות בארה"ב (America's Health Insurance Plans) – איגוד ארצי שמייצג את חברות ביטוחי הבריאות - מסרה כי במודל דמי חבר, הרופא יכול לגבות מחיר יותר גבוה בעד פרוצדורה ייחודית במקום שביצוע ההליך יחייב אותו לקבל אישור מחברת הביטוח של המטופל.

במודל החדש, לדוגמא, במקום להקדיש 7 דקות בממוצע למטופל – הרופא צפוי להקדיש 60-30 דקות או יותר לכל ביקור במרפאה. בהקשר לטיפולי פיזיותרפיה, המטופל יקבל 6-4 ביקורים במרפאת פיזיותרפיה, כשכל טיפול יימשך שעה. חבילת טיפולים תעלה 195 דולר וכל ביקור נוסף 165 דולר.

גם רופאי משפחה בגיל מבוגר שעדיין עובדים אמרו כי הם מעוניינים לנסות את המודל. אחד מהם אמר בראיון לתקשורת בארה"ב, כי במשך 36 שנה כרופא הוא ראה על בסיס יומי 45 מטופלים, ובערך 4000 חולים היו קשורים למרפאתו שפעלה בהסדר עם חברת ביטוח רפואי. לדבריו, "הגיע הזמן להוריד הילוך".

"המודל החדש יצמצם את העיסוק בניירת לשם קבלת אישור מחברת הביטוח לכל פרוצדורה ולכל בדיקה עבור המטופל", אמר, "כך שלרופא יהיה יותר זמן כדי להקדיש באופן ממוקד למטופל שלו".

נושאים קשורים:  חדשות,  ביורוקרטיה,  ארה"ב,  יחסי רופא חולה,  חברות ביטוח,  תשלום ישיר
תגובות
 
20.11.2015, 12:47

אני מקווה (לשוא, לצערי) שמודל מכוער ונבזי זה לא יגיע גם אלינו. זה הקפיטליזם החזירי בשיאו - אתה עשיר יותר, תקבל טיפול מהר יותר. והרופאים שיסכימו לטפל בעדיפות גבוהה באלו שמשלמים יותר, הם נבזים באותה מידה.
ד"ר וידנפלד יעקב