דעות

במציאות הנוכחית, ליווי רפואי אישי צריך להפוך לסטנדרט

על רקע הפרסומות לשירות ליווי רפואי פרטי, יש לציין כי ניהול וליווי רפואי אישי צריכים להפוך למציאות הטיפולית של כלל המבוטחים בקופות החולים

בעת האחרונה הוצפו אמצעי התקשורת והמדיה החברתית בפרסומות לשירות ליווי רפואי פרטי: "My Private Doctor - ניהול וליווי אישי ברפואה מותאמת אישית לחולי סרטן". השירות מוצע על ידי קבוצת רופאים וחברות הביטוח המסחריות (כחלק מביטוחי הבריאות).

מדובר בשירות פרטי, שמדגיש את חולשתה המקצועית של הרפואה הציבורית, ואף נהנה ממנה. ואולם הביקורת לא צריכה להיות כלפי אותם גורמים פרטיים שמציעים שירות רפואי חשוב, אלא כלפי מדיניות התקצוב של ממשלת ישראל (הנוכחית וקודמותיה).

מדובר בסטנדרט טיפולי שמעבר ליכולתו להיטיב את מצבו הבריאותי של המטופל ולשפר את איכות חייו, הוא גם מגלם פוטנציאל אדיר לחיסכון של קופות החולים

מערכת הבריאות הציבורית סובלת מתת־תקצוב שהופך שירותי בריאות בסיסיים וחשובים לנחלתם של עשירים בלבד; תת־תקצוב שאט־אט הפך את הרפואה הציבורית לפחות מקצועית ואטרקטיבית בעיניו של המטופל - תדמית שלילית שהיא מנוע הצמיחה המרכזי של העלייה בהוצאה הפרטית לבריאות.

נקודת המוצא היא, שכל מטופל ראוי שיקבל שירות רפואי שמרוכז ומנוהל על ידי גורם רפואי אחד. אותו גורם יכול לראות את התמונה הרחבה, להתאים את הטיפול לצורכי המטופל ואף למנוע צריכה עודפת או מיותרת של שירותים ותרופות. הליווי הרפואי האישי חייב להתבסס כסטנדרט רפואי של ניהול מקרה (Case Management) ברפואה הציבורית. זהו שירות שאסור לו להיות תלוי ביכולתו הכלכלית של המטופל, ובטח שלא להיות ייחודי לחולים אונקולוגיים.

אותו גורם יכול לראות את התמונה הרחבה, להתאים את הטיפול לצורכי המטופל ואף למנוע צריכה עודפת או מיותרת של שירותים ותרופות

ניהול וליווי רפואי אישי צריכים להפוך למציאות הטיפולית של כלל המבוטחים בקופות החולים - ובפרט של החולים הכרוניים, של החולים במחלות מסכנות־חיים ושל קשישים. מדובר בסטנדרט טיפולי, שמעבר ליכולתו להיטיב את מצבו הבריאותי של המטופל ולשפר את איכות חייו, הוא גם מגלם פוטנציאל אדיר לחיסכון של קופות החולים. חיסכון זה נובע, בין היתר, מהיכולת לצמצם אשפוזים מיותרים וצריכה עודפת של תרופות; להפחית פניות מיותרות לרופאים מומחים; למנוע כפילות בשימושים ועוד
נקודת המוצא היא שכל מטופל ראוי שיקבל שירות רפואי שמרוכז ומנוהל על ידי גורם רפואי אחד.

אותו גורם יכול לראות את התמונה הרחבה, להתאים את הטיפול לצורכי המטופל ואף למנוע צריכה עודפת או מיותרת של שירותים ותרופות. הליווי הרפואי האישי חייב להתבסס כסטנדרט רפואי של ניהול מקרה (Case Management) ברפואה הציבורית. זהו שירות שאסור לו להיות תלוי ביכולתו הכלכלית של המטופל, ובטח שלא להיות ייחודי לחולים אונקולוגיים.

ניהול וליווי רפואי אישי צריכים להפוך למציאות הטיפולית של כלל המבוטחים בקופות החולים - ובפרט של החולים הכרוניים, של החולים במחלות מסכנות־חיים ושל קשישים. מדובר בסטנדרט טיפולי שמעבר ליכולתו להיטיב את מצבו הבריאותי של המטופל ולשפר את איכות חייו, הוא גם מגלם פוטנציאל אדיר לחיסכון של קופות החולים. חיסכון זה נובע, בין היתר, מהיכולת לצמצם אשפוזים מיותרים וצריכה עודפת של תרופות; להפחית פניות מיותרות לרופאים מומחים; למנוע כפילות בשימושים ועוד.

* המאמר פורסם לראשונה בעיתון "הארץ-דה מרקר"

נושאים קשורים:  דעות,  רפואה פרטית,  מערכת הבריאות,  My Private Doctor,  קמפיין
תגובות