חדשות

לראשונה בישראל: אנשי צוות רפואי יוכשרו להיות מאמנים קליניים לאורח חיים בריא

במחזור הראשון, שהחל בשבוע שעבר, משתתפים 26 אנשי צוות רפואי, בכללם רופאים; באביב אמור להיפתח המחזור השני

טיפול רפואי, יחסי רופא-חולה (צילום: אילוסטרציה)

בשבוע שעבר החל קורס ראשון מסוגו, המכשיר מאמנים קליניים לאורח חיים בריא. הקורס הוא יוזמה משותפת של החוג לרפואת אורחות חיים באיגוד רופאי המשפחה ואוניברסיטת בן גוריון.

הקורס מיועד להכשיר בגישה אימונית עתודת מומחים מבין הצוות הרפואי, לניהול תהליכי שינוי לאורח חיים בריא. בסיומו יוכלו בוגריו להשתלב בצוותים הרפואיים קיימים העוסקים בתחום הזה בארגוני הבריאות השונים.

ראש החוג לרפואת אורחות חיים באיגוד רופאי המשפחה, ד"ר לילך מלצקי, הסבירה כי האתגר הגדול עמו אמורה הרפואה להתמודד בשנים הבאות הוא מול מגפת המחלות הכרוניות הנגרמות או מוחמרות כתוצאה מאורח חיים לקוי. קיומו של הקורס מהווה הלכה למעשה את מימושה של התפיסה התופסת תאוצה בעולם המתקדם, כי יש להציב את אורחות החיים הבריאים כרפואת הקו הראשון.

בתוכנית הקורס מגלות עניין גם חברות ביטוחי הבריאות, השוקלות להציע את השירות למבוטחיהן בביטוחים הרפואיים המסחריים

עד כה, הוסיפה, אופיינה הרפואה ברובה בגישה מגיבה. הרופאים טיפלו בחולים שמצבם הקליני נגרם או מוחמר בעקבות ניהול אורח חיים לקוי ובעיקר בניהול המחלה, ומעט מאד בהתייחסות לשורשיה. כיום ידוע, שאימוץ אורחות חיים בריאים היה מונע, או מאט, את קצב התפתחותן של מחלות שונות, או ממתן את עוצמת התסמינים הנלווים להן ומשפר את איכות החיים של הלוקים באותן מחלות.

הגישה הרפואית המתקדמת היא הגישה היוזמת, מסרה ד"ר מלצקי. רופאים ואנשי צוות שיהיו מאמנים קליניים יהוו חלק מהמארג הטיפולי לניהול תהליך שינוי – ובכך הם גם יסייעו לרופאים המטפלים, שבדרך כלל נעדרים משאבי זמן וידע התנהגותי, הנדרשים להנעת השינוי המתבקש באורחות חיים.

ניהול תהליך השינוי המוצע בידי המאמנים הקליניים יסייע לחולה לשפר התנהגויות הקשורות לאורח חייו ואלו יקדמו את בריאותו ואת סיכויי החלמתו ממחלות כרוניות רבות.

תוכנית הקורס כוללת 150 שעות והיא כוללת תכנים תיאורטיים ויישומיים ומעשיים, במחזור הראשון 26 משתתפים, וביניהם רופאים, אחיות, רוקחים, עובדים סוציאליים ואחרים. באביב הקרוב יש כוונה לפתוח מחזור שני.

בתכנית הקורס מגלות עניין גם חברות ביטוחי הבריאות, השוקלות להציע את השירות למבוטחיהן בביטוחים הרפואיים המסחריים. משרד הבריאות מצדו בוחן את ישימות המקצוע לטובת קידום בריאות האוכלוסייה, שיפור תוצאי בבריאות והקטנת העומס על שרותי הרפואה.

הנהלת התכנית בישראל נמצאת בקשרי עבודה ישירים על התכנים עם עמיתים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

נושאים קשורים:  חדשות,  קואצ'ינג,  אימון אישי,  איגוד רופאי המשפחה,  החוג לרפואת אורחות חיים,  מאמנים קליניים לאורח חיים בריא
תגובות
05.11.2015, 19:03

בשעה טובה. מקצוע חדש וחשוב בבריאות. יקדם את מה שהכי חשוב ואפקטיבי ברפואה.

05.11.2015, 19:28

אפשר לקבל פרטים על תכנית הלמודים של הקורס ?

אנונימי/ת
06.11.2015, 01:22

מברכת על הרעיון.

אנונימי/ת
06.11.2015, 08:00

גם אני מברך על הרעיון. אמנם חרטוט (כמו אימון בכל תחום אחר) אבל הזדמנות מצוינת להכנסה נוספת.
נראה לי שאלך על זה

סוף-סוף! צעד ראשון לקראת הכרה בקידום בריאות כעיסוק בעל מעמד אקדמי ומקצועי עצמאי. תרומתו לבריאות שוות ערך לזו של רופאים, אחיות וכיו"ב

09.11.2015, 18:10

ומה עם קורס שעשיתי דרך מדיקואוצ'? זה נחשב?

אנונימי/ת
09.11.2015, 18:48

כל עוד אין רגולציה פורמלית - את יכולה לעשות מה שאת רוצה. ברגע שזה יהיה מקצוע עם רישיון זה סיפור אחר.

היכן יתקיים הקורס השני ? האם מתוכנן גם קורס באיזור חיפה?