חדשות

ארגון הבריאות העולמי: 1.5 מיליון בני אדם מתו בשנה שעברה ממחלת השחפת

שחפת ואיידס נחשבות כיום למחלות הזיהומיות הקטלניות ביותר; כ-3% ממקרי השחפת שאובחנו בשנה שעברה לא הגיבו לתרופות אנטיוביטיות בשל עמידות

חיידקי שחפת (צילום: אילוסטרציה)

ארגון הבריאות העולמי הודיע בסוף השבוע, כי להערכתו שחפת ואיידס הן כיום שתי המחלות הזיהומיות-דלקתיות הקטלניות ביותר. שחפת, לפי הודעת הארגון, אחראית למותם של 1.5 מיליון בני אדם בשנה שעברה. בהודעה הרשמית מסר הארגון, כי "אין לקבל בהכנעה את מספר המתים הגבוה משחפת, משום שהמחלה ניתנת לריפוי".

דו"ח ה-WHO מדגיש, כי הרפואה רשמה צעדים משמעותיים בהתמודדות עם השחפת - שיעור המתים מהמחלה פחת בקרוב ל-50% לעומת 1990, וקצב ההדבקה השנתי ירד מאז שנת 2000 ב-1.5%.

שיעור המתים כתוצאה משחפת פחת בקרוב ל-50% לעומת 1990, וקצב ההדבקה השנתי ירד מאז שנת 2000 ב-1.5%

לפי הודעת הארגון, גם התמותה מאיידס יורדת בקצב מהיר, תודות לשיפור בנגישות החולים לתרופות האנטי-רטרו-ויראליות. ועם זאת, כפי שאמר ד"ר מריו ראוויליונה (Raviglione), מנהל היחידה לשחפת ב-WHO , בראיון ל-BBC: "השחפת והאיידס מתמודדות היום על המקום הראשון בעולם בתמותה ממחלות זיהומיות".

הוא מסר, כי רוב המקרים החדשים של שחפת מתגלים עתה בסין, הודו, אינדונזיה, ניגריה ופקיסטן. מבין 1.5 מיליון האנשים שמתו משחפת ב-2014, בערך 400 אלף מהם אובחנו כחיוביים ל-HIV קודם לכן.

ה-WHO הודיע, כי יימשכו המאמצים לשים קץ למגפת השחפת על-ידי שדרוג השירותים הרפואיים במדינות שבהן המחלה ממשיכה להשתולל, וגם יש הכרח להשקיע יותר במחקר ובפיתוח תרופות חדישות למחלה. "רק אם ההשקעות בכל הנוגע לשחפת יהיו זהות לאלו שהושקעו ומושקעות במלחמה באיידס, ניתן יהיה להאיץ את הירידה בתמותה", נאמר בהודעת הארגון.

ארגון רופאים ללא גבולות, הפעיל במדינות העולם השלישי בהן שחפת נפוצה, הזהיר מפני התפתחות של עמידות שחפת לתרופות אנטיביוטיות. 3% ממקרי השחפת החדשים אינם מגיבים לתרופות האנטיביוטיות של הקו הראשון, בשל עמידות. בשנה הבאה יודיע ה-WHO כי הציב מטרה חדשה: להפחית את מספר המתים משחפת ב-90% עד שנת 2030 .

נושאים קשורים:  חדשות,  שחפת,  איידס,  מחלות זיהומיות,  ארגון הבריאות העולמי,  WHO,  רופאים ללא גבולות
תגובות