חדשות

איגוד רופאי בריאות הציבור: למנוע עישון ברכב בנוכחות ילדים ובני נוער

האיגוד, ביחד עם החברה למניעה וגמילה מעישון בהר"י, פנו לחברי כנסת בבקשה שיחוקקו חוק האוסר על עישון במכונית בנוכחות ילדים ובני נוער עד גיל 16

עישון במכונית (צילום: אילוסטרציה)

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית והחברה למניעה ומגמילה מעישון פנו לחברי הכנסת, כדי שיחוקק חוק האוסר על עישון במכונית בנוכחות ילדים עד גיל 16. חוק כזה כבר קיים בכמה מדינות בעולם, ביניהן באוסטרליה ובכמה ממדינות ארה"ב.

הפנייה מתבססת על ממצאי מחקרים, שקבעו כי עישון במכונית בנוכחות ילידם כאשר החלונות סגורים חושף אותם לסכנה גבוהה במיוחד: העשן בתנאים אלה מזיק כמו העשן שפולטים 75% מהמעשנים במועדון או בבר בגודל ממוצע.

הפנייה מתבססת על ממצאי מחקרים, שקבעו כי עישון במכונית בנוכחות ילידם כאשר החלונות סגורים חושף אותם לסכנה גבוהה במיוחד

העיתון "ידיעות אחרונות" מצטט היום (ד') בהקשר זה את פרופסור נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, ואת יו"ר החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון, ד"ר רחל דהן. לדבריהם, עישון במכונית – בחלל קטן ותחום – גורם להצטברות הרעלנים שבעשן סיגריות באופן מרוכז יותר, כך שהילדים נחשפים לרומות גבוהות במיוחד של עשן מזיק והסכנה לבריאותם גבוהה.

בפנייה לח"כים צוין עוד, כי מחקרים נוספים הראו באחרונה כי עישון ברכב ואחר-כך יציאה מתוכו מבלי לאווררו היטב גורם לכך שגם כעבור 5-4 שעות הילדים שיכנסו אליו יהיו בסכנה בריאותית, מאחר שחלקיקי העשן נספגו בריפוד או עדיין כלואים בחלל הרכב שהיה סגור פרק זמן כה ממושך.

עוד נמצא, כי בחלל מכונית שבה מעשנים, כמות חלקיקי העשן הרעילים יכולה להגיע לכדי פי 10 לעומת מכונית שבה אין מעשנים, כאשר הרכב עצמו נע בסביבה שבה זיהום האוויר גבוה.

חלקיקי עשן הסיגריות מסכנים ילדים להופעת מחלות נשימה שונות - אסתמה, מחלות ריאה כרוניות וירידה בתפקוד הריאות . עישון פסיבי מסוכן וילדים רגישים לו הרבה יותר מאשר מבוגרים. מחקר שנעשה בארץ העלה כי הורי ילדים המעשנים בקביעות (חצי חפיסת סיגריות ביום ומעלה) לא חושבים לפני כן על בריאות ילדיהם ו-כ-85% מהם מעשנים בבית ו/או במכונית גם בנוכחות הילדים.

פרופסור דוידוביץ' ציין, כי נזקי עישון פסיבי מגבירים תחלואת דלקות בדרכי הנשימה אבל גם מוות בעריסה ודלקת האוזן התיכונה אצל ילדים. ד"ר דהן אמרה לעיתון, כי "מכל הסיבות הללו נקראים חברי הכנסת לאמץ את הצעת החוק בנושא כה חיוני זה".

נושאים קשורים:  חדשות,  איגוד רופאי בריאות הציבור,  החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון,  נזקי עישון,  עישון ברכב,  הצעת חוק,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
17.11.2015, 14:17

אני מרשה לעצמי להכליל ולטעון שמעטים מאוד מבין המעשנים שלא יסכימו לדעה שעישון במכונית מזיק מאוד לילדיהם. גם אם החוק יחוקק, ספק אם המשאבים לאכיפתו יהיו יעילים. במקום זה ראוי לפתוח במסע פרסומי, באותה העלות ומאחר שבילדים עסקינן, הם יהיו סוכני האכיפה הטובים ביותר.

אנונימי/ת
17.11.2015, 15:25

גם אני ארשה לעצמי להכליל ואומר שההורים שבדר"כ מעשנים בנוכחות הילדים שלהם ברכב, משתייכים לקבוצות שהילדים לא יעזו להעיר להם על זה. ואם הילדים יעזו, אז ההורים במקרה הטוב לא יתייחסו ובמקרה הפחות טוב יורידו להם סטירה.