חדשות

אושר בוועדת הבריאות: איסור העברת כסף למנתח פרטי ו"תקופת צינון" למטופלים

הוועדה אישרה ביום חמישי שני שינויים בחוק ההסדרים, לפיהם מטופל המשלם מכיסו, ולא במסגרת ביטוח, על פרוצדורה רפואית פרטית יעביר את התשלום למוסד הרפואי ולא לרופא; בנוסף, אישרה הוועדה תקופת צינון של 4-8 חודשים לטיפול פרטי בחולים שהגיעו מהמערכת הציבורית

העלייה בהיקף התביעות משקפת עלייה בתוחלת החיים וגם עלייה בהיקף הטיפולים הרפואיים הניתנים כיום בבתי החולים (צילום: אילוסטרציה)

(עדכון 21:30)

מטופל לא ישלם יותר ישירות לרופא בעבור הליך שבוצע במוסד רפואה פרטי, שלא במסגרת הביטוחים המשלימים או הפרטיים; כך אושר היום בוועדת הבריאות של הכנסת, שקבעה כי התשלום ייעשה כולו למוסד הרפואי, וזה יעביר אותו לרופא. סעיף זה נכלל בחוק ההסדרים לשנת התקציב הקרובה, וייכנס לפועל החל מיולי 2016.

החוק חל על כל בעלי מקצועות רפואיים. עם זאת, התייעצות רפואית ושירות פרטי שניתן למטופל במסגרת הביטוח המשלים (שב"ן), או ביטוחים פרטיים, עם רופא הנמצא בהסדר עם קופת חולים - הוחרגו מהחוק, "אלא אם יקבע שר הבריאות אחרת" בהוראה מטעמו.

החוק החדש אמור להחליף את הנוהל הקיים כיום במוסדות רפואיים פרטיים רבים, במסגרתו המטופל מעביר תשלום נפרד לבית החולים בעד השירות שקיבל בו, ותשלום ישיר ונפרד לרופא המטפל.

"שר האוצר הנחה אותנו לפעול לניתוק הקשר הכלכלי בין רופא לחולה. המחיר יהיה שקוף ולא יהיה שיג-ושיח עם הרופא על כסף"

לפי משרד האוצר, שיזם את הכנסת השינוי, הצעד החדש יאפשר לפקח על ההתקשרות בין הרופא לבין המטופל מקבל השירות. האוצר מעריך, כי האיסור על תשלום ישירות לרופא על טיפול פרטי יעזור להוריד את התעריפים שמשלמים החולים לרופאים במערכת הפרטית.

כאמור, השינוי נוגע רק לרופאים שמקבלים תשלום לא מהביטוח המשלים של קופת החולים או מהביטוח הפרטי של חברת הביטוח, אלא מהחולה, שמתקשר ישירות עם הרופא ומשלם לו מכיסו בלבד.

מאוחר יותר צפויה ועדת הכספים של הכנסת לאשר סעיף אחר בחוק ההסדרים, שישאיר על כנו רק "מסלול החזר" שבו החולה יבחר את הרופא מתוך רשימה סגורה של רופאים, שהגיעו להסדר עם הביטוח המשלים או הביטוח הפרטי.

במסלול זה, משלם המטופל מכיסו ומקבל מאוחר יותר החזר כלשהו מהביטוח. לפי דיווח בעיתון "כלכליסט" היום, נתוני האוצר מראים כי מספר הרופאים שעובדים במערכת הפרטית הוא כ-6,000 וכ-20% מהם עובדים במסלול החזר על ניתוחים פרטיים.

עוד נמסר בדיווח "כלכליסט", כי האיסור החדש מאפשר אמנם החרגות מסוימות, "אך באוצר מאמינים שיפחית את מחירי הפרוצדורות ברפואה הפרטית כיוון שקופות החולים וחברות הביטוח ינצלו את כוחן כדי להוריד את התעריפים שהן משלמות לרופאים".

על-פי דיווח אחר ב"גלובס", יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, שהיה בין הרופאים שהגיעו לישיבת הוועדה, התנגד לשינוי המוצע, ואמר: "סימנו פה רופאים. לא דורשים דבר כזה מעורכי דין או מרואי חשבון. מניחים מראש שהרופא מנצל את המטופל. החוק לא מגביל את גובה הסכום שאותו יקבע הרופא , אלא רק מוסיף עוד פרוצדורה שתגרום לשליטה מוחלטת של המוסד הרפואי הפרטי על הרופא, ושידרוש תשלום עבור השירותים האדמיניסטרטיביים. במקום לחזק את הרפואה הציבורית, אתם מחזקים בית חולים פרטי. זה בלתי נסבל".

יו"ר הועדה, ח"כ אלי אלאלוף, אמר כי "המערכת הציבורית לא קורסת. צריך לשפר אותה, אבל תפסיקו להטיל אימה על הציבור. זה חוסר אחריות מצדכם". עוד אמר יו"ר הוועדה: "במערכת הרפואית הפרטית יש ליקויים שצריך לתקנם - וזה אחד מהם. יש להכניס סדר וכללים אתיים בהתנהלות של הרופא הפרטי מול הלקוח-המטופל".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יאיר פינס, אמר: "שר האוצר הנחה אותנו לפעול לניתוק הקשר הכלכלי בין רופא לחולה. המחיר יהיה שקוף ולא יהיה שיג-ושיח עם הרופא על כסף".

ד"ר עמיר סולד, חבר איגוד הכירורגים אמר ל"גלובס" בתגובה לאישור הסעיף: "אם אדם סומך עליי מספיק כדי שאכנס לבטן שלו בזמן שהוא ישן, הוא אמור להאמין לי שאהיה גם הגון אתו בכסף".

עם זאת במסגרת המתכונת החדשה, רופאים יורשו לגבות כסף ישירות מחולים על התייעצות בקליניקה הפרטית שלהם. "גלובס" דיווח, כי רופאים רמזו כי אם המהלך שאושר בוועדה אכן ייצא לפועל במסגרת חוק ההסדרים (לאחר קריאה שניה ושלישית בכנסת), יהיו רופאים ש"יתחכמו" וייגבו כסף ישיר על ניתוח במסווה של מספר התייעצויות - פרקטיקה שקיימת גם היום.

אושרה תקופת "צינון" מהמערכת הציבורית לפרטית

מאוחר יותר היום, אישרה ועדת הבריאות סעיף נוסף בחוק ההסדרים, לפיו רופאים מומחים לא יוכלו לטפל במטופל במערכת הפרטית במשך תקופה של 8-4 חודשים מן המועד האחרון שבו טיפלו באותו המטופל במערכת הציבורית. בכך, תוגבל האפשרות להסטת מטופלים למערכת הפרטית, ויצומצם  ניגוד העניינים של הרופאים.

על-פי "גלובס", צמצום ניגוד העניינים צפוי להביא לירידה בהיקף הפרוצדורות המבוצעות ברפואה הפרטית ולעלייה באלו המבוצעות ברפואה הציבורית.

בוועדה נמסר, כי במסגרת תקציב המדינה 2015-2016 ניתנו תוספות תקציביות לחיזוק הרפואה הציבורית:  200 מיליון שקל למבחני תמיכה בבתי חולים ציבוריים לטובת עמידה ביעדי איכות ושירות; 100 מיליון לקיצור תורים; 70 מיליון שקל לשיפור השירות בחדרי המיון; 80 מיליון לתמיכה באשפוזי בית בידי קופות החולים; 60 מיליון שקל למערך הדימות; 50 מיליון שקל לתכנית למניעת זיהומים; 30 מיליון שקל להעסקת רופאים במודל פול טיימר.

שר האוצר משה כחלון אמר על כך:  "כל אזרח בישראל זכאי לקבל את השירות הרפואי הטוב ביותר בתוך המערכת הציבורית. לא נאפשר שימוש בכספי ציבור לצורך חיזוק הרפואה הפרטית".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  רפואה פרטית,  תשלום,  יחסי רופא חולה,  ועדת הבריאות של הכנסת,  חוק ההסדרים
תגובות
 
22.10.2015, 15:24

התחרפנו !

אנונימי/ת
22.10.2015, 17:53

האם התשלום עבור שכר המנתח שיועבר לבית החולים יישב הכנסה של בית החולים ויוטל עליה מס מחזור, כמי שהיה מתוכנן ב״רפורמת״ גרמן? אם כן, זה יקפיץ את שכר המנתחים. זה גם עלול להחזיר רפואה שחורה לענף.

איני מבין מדוע הר"י אינה נלחמת בתופעה זו של ה"עליהום" על הרופאים בישראל. אין עוד סקטור ציבורי שדורשים ממנו להתאגד במסגרת ביטוחים/קופות/אירגונים כדי להוריד את השכר שמקבל באופן פרטי. זכות הרופא לקבל שכר מהחולה בעת שעוסק ביעוץ פרטי מחוץ לעבודה במגזר הציבורי הוא אינו נחלת המדינה כלל ואל למדינה להתערב בשכר זה. האם ישמו יעלה על דעתו שעו"ד יקח שכר טירחה מלקוח רק אם יהיה תחת התאגדות של ביטוחים פרטיים או ששכר הטירחה תהיה לנחלת הכלל? האם המשינה מתערבת בשכר של רופאי השיניים שנוטלים תמורה לעמל באופן פרטי? האם שופטים העוסקים בישובי סיכסוכים מקבלים שכר אך ורק אם מאוגדים תחת "גילדה" של חברות ביטוח? אם כך מדובר, לכאורה, בהפרה בוטה של חוק בחירת המקצוע וחוק יסוד כבוד האדם וחרותו שלא יעמוד בבג"ץ. על כן הר"י חייבת ומייד להגיש בג"ץ שכן מדובר בחדירה גסה של המדינה בכיסם של הרופאים שלא לטובת המערכת הציבורים אלא למען יראו ויראו ומבחינת "העלמת הכנסות" כביכול ולא למען הרפואה הציבורית כלל. למעשה כעת, לכשיתפרסמו המחירים הרופאים ישוו מחירים כלפי מעלה. אסור לרופאים לשתוק ולהחריש. מספיק הורידו אותנו לקרקע עם הכנסת השעון. על ראשי הר"י לקחת יוזמה ולפנות לבג"ץ משום שמדובר כאן בתקדים מסוכן. כאשר יש מגבלה על השתכרות הרופאים בשעות הפנאי, אין לריבון כל זכות למנוע זאת. יש לפנות לבג"ץ לפחות מכורח השיוויון בחופש המקצוע. מדוע רופאים ולא מורים/רופאי שיניים/עו"ד,/שופטים/פסיכולוגים ועוד. אסור לתת להר"י לעמוד מנגד ולהשקיף כאילו שום דבר לא קורה. אם לא ינקטו צעד דרמטי כעת מצב הרפואה ילך וידרדר עוד יותר. לא מטיבים עם הרפואה הציבורית ע"י הרס הרפואה הציבורית. מי שירוויח מכל המהלך אלה המבטחים ולא החולים שישלשלו את הכסף לכיסיהם המנופחים כבר כעת. החולה לא יראה כל שקל מזה.

אושרה בקריאה טרומית החלטה שחולה יקבל החזר ליעוץ פרטי אצל רופא בקליניקה פרטית רק אם הרופא נמצא תחת איגוד של חברות ביטוח או קופות החולים. איני מבין מדוע ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י ) אינה נלחמת בתופעה זו של ה"עליהום" על הרופאים בישראל. אין עוד סקטור ציבורי שדורשים ממנו להתאגד במסגרת ביטוחים/קופות/אירגונים כדי להוריד את השכר שמקבל באופן פרטי. זכות הרופא לקבל שכר מהחולה בעת שעוסק ביעוץ פרטי מחוץ לעבודה במגזר הציבורי הוא אינו נחלת המדינה כלל ואל למדינה להתערב בשכר זה. האם יעלה על דעתו של מאן דהוא שעו"ד יקח שכר טירחה מלקוח רק אם יהיה תחת התאגדות של ביטוחים פרטיים או ששכר הטירחה יהיה לנחלת הכלל? האם המדינה מתערבת בשכר של רופאי השיניים שנוטלים תמורה לעמל באופן פרטי? האם שופטים העוסקים בישובי סיכסוכים מקבלים שכר אך ורק אם מאוגדים תחת "גילדה" של חברות ביטוח? אם כך מדובר, לכאורה, בהפרה בוטה של חוק בחירת המקצוע וחוק יסוד כבוד האדם וחרותו שלא יעמוד בבג"ץ. על כן הר"י חייבת ומייד להגיש בג"ץ שכן מדובר בחדירה גסה של המדינה לכיסם של הרופאים שלא לטובת המערכת הציבורים אלא למען יראו ויראו ומבחינת "העלמת הכנסות" כביכול ולא למען הרפואה הציבורית כלל. למעשה כעת, לכשיתפרסמו המחירים הרופאים ישוו מחירים כלפי מעלה. אסור לרופאים לשתוק ולהחריש. מספיק הורידו אותנו לקרקע עם הכנסת שעון הנוכחות. על ראשי הר"י לקחת יוזמה ולפנות לבג"ץ משום שמדובר כאן בתקדים מסוכן. כאשר יש מגבלה על השתכרות הרופאים בשעות הפנאי, אין לריבון כל זכות למנוע זאת. יש לפנות לבג"ץ לפחות מכורח השיוויון בחופש המקצוע. מדוע רופאים ולא מורים/רופאי שיניים/עו"ד,/שופטים/פסיכולוגים ועוד? אסור לתת להר"י לעמוד מנגד ולהשקיף כאילו שום דבר לא קורה. אם לא ינקטו צעד דרמטי כעת מצב הרפואה ילך וידרדר עוד יותר. לא מטיבים עם הרפואה הציבורית ע"י הרס הרפואה הציבורית. מי שירוויח מכל המהלך אלה המבטחים ולא החולים שישלשלו את הכסף לכיסיהם המנופחים כבר כעת. החולה לא יראה כל שקל מזה.