חדשות

מחקר: נגיף האבולה שורד בזרע במשך יותר מחצי שנה, ועשוי להביא להדבקה

שני מחקרים שפורסמו בכתב העת NEJM מעלים, כי בחלק מהגברים ששרדו את מחלת האבולה במערב אפריקה נמצא הנגיף גם לאחר 9 חודשים, וכי העברה ביחסי מין אפשרית

נגיף האבולה (איור אילוסטרציה)
נגיף האבולה (איור אילוסטרציה)

נגיף אבולה שורד בנוזל הזרע של גברים שהבריאו מהמחלה זמן רב הרבה יותר מכפי שהעריכו עד היום; כך נמסר בדיווח שפורסם בסוף השבוע בכתב העת NEJM.

לפי המחקר, אצל 66% מהגברים שחלו באבולה ושרדו את המחלה נמצא הנגיף כשהוא עדיין חי שישה חודשים מאז תחילת הופעת תסמיני המחלה. אצל יותר מ-25% מהגברים הנגיף הופיע גם אחרי תשעה חודשים.

במחקר נוסף, שפורסם באותו הגיליון, נמסר כי אבולה אף עשוי להתפשט במגע מיני עם מי ששרד את המחלה. החוקרים ממליצים לרשויות הבריאות במדינות אפריקה בהן התרחשו התפרצויות אבולה לעודד גברים ששרדו את המחלה להשתמש בקונדומים.

התפרצויות קודמות של האבולה באפריקה הראו, כי הנגיף אותר בזרע 82 יום לאחר שהחלו להופיע התסמינים. מאחר שכיום במערב אפריקה ישנם המונים ששרד את המחלה, שגבתה את חייהם של כ-10,000 בני אדם, קיימת דאגה מכך שעובדה זו מהווה איום להתפרצות מחודשת של המגפה.

המחקר לגבי הסיכון שבקיום יחסי מין עם מי שהחלים מאבולה נעשה על ידי מכוני המחקר הרפואי של ארה"ב (NIH). עורכיו מסרו כי מדובר בראיה רשמית ראשונה מסוגה לגבי העברה במגע מיני של נגיף האבולה.

החוקרים ביצעו אנליזה של הקוד הגנטי של הנגיף שאותר בזרע,  ובדיקת דם לבת הזוג שלו בליבריה; כך, זיהו מה שכינו "העברה ישירה וקונסיסטנטית" של הנגיף מחולל המחלה. האנליזה הראתה, כי האפקטיביות של נגיף האבולה בזרע של גבר נמשכת לפחות 179 יום לאחר תחילת הופעת התסמינים.

גם צוות מחקר שפעל בליבריה איתר 93 גברים ששרדו את מחלת האבולה, ומצא אצלם עקבות של הנגיף בדגימות הזרע שנלקחו. עם הזמן, הסיכון שהנגיף יופץ לאחרים – קטן. אצל כל תשעת הגברים שנבדקו חודשיים עד שלושה חודשים לאחר שהבריאו נמצא הנגיף (100%); אצל 26 מ-40 גברים (65%) נמצא הנגיף 6-4 חודשים לאחר שהבריאו; אצל 11 מ-43 (26%) הנגיף נמצא גם לאחר 9-7 חודשים. אצל גבר אחד שנבדק 10 חודשים לאחר שהבריא ותסמיני המחלה נעלמו – לא נמצאו עקבות של הנגיף. כל הגברים ימשיכו להיות במעקב.

ה-WHO הודיע בשעתו כי העברה במגע מיני של נגיף האבולה נדירה. בעקבות המחקר החדש אמרה מנכ"ל ה-WHO, ד"ר מרגרט צ'אן, כי עדיין יש ספקות למשמעות הממצאים החדשים. "לא ברור אם האנשים הללו עדיין מדביקים או שמדובר רק בשרידים של הנגיף. עדיין אין לנו ראיות חד משמעותיות", אמרה, אך הבהירה כי רמת האי-ודאות לגבי נושא זה "מדאיגה".

על-פי ארגון הבריאות העולמי, העברה של נגיף האבולה במגע מיני מנשים לגברים היא הרבה פחות אפשרית, אבל תיאורטית, היא עשויה להתרחש.

למחקר המלא בכתב העת NEJM לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מגיפת האבולה,  מגיפת אבולה,  הדבקה,  יחסי מין,  זרע
תגובות