חדשות

פנייה לקופות החולים: "הרפואה השיקומית בישראל איננה זוכה לטיפול מערכתי מספק"

יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פיזיקלית ושיקום, ד"ר יולי טרגר, כתב לקופות כי יש להסדיר את תחום הרפואה השיקומית בנהלי הקופות ובבתי החולים שהן מפעילות; הציע להקים גוף מינהלי ברשות רופא מומחה לשיקום שיגדיר את הנהלים הדרושים ואת יישומם

מיטת אשפוז. צילום: אילוסטרציה

"הרפואה השיקומית בישראל איננה זוכה לטיפול מערכתי מספק", כך מתריע יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פיזיקלית ושיקום בהסתדרות הרפואית, ד"ר יולי טרגר, מבית החולים "סורוקה", במכתב שנשלח באחרונה למנכ"לי קופות החולים "כללית", "מכבי", "מאוחדת" ו"לאומית".

ד"ר יולי טרגר (צילום: ביה"ח לוינשטיין)

ד"ר יולי טרגר (צילום: ביה"ח לוינשטיין)

במכתבו המפורט (להורדת המכתב המלא לחצו כאן) קורא ד"ר טרגר לקופות להסדיר את הניהול המערכתי של הרפואה השיקומית, "כפי שנהוג ביתר תחומי הרפואה". ועד איגוד השיקום, הדגיש ד"ר טרגר - כנציג קהילת רופאי השיקום במדינת ישראל - רואה את התופעה בדאגה רבה, "בעיקר בהתחשב בנתונים שמלמדים על מגמות ההזדקנות של האוכלוסייה, ועל עלייה מתמדת בצורך בטיפול שיקומי איכותי".

ד"ר טרגר: "(המגמה מדאיגה) בעיקר בהתחשב בנתונים שמלמדים על הזדקנות האוכלוסייה, ועלייה מתמדת בצורך בטיפול שיקומי איכותי"

ד"ר טרגר כתב, כי הבעיה המרכזית ממנה סובלת הרפואה השיקומית בארץ היא שלקופות החולים אין נהלי עבודה ואין תוכנית קופתית אחידה בתחום הרפואה השיקומית. כתוצאה מכך, כתב, נוצרים פערים משמעותיים בתוכניות ובגישות של הטיפול השיקומי בין מחוז למחוז אפילו באותה קופה, שלא לדבר על הבדלים בין הקופות.

האיגוד לרפואת שיקום ממליץ להקים גוף מינהלי שבאחריותו יהיה להגדיר את הנהלים הקופתיים, ולנהל את תחום הרפואה השיקומית במחוזות השונים ובבתי החולים של הקופה.

תגובת "כללית": "באחרונה מונתה ועדה בראשות מנהל ביה"ח לוינשטיין, פרופסור עמירם כץ, שאמורה להגיש המלצותיה עד סוף השנה"

לפי המכתב, צוות הגוף חייב להיות מובל ומונהג בידי רופא מומחה לשיקום. חברי הצוות יהיו מקרב אנשי המקצוע הרלוונטיים וגם מומחי ניהול. על הצוות יוטל ליצור תכנית עבודה סדורה וארוכת טווח, לגבש נהלי עבודה כלל מערכתיים, אחידים, ולהקדיש מחשבה וביצוע להסדרה השיקומית באמצעות תוספות תקציביות הוגנות.

כמו כן, כתב ד"ר טרגר, "יש צורך להרחיב מסגרות מקצועיות לשיקום אפקטיבי בקהילה ולתכנן פיתוח גישות הפעלה מוקדמת של החולים, בבתי החולים ובמערכות השיקום התומך לאחר סיום התהליך הרפואי שהמטופלים עוברים".

חטיבת בתי החולים ב"כללית", בראשות ד"ר מיכאל שרף, ענתה במכתב תגובה לד"ר טרגר, כי באחרונה מונתה ועדה בראשות מנהל ביה"ח לוינשטיין, פרופסור עמירם כץ, שאמורה להגיש המלצותיה עד סוף השנה, ו"יש להניח שהיא תתייחס לנושאים שהועלו" (לקריאת מכתב התשובה המלא לחצו כאן).

פרופסור שלמה וינקר, ראש חטיבת הרפואה ב"לאומית", השיב במכתבו לד"ר טרגר, כי "נושא השיקום הוא חלק חשוב בטיפול במסגרת רפואת הקהילה ועל הרצף שבין רפואה מונעת, טיפולית ושיקומית". קופת חולים לאומית, ציין, רואה חשיבות רבה בטיפול בנושא הזה למבוטחיה בדגש על הפעלת שיקום בקהילה, ובמידה רבה ככל האפשר במסגרת יחידות לטיפול בית בקהילה ובהתאם לעניין במסגרת אשפוזית או אשפוז יום. חטיבת הרפואה בקופה תמשיך לעסוק גם בנהלים הנדרשים לתחום, כתב (לקריאת מכתב התשובה המלא לחצו כאן).

מנהל אגף רפואה ב"מכבי", ד"ר יצחק אבגד, כתב במענה למכתבו של יו"ר האיגוד לרפואה שיקומית, כי "בשנה האחרונה מונה בקופה מנהל ארצי לתחום השיקומי, ד"ר ג'פרי שיימס, ובניהולו פועלת עתה הקופה במספר נושאים כמו שדרוג שירותי השיקום, הטמעת הוראות והסדרת קריטריונים וסטנדרטים במתן השירות השיקומי בהתאם לנהלי משרד הבריאות". עוד ציין, כי הופעל באחרונה פיילוט בנושא שירות שיקום בית כחלופה לאשפוז , אבל זאת בהתאם למצב החולים. כן גייסה הקופה רופא שיקום לכל מחוז של הקופה ומורכב גם צוות שיקומי, בכל מחוז.

לדברי ד"ר אבגד, הקופה מרחיבה את הסכמי ההתקשרות מול ספקי שירות נוספים בתחום במיוחד לצרכי הקהילה. כן נערכת הקופה לבניית מסד נתונים (רשם שיקום) לזיהוי האוכלוסייה שתזדקק לשירותי שיקום והטמעת כלי מדידה תפקודי למעקב ולמדידת תוצאות הטיפול (לקריאת המכתב המלא לחצו כאן).

נושאים קשורים:  חדשות,  האיגוד לרפואה פיסיקלית ושיקום,  קופות החולים,  מערכת הבריאות,  ד"ר יולי טרגר
תגובות
אנונימי/ת
08.10.2015, 19:45

דעתי המקצועית,הו++++++++++++++++++++עברה לצוות המארגן את הכנס האחרון.
כמו,כ בכנס רפואת הכאב.
אני מסכימה שהמצב מדאיג ואין עבודת צוות נאותה בתחום השיקום האורתופדי, בה אני עוסקת. כיום,אני עובדת עצמאית ואשמח לקבל פציאנטים מקופות,שישלמו באופן עצמאי ויזדכו בהחזר -מה מהקופה אליה שייכים.