נוזל מוחי שדרתי

סגירה אנדוסקופית בטוחה ויעילה לטיפול בדליפת CSF בעת זיהום פעיל

תיקון אנדוסקופי רב-שכבתי של דליפת CSF מהאף בקרב מטופלים עם סינוסיטיס או דלקת קרום המוח וזיהום פעיל מהווה טיפול יעיל ונטול סיבוכים בתר-ניתוחיים

מכשירי אנדוסקופיה (צילום: אילוסטרציה)

דליפה של הנוזל המוחי-שדרתי (cerebrospinal fluid leaks) מהאף במהלך זיהום פעיל מציגה אתגר ייחודי במניעת התפשטות הזיהום, בלי להעמיד בסכנה את שלמות הפתח.

מובא להלן תיאור של הטכניקה והמהלך הקליני של מטופלים שעברו תיקון אנדוסקופי של דליפת CSF עם זיהום פעיל, וכן הערכה של היעילות והבטיחות של הליך זה.

נערכה סקירה רטרוספקטיבית של גיליונות רפואיים של תשעה מטופלים שעברו תיקון אנדוסקופי של דליפת CSF מהאף במהלך זיהום פעיל.

הסיבות לדליפת ה-CSF כללו דליפה לאחר ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים (חמישה מטופלים), כריתת קרניופרינגיומה (craniopharyngioma resection, מטופל אחד), דליפה ספונטנית (מטופל אחד), שק של קרומי המוח (meningocele) בבסיס הגולגולת הקדמית (מטופל אחד) ודליפה פוסט-טראומטית (מטופל אחד).

הדליפות אירעו בסינוס האתמואידלי (חמישה מטופלים), בסינוסים הקדמי והאתמואידלי (frontoethmoid sinus, שלושה מטופלים) ובסינוס הספנואידי (מטופל אחד).

שבעה מטופלים סבלו בעת תיקון דליפת ה-CSF מסינוסיטיס חריפה (78%) ושניים מדלקת קרום המוח (22%). שני מטופלים עברו ניסיונות כושלים קודמים של תיקון דליפת CSF. כל תיקוני הדליפה נעשו באופן רב-שכבתי, עם סוגים שונים של שתלים, כולל שימוש בסחוס ממחיצת האף ומהקונכיות, פאציה (fascia) טמפורלית, רקמת שומן, Medpor ועוד, ושלושה מטופלים קיבלו בנוסף שתלים של שריר.

כל המטופלים קיבלו אנטיביוטיקה. משך האשפוז הממוצע עמד על 4.1 ימים ותקופת המעקב נמשכה בממוצע 8.7 חודשים. אף אחד מהמטופלים לא חווה הישנות של דליפת CSF, זיהום או סיבוך אחר כלשהוא לאחר הניתוח.

סגירה אנדוסקופית של דליפה מבסיס הגולגולת בוצעה בהצלחה בקרב תשעה מטופלים במהלך זיהום חריף, ללא סיבוכים, הישנות של הדלקת או צורך בסגירה מחודשת של דליפת ה-CSF. מתוצאות הסקירה עולה, כי סגירה אנדוסקופית של דליפת CSF הינה בטוחה ויעילה עבור מטופלים עם זיהום פעיל וסינוסיטיס או דלקת קרום המוח.

מקור:
Hsu, Amy K.; Singh, Ameet; Bury, Sean; Schwartz, Theodore H.; Anand, Vijay K.; Kacker, Ashutosh; Endoscopic cerebrospinal fluid leak closure in an infected field; American Journal of Rhinology & Allergy, Volume 29, Number 4, July/August 2015, pp. 305-308(4)

נושאים קשורים:  נוזל מוחי שדרתי,  דליפת CSF,  זיהום פעיל,  ניתוח אנדוסקופי,  סינוסיטיס,  דלקת קרום המוח,  מחקרים
תגובות