הזרקות תוך עיניות

מזרקים מוכנים מראש להזרקות תוך-עיניות מקצרים את משך ההכנה

מחקר מצא, כי שימוש במזרקים מוכנים מראש להזרקות תוך-עיניות הפחית את זמן ההכנה על ידי ביטול מספר שלבי הכנה, שבנוסף יוצרים סיכון לזיהום ונתונים להבדלים

תרופה, זריקה (צילום: אילוסטרציה)

הדרישה לטיפולים בהזרקות תוך עיניות (Intravitreal) גדלה משמעותית עם השימוש במעכבי VEGFי(Vascular Endothelial Growth Factor). שיפור השימוש במשאבים הקיימים הינו הכרחי על מנת לספק את הדרישה העתידית הגדלה.

מחקר חדש בדק את זמן ההכנה של הזרקות תוך עיניות על ידי שימוש במזרקים (syringes) או בקבוקונים (Vials) מוכנים מראש (Prefilled) בשימוש קליני רוטיני.

בוצעו הקלטות וידאו של ההכנה להזרקות תוך עיניות (172 מטופלים) לכל סוג של הזרקה [Ranibizumab במזרקים מוכנים מראש (56 מטופלים), בקבוקוניRanibizumabי(56 מטופלים) ובקבוקוני Afliberceptי(60 מטופלים)] במחקר רב מרכזי. זמן ההכנה עבור כל צעד נמדד מההקלטות ובוצעה השוואה בין שלושת הסוגים.

נמצא כי מזרקים מוכנים מראש ביטלו כמה שלבים בתהליך ההכנה. זמן ההכנה הכולל היה 40.3-45.1 שניות בשימוש בבקבוקונים, והשימוש במזרקים מוכנים מראש חסך 25.5 שניות (95%CIי23.3-27.6; p<0.0001). זמן ההכנה עם בקבוקוני Aflibercept היה 3.7 שניות (95%CIי1.45-5.96 p=0.0014) - ארוך יותר מאשר שימוש בבקבוקוני Ranibizumab.

מסקנת החוקרים היתה, כי שימוש במזרקים מוכנים מראש להזרקות תוך עיניות הפחית את זמן ההכנה על ידי ביטול מספר שלבי הכנה שבנוסף יוצרים סיכון לזיהום ונתונים להבדלים. משך הזמן שנחסך עשוי לשפר את השימוש במשאבים קיימים ולאפשר מיקור חוץ למטפלים שאינם רופאי עיניים.

מקור:
Subhi, Y., Kjer, B. and Munch, I.C., 2016. Prefilled syringes for intravitreal injection reduce preparation time. Danish medical journal, 63(4).

נושאים קשורים:  הזרקות תוך עיניות,  Ranibizumab,  Aflibercept,  Prefilled syringes,  מחקרים
תגובות