חדשות

"גלובס": בתכנית הלאומית לצמצום תורים לבדיקות MRI יש לא מעט בעיות

לפי העיתון, בכירים במערכת הבריאות זיהו את הבעייתיות שבתכנית שהוביל השר ליצמן אבל הם אינם מוכנים לבקר אותו בפומבי ובפניו

מכשיר MRI (צילום: אילוסטרציה)

התוכנית הלאומית לצמצום התורים לבדיקות MRI שאותה השיק משרד הבריאות שלשום (יום א') בתדרוך לתקשורת שבו השתתף שר הבריאות יעקב ליצמן "איננה נעדרת בעיתיות, הגם שמבקריה אינם מדברים על כך בגלוי", כך דיווח אתמול "גלובס".

במאמר בנושא הזה נכתב כי מנהלי קופות החולים התלוננו שהתכנית תעלה להם 150 מיליון שקל בעוד ששר הבריאות מתקצב אותם לנושא הזה רק ב-40 מיליון.

עוד מסר העיתון כי במערכת הבריאות יש כלפי שר הבריאות הרבה כבוד והערכה אבל גם פחד והביקורת כלפיו איננה מושמעת בפניו ובפומבי . "התכנית מיועדת להלחיץ את המערכת ואת הביורוקרטיה שבה", ציין מחבר המאמר שי ניב.

"בכירים במערכת הבריאות, כתב ניב, מזהים אצל השר ליצמן מאז שנכנס לתפקידו עודף של בטחון וכוח והם מזהירים כי הציבור ישלם על כך וצפויות גם טעויות.
בין הבעיות שמונה "גלובס": ההיצע יגדיל את הביקוש לבדיקות. ועם זאת גם כאשר יתווספו מכשירים לבתי החולים בהתאם לתכנית ולוח הזמנים שנקבע בה עדיין יהיו בישראל 5 מכשירי MRI ל-1 מיליון נפש בעוד שהממוצע במדינות המפותחות עומד על 14 ל-1 מיליון.
בעיה אחרת: התורים אולי יתקצרו אבל ההמתנה לפענוח הבדיקות תמשיך להיות ארוכה כאשר לא ברור מתי יאוישו, למשל 25 התקנים לרופאים-רדיולוגים משום שמשך ההכשרה שלהם ארוך במיוחד.

במצב הזה צפויה להתפתח תעשייה פרטית של פענוח בדיקות תמורת תשלום ויפתחו קליניקות פרטיות לעניין הזה. בעיה אחרת: ההמתנה בתור לבדיקה עצמה אולי תתקצר עד שבועיים כפי ששואף השר – אבל ההמתנה לקבלת האישור לביצוע הבדיקה תישאר ממושכת ובידי גורמים ביורוקרטיים במערכת.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  רדיולוגיה,  דימות,  MRI,  קיצור תורים,  חדשות,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות