חדשות

רמב"ם מציג: השתלת טבעת בצנתור לתיקון דליפה במסתם המיטרלי

הטכנולוגיה החדשנית החוסכת ניתוח לב פתוח פותחה בישראל. המרכז הרפואי רמב"ם מסר כי ההשתלה שנעשתה אצלו בשיטה הזאת, בגבר כבן 70, היא הראשונה בארץ במסגרת ניסוי קליני בינלאומי

צוות רמב"ם מבצע את הצנתור הראשון בישראל לטיפול בדליפה במסתם המיטרלי באמצעות טבעת. צילום: פיוטר פליטר

טיפול חדשני מאפשר לתקן דליפה של המסתם המיטרלי באמצעות השתלת טבעת, בצנתור – כלומר במקום ניתוח לב פתוח. הטיפול בוצע במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה במסגרת ניסוי קליני בינלאומי. בית החולים מסר כי זו השתלה ראשונה מסוגה בשיטה ובאמצעות הטבעת שנעשתה בישראל. הטכנולוגיה פותחה בחברה הישראלית וולטק קרדיו (valtechcardio) שבתחילת החודש, כעשר שנים מאז היווסדה, נמכרה לחברה האמריקנית Heartware, בעסקת מניות בשווי שצפוי להגיע על פי הערכה לכ-1 מיליארד דולר. בית החולים מסר כי ההשתלה נעשתה בגבר בשנות ה-70 לחייו מאזור חיפה.

הפרטים הרפואיים שנמסרו: המטופל סבל ממחלות לב ועבר קודם לכן ניתוחי מעקפים. הוא נמצא במעקב כבר כמה שנים. סבל מקוצר נשימה - ביטוי של אי ספיקת לב - שהתפתחה בשל דליפה במסתם המיטרלי . זו בעיה נפוצה המתארת מצב שבו עלי המסתם, המפריד בין העלייה לחדר השמאלי בלב אינם נסגרים כהלכה. עד לא מכבר מטופלים שסבלו מבעיה זאת נאלצו לעבור ניתוח לב פתוח הכולל פתיחת בית החזה, הפסקת פעולת הלב וחיבור למכונת לב-ריאה. מדובר בניתוח מורכב הטומן בחובו סיכונים לסיבוכים וזמני אשפוז והתאוששות ממושכים.

הטכנולוגיה החדשה (קרדיובנד) משלבת שתל שיקומי עם מערכת הובלה, העוברת דרך ווריד המפשעה, עד למסתם המיטרלי. השתל מתחבר לטבעת המסתם המיטרלי באמצעות עוגנים זעירים, דמויי ברגים, שתוכננו במיוחד להליך הכירורגי הייחודי. הם ננעצים ברקמת טבעת המסתם. לאחר מכן מהדק הרופא המצנתר את הטבעת בעזרת השתל - פעולה המקטינה את דליפת הדם מהחדר לעלייה השמאלית.

ד"ר ארתור קרנר, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה התערבותית ברמב"ם שביצע את ההליך מסר כי את התוצאה החיובית ניתן לראות באופן מידי: "כשמבצעים את הפעולה הזאת בניתוח לב פתוח, מפסיקים את פעולת הלב וניתן לראות אם הדליפה פסקה רק לאחר שהניתוח מסתיים. אולם במקרה הזה, הלב ממשיך לפעום לאורך כל ההליך ואנו רואים אם הדליפה פסקה, תוך כדי תנועה".

הליך ההשתלה בוצע תחת הנחיית מכשיר אקו-לב, הבודק את הלב וכלי הדם באולטרסאונד. בפרוצדורה סייעו פרופסור יורם אגמון, מנהל היחידה לקרדיולוגיה לא-פולשנית, המעבדה לאקו-קרדיוגרפיה ומרפאת מסתמי הלב בביה"ח וד"ר איתן אמנון, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית. ד"ר קרנר ציין כי "אנשים רבים סובלים מבעיה זאת, במיוחד בגילאים המבוגרים יותר. הפתרון הנוכחי חוסך ניתוח רחב והוא בוודאי עדיף עבורם".
חברת וולטק קרדיו מסרה: "בית החולים רמב"ם הצטרף בכך לשורה של בתי חולים מובילים באירופה, המשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת זאת. ניסויים קליניים שנעשו עד כה רשמו תוצאות מרשימות. מחקר ההיתכנות המתנהל בכמה מרכזים רפואיים בעולם כלל עד כה 50 חולים שעברו את ההליך ונמצאים במעקב. הטכנולוגיה הזאת מחוללת שינוי באנטומיה של המסתם לאחר שיפור ניכר במצב אי הספיקה של המסתם המיטרלי . לאחר מעקב של 6 חודשים נרשם אצל 80% מהחולים שיפור בדירוג חומרת המחלה על פי סולם הדירוג של אגודת רפואת הלב של ניו יורק. נצפה גם שיפור משמעותי באיכות חייהם על פי מבחן הליכה ושאלון. לאחר מעקב של 12 חודש אצל 93% מהמטופלים שעברו את ההליך נרשמה אי ספיקה מתונה ואף למטה מזה.

יש לציין כי באפריל 2011 דיווח "איכילוב" על שיטה אחרת לתיקון דליפה במסתם המיטרלי בגישה זעיר-פולשנית על-ידי הצמדת עלי המסתם ב"קליפ" (תפס) – פיתוח של חברת "אבוט" העולמית. בדצמבר שעבר הודיע "שיבא" כי רופאיו ביצעו השתלה ראשונה של נציג נוסף מדור המסתמים החדש – Sapien-3 – של חברת "אדוארדס" שיש לה בישראל מרכז מו"פ.

נושאים קשורים:  צנתור,  מסתם מיטרלי,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  Valtechcardio,  חדשות,  ארתור קרנר,  איתן אמנון,  פרופסור יורם אגמון
תגובות
 
אנונימי/ת
21.09.2015, 20:15

נראה מבטיח ביותר