מרים צנגן ז"ל

ד"ר מרים צנגן, יו"ר הר"י לשעבר, הלכה לעולמה בגיל 86

ד"ר צנגן שמשה יו"ר הר"י בשנים 1995-1989. היא פעלה רבות לקידום הרפואה הקהילתית ועמדה בראש אחד ממאבקי השכר השנתיים של הרופאים באותה תקופה

ד"ר מרים צנגן מקבלת את תואר יקירת הר"י מידי יו"ר הר"י לשעבר ד"ר יורם בלשר (צילום:דוברות הר"י)

ד"ר מרים צנגן שהייתה היו"ר ה-11 של ההסתדרות הרפואית – והרופאה היחידה בתפקיד הזה מאז קיומה של הר"י – הלכה שלשום (יום ג') לעולמה והיא בת 86 במותה. הלווייתה נערכה אתמול (ד') בהר המנוחות בירושלים.
ד"ר צנגן, ניצולת שואה שעלתה לארץ מהולנד כיהנה בתפקיד יו"ר ההסתדרות הרפואית בשנים 1995-1989. היא התמחתה ועסקה עשרות שנים ברפואת ילדים עמדה בראש ארגון רופאי קופת-חולים כללית (כיום שירותי בריאות כללית) ופעלה רבות לקידום הרפואה הקהילתית בארץ.
בהודעת אבל שפרסמה הר"י צוין שהייתה חלוצה ברפואת המשפחה ופעלה רבות למען ציבור הרופאים והמטופלים.
במהלך כהונתה כיו"ר הר"י, ניהלה ד"ר צנגן את אחד ממאבקי השכר השנתיים של הרופאים, מול האוצר – שבמהלכם גם הושבתו השירותים הרפואיים למשך יממה. מהלך חריג באותה תקופה. הרופאים ניהלו מו"מ שקט אבל פקידי האוצר פנו לבית המשפט לשם הוצאת צו מניעה – מהלך שהרופאים התקוממו נגדו וציינו שלא נעשה בתום לב . בראיון ל"גלי צה"ל" אמרה אז ד"ר צנגן "המאבק הוא של כלל הרופאים במדינה ולא רק של רופאי קופת חולים. ההשבתה של חברי ההסתדרות הרפואית למשך 24 שעות נועדה להתריע על כך שאין להשלים עם הורדת חלק מהכנסות הרופאים , שהן בלאו הכי לא מן המשופרות".
"אנו רואים בפעולה זאת ניסיון שעשוי להביא את הרפואה הציבורית למצב שאין ממנו חזרה. המערכת הרפואית בישראל עדיין בפיגור .יש תורים ארוכים לבדיקות חיוניות כמו צנתורים וזמינותן של פעולות חיוניות וניתוחים אינה מספקת. היום, במצב שכבר חל שיפור ויש צורך להעמיקו, רוצים להפסיק (את השיפור) ולפגוע בהכנסת הרופאים. זה כמעט כמו להכריז מלחמה על ציבור עובדים. אנו מקווים שנוכל להגיע למו"מ ולפתור את הבעיה. אם לא נגיע להסכם הקביל על כולנו נמשיך להיאבק. הצעדים שיינקטו יהיו בהתאם להחלטת ההסתדרות הרפואית".

באותה שביתה גם עלתה מצד הרופאים עצמם היוזמה להנהיג "משמרת שניה" לפתרון בעיית התורים הארוכים של ממתינים לניתוחים – אלא שראשי האוצר דאז דחו את הרעיון וגם הצעות אחרות שהעלו הרופאים לשם התייעלות .

לפני שנתיים התפרסמה צנגן כאשר עלתה להר הבית יחד עם בנה ד"ר דוד צנגן רופא ילדים בכיר במרכז הרפואי הדסה בהר הצופים ונכדה, ישי מאיר, שקיים באותו מעמד את טקס הנחת התפילין שלו. היא אמרה אז כי חייבים להביא לכאן את כל הילדים מכתה א' "כדי שיתחנכו שזה המקום של עם ישראל".

נושאים קשורים:  ד"ר מרים צנגן,  יו"ר הר"י,  חדשות,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
17.09.2015, 18:58

באוניברסיטת ליידן, הולנד, הייתה מסורת לא לתת ציון "בהצטיינות". הפעם הראשונה
שמסורת זו הופסקה הייתה כשהתלמידה מרים צנגן-סטרייקובסקי קבלה ציון
cum laude (בהצטיינות). הייתה אדם יוצא דופן, משכמה ומעלה.