טרופונין עם רגישות גבוהה

עלייה חדה בטרופונין עם רגישות גבוהה בעקבות פעילות גופנית מאומצת מעידה על סיכון גבוה להתקדמות אי-ספיקת לב

מחקר מצא, כי עלייה הגבוהה מ-20% בטרופונין, עם רגישות גבוהה בעקבות פעילות גופנית בעצימות מקסימלית, על רקע אי-ספיקת לב סיסטולית, קשורה להפרשה מוגברת במיוחד של נוראפינפרין ו-BNP

בדיקת רמת טרופונין בדם (צילום: אילוסטרציה)

לעלייה בטרופונין עם רגישות גבוהה (high-sensitivity troponin - hs-Tn) יש ערך פרוגנוסטי במקרים של אי-ספיקת לב (heart failure), אך המשמעות הפתו-פיסיולוגית של עלייה זו אינה ברורה.

המחקר הנוכחי בחן את העלייה ברמות hs-Tn לאחר פעילות גופנית בעצימות מקסימלית בקרב מטופלים עם אי-ספיקת לב סיסטולית ואת הקשרים הנוירו-הורמונליים וההמודינמיים של עלייה זו.

למחקר גויסו 30 מטופלים שאובחנו עם אי-ספיקת לב סיסטולית (מוצע מקטע פליטה של חדר שמאל: 32% ± 8%) אשר נוטלים טיפול תרופתי בהתאם להנחיות המקובלות, שלא אובחנו עם איסכמיה.

המטופלים עברו מבחן מאמץ בעצימות מקסימלית ובדיקות דם להערכת NT-proBNPי (N-terminal proB-type natriuretic peptide), נוראפינפרין ו- hs-TnT בקו הבסיס, בשיא המאמץ ושעה וארבע שעות לאחר הפעילות הגופנית המאומצת.

תפוקת הלב (Cardiac output) נמדדה בעת מאמץ, בטכניקת נשימה חוזרת (rebreathing). הלוגריתם הטבעי של היחס בין העלייה (באחוזים) בתפוקת הלב לבין NT-proBNP נמדד כהערכה לא פולשנית של הסתגלות לפי חוק פרנק סטרלינג למאמץ, כאשר שונות ב-NT-proBNP נחשבה כתחליף לשונות בלחץ חדר שמאל בתום הדיאסטולה.

רמות hs-TnT עלו במהלך הפעילות הגופנית המאומצת, כאשר השיא נמדד לאחר ארבע שעות. 10 מטופלים הראו עלייה ב-hs-TnT הגבוהה מ-20%, והם היו עם תסמינים רבים וחמורים יותר בעת מנוחה, רמות נוראפינפרין גבוהות יותר בעת שיא המאמץ ועם יחס נמוך יותר בין העלייה בתפוקת הלב לבין NT-proBNP.

יחס נמוך בין העלייה בתפוקת הלב לבין NT-proBNP נקשר לרמות נוראפינפרין גבוהות בעת שיא המאמץ הגופני.

עלייה חדה בטרופונין לאחר פעילות גופנית מאומצת נצפתה בשליש ממשתתפי המחקר. הקשר בין שחרור טרופונין לבין ריכוז נוראפינפרין, תפוקת הלב ו-NT-proBNP משתנה לאחר מאמץ. ממצא זה מעיד על קשר פתו-פיסיולוגי בין עומס יתר המודינמי קצר-מועד, שפעול המערכת האדרנרגית ונזק לתאי שריר הלב.

חשיפת קשר זה עשויה לאפשר איתור של מטופלים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד להתקדמות של אי-ספיקת הלב.

מקור:
Luigi Emilio Pastormerlo, Assunta Agazio, Eleonora Benelli, Alessandra Gabutti, Roberta Poletti, Concetta Prontera, Aldo Clerico, Michele Emdin, Claudio Passino; Usefulness of High-Sensitive Troponin Elevation After Effort Stress to Unveil Vulnerable Myocardium in Patients With Heart Failure
The American Journal of Cardiology,; Volume 116, Issue 4, Pages 567–572

נושאים קשורים:  טרופונין עם רגישות גבוהה,  high-sensitivity troponin,  אי ספיקת לב,  אי-ספיקת לב סיסטולית,  בדיקת מאמץ,  NT-proBNP,  נוראפינפרין,  תפוקת הלב,  Cardiac output,  rebreathing,  חוק פרנק סטרלינג,  מחקרים
תגובות