תיקון מחיצה

תיקון מחיצה בשיטת tension-relaxing מביא לתוצאות קוסמטיות ותפקודיות טובות

תיקון מחיצה אנדוסקופי בשיטת tension-relaxing משפר הן את תפקוד האף והן את המראה האסתטי, אך אינו מתאים למטופלים עם עיוותים חמורים במחיצה, בסחוסים או בעצם האף

אף (צילום: אילוסטרציה)

מובאת להלן השוואה בין גישה אנדו-נזאלית מופשטת לבין הטכניקה הסטנדרטית לתיקון אפים עקומים, על ידי ניתוח לתיקון מחיצה (septoplasty) בשיטת tension-relaxing בהעדר סדים תומכים (nasal splints), במטרה לשפר את התוצאה האסתטית והתפקודית.

בוצע מחקר רטרוספקטיבי במרכז רפואי יחיד. 26 מטופלים עברו ניתוח לתיקון מחיצה בשיטת tension-relaxing בגישה אנדוסקופיה בין נובמבר לינואר 2013.

המטופלים אשר דאגו למראה האסתטי ולחסימת דרכי הנשימה באף הוקצו לרינוסקופיה קדמית, בדיקה אנדוסקופית של חלל האף ול-CT, על מנת להעריך את היחסים בין המחיצה המעוותת לדרכי האוויר באף. נעשה שימוש בשיטת tension-relaxing בעת תיקון אנדוסקופי של מחיצת האף על ידי גישה אנדו-נזאלית.

החוקרים הציגו את הטכניקה למטופלים עם אפים המעוקמים בצורת C או I.
הערכות סובייקטיביות (סולם אנלוגי חזותי) ואובייקטיביות (מדידות כמותיות במטר מדידה אלקטרוני) סייעו בהערכת המראה האסתטי. מדד Validated Nasal Obstruction Symptom Evaluation ורינומנומטריה קדמית פעילה (active anterior rhinomanometry) סייעו בהערכת חסימת חללי האף.

כל המטופלים היו מסופקים מהתוצאה הקוסמטית ומירידה בחסימת חללי האף. הזוויות לפני ואחרי הניתוח היו °13.35 לעומת °1.85 עבור מטופלים עם עקמומיות באף בצורת I, בהתאמה, ו °153.69 לעומת °176.64 עבור מטופלים עם עקמומיות בצורת C, בהתאמה.

שיעורי התיקון לאחר הניתוח היו בעלי מובהקות סטטיסטית בשתי קבוצות המטופלים. מתוצאות בדיקת הרינומנומטריה הקדמית הפעילה עולה, כי קיים שיפור מובהק בחסימה האובייקטיבית של חללי האף בהשוואה לקו הבסיס.

הניתוח לתיקון המחיצה נמשך בממוצע 19 דקות. העיוותים המבניים באף תוקנו באופן מובהק, ללא הישנות של סטיית המחיצה או של העקמומיות באף וללא סיבוכים של ניקוב המחיצה או זיהום באף במהלך 12 החודשים לאחר הניתוח.

טכניקה פשוטה זו של tension-relaxing הינה ברת-ביצוע ובעלת פולשניות מינימלית. שיטה זו עשויה להועיל במיוחד למטופלים עם מחיצה עקומה אשר מבקשים לשפר הן את מראם האסתטי והן את תפקוד האף. עם זאת, שיטה זו אינה מתאימה למטופלים עם עקמומיות באף שמקורה בעיוות של עצם האף, הסחוסים בצדדים או עם עיוות חמור במחיצה.

מקור:
Zuo, Li; Jing, Sa; Zhou, Chengyong; Dai, Zhiyao; Yang, Shuzhi; Sun, Baochun; Han, Zeli; Chuang, Chia-Chen; Range, Ethan M.; Wang, Feng; Tension-relaxing method—A simplified revision of the endoscopic septoplasty technique: For both aesthetic appearance and functionality; American Journal of Rhinology & Allergy, Volume 29, Number 4, July/August 2015, pp. e105-e111(7)

נושאים קשורים:  תיקון מחיצה,  גישה אנדו-נזאלית,  tension-relaxing septoplasty,  רינוסקופיה קדמית,  אנדוסקופיה של האף,  רינומנומטריה קדמית,  Validated Nasal Obstruction Symptom Evaluation scale,  מחקרים
תגובות